Rizsbotrány rázta meg Japánt, a miniszter elszólása kiverte a biztosítékot
További Külföld cikkek
-
Izrael likvidálta Irán érinthetetlennek hitt mészárosát
- Újabb csapás érte Iránt, az ország elnöke bosszút esküdött
- Felismerhetetlenségig összeégtek az indiai gép utasai, a miniszterelnök személyesen beszélt az egyetlen túlélővel
- Többen is felvették a légicsapás utáni perceket, kaotikus állapotok uralkodnak Iránban
- A szakértő szerint Izrael beleköpött Trumpék levesébe, az amerikaiak is beszállhatnak az iráni konfliktusba
A politikai rendezvényen tett megjegyzések azonnali felháborodást váltottak ki a közösségi médiában, ahol sokan felháborodtak a miniszter szavai miatt, miközben a rizs ára rekordmértékben emelkedett, és egyre több japán háztartás küzd a megfizethetőség problémájával – közölte a Reuters.
A botrány kirobbanása után hétfőn Eto újságírók kérdéseire válaszolva elnézést kért a megjegyzéseiért. A miniszter elmondta, hogy túlzott a közönség előtt, amikor arról beszélt, hogy mennyi rizse van, és hogy „elég van eladásra” is. Kijelentette, hogy nem szándékozott megbántani senkit, és még a felesége is leszidta telefonon, miután meghallotta a nyilvánosságra került megjegyzéseit. Eto hozzátette, hogy mivel a feleségével ketten élnek, általában elegendő rizsük van, de a felesége mindig vásárolni szokott, ha kifogynak belőle. A bocsánatkérés ellenére sokan úgy vélik, hogy a miniszter nem veszi figyelembe a rizsárak drámai emelkedését, sokan pedig a távozását követelték a közösségi médiában. A lemondását firtató kérdéseket azonban kikerülte a mezőgazdasági miniszter.
A rizs árának drasztikus emelkedésébe bukhat bele a japán kormány
A rizs ára Japánban az elmúlt évben drámaian emelkedett, és jelenleg körülbelül kétszer olyan magas, mint egy évvel ezelőtt. Az árnövekedés több tényezőre is visszavezethető: az extrém hőség hatására csökkent a termés mennyisége, emellett a turizmus fellendülése is hozzájárult a rizs iránti kereslet növekedéséhez. A japán kormány március óta próbálja enyhíteni a helyzetet, és rizst kezdett kiadni a vészhelyzeti készletekből, ám az intézkedések eddig nem hoztak számottevő eredményt. A magas rizsárak különösen aggasztóak a japán háztartások számára, mivel a rizs alapélelmiszernek számít az országban, és a legszegényebb rétegek számára a megfizethetősége kulcsfontosságú.
A Kyodo News legutóbbi közvélemény-kutatásából kiderült, hogy Ishiba Shigeru japán miniszterelnök rekordalacsony támogatottságot tudhat magának, a lakosság mindössze 27,4 százaléka támogatja őt, ami a politikai botrányok és a gazdasági problémák kombinációjának következménye. Az emberek többsége nem elégedett a kormány válaszlépéseivel a rizsárak emelkedésére, és sokan úgy érzik, hogy a kormány nem reagál megfelelően a gazdasági válságra.
A közelgő felsőházi választások előtt a politikai elemzők szerint Eto kijelentései és az általános elégedetlenség nem fest kedvező előjeleket a kormányzó Liberális Demokrata Párt számára.