Megoldás körvonalazódik a brit és az uniós állampolgárságú fiatalok mozgási szabadságáról
A brit EU-tagság öt évvel ezelőtti megszűnése (brexit) óta először hivatalos kétoldalú brit–EU-csúcstalálkozót tartanak hétfőn Londonban – írja az MTI. Az eseményen jelen lesz Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és António Costa, az uniós tagországok állam- és kormányfői alkotta Európai Tanács vezetője is.
Nick Thomas-Symonds, a munkáspárti brit kormány miniszteri rangú EU-főtárgyalója a BBC vasárnapi politikai magazinműsorában megerősítette azt a kormányzati álláspontot, hogy London nem csatlakozik ismét az Európai Unió egységes belső piacához és vámuniójához, és nem honosítja meg újból a megkötések nélküli mozgás általános szabadságjogát Nagy-Britannia és az Európai Unió között. Ugyanakkor a brit EU-főtárgyaló kijelentette, hogy
a brit és az uniós állampolgárságú fiatalok kölcsönös mozgási szabadságának ügyében „intelligens, ellenőrzött” megoldásról folynak a tárgyalások az unióval.
Nick Thomas-Symonds szerint ez „távolról sem jelenti” az emberek teljes körű mozgási szabadságának újbóli megteremtését Nagy-Britannia és az Európai Unió között, mivel ez kívül esik a brit kormány által „vörössel meghúzott határvonalakon”. Konkrét választ nem adott arra, hogy az „intelligens, ellenőrzött” megoldás időbeli és létszámkorlátozást jelent-e, de úgy fogalmazott, hogy a program „ellenőrzött jellege hatalmas jelentőséggel bír”.
Hangsúlyozta, hogy a kezdeményezés a fiatal európai uniós állampolgárok mellett a fiatal britek számára is lehetőséget teremt arra, hogy „eltérő kulturális környezetekben” éljenek, dolgozzanak és szerezzenek tapasztalatokat. Nick Thomas-Symonds szerint mindez teljes mértékben összhangban van a nettó bevándorlás csökkentését célzó brit kormányzati törekvéssel.