Francia kémhajó indult Vlagyimir Putyin flottája ellen a Balti-tengerre
További Külföld cikkek
-
Kémnek hittek, és őrizetbe vettek egy magyar motorost Iránban
- Donald Trump megakadályozta, hogy Izrael megölje Irán legfelsőbb vezetőjét
- Emmanuel Macron szolidaritásból Grönlandra látogatott
- Kitilthatják a 15 év alattiakat a közösségi médiából Franciaországban, vagy megtilthatják, hogy kést vásároljanak
- Orbán Viktor: Brüsszel vegye le a napirendről az orosz energiahordozók kivezetéséről szóló javaslatát
A francia haditengerészet elindította fejlett, Dupuy de Lome nevű felderítő hajóját a Balti-tengerre, ahol feladata az orosz katonai tevékenységek lehallgatása és megfigyelése. A Kieler Nachrichten német újság szerint a hajó péntek óta aktív a térségben, azonban a küldetésről hivatalosan nem közöltek információkat – írja a Bild.
Azt írják, a franciák célja az orosz rádió- és radarjelek lehallgatása, és már az első napon találkoztak is egy korvett típusú hadihajóval, amely az orosz Balti Flotta részeként járőrözött a Skagerrak tengerszoros irányába.
A 101 méter hosszú Dupuy de Lome a francia katonai hírszerzési igazgatóság megbízásából teljesít szolgálatot, és tulajdonképpen egy titkosszolgálati hajó. Személyzete mintegy 100 főből – köztük katonákból és civil szakértőkből – áll. A hajó 11 600 kilométeres hatótávolsággal rendelkezik, és akár 30 napig is megszakítás nélkül kint maradhat a tengeren.

Világszerte bevetették már a hajót
A hajót hivatalosan elektromágneses kutatásokra állították szolgálatba, azonban az elmúlt években világszerte bevetették már különböző hírszerzési feladatok ellátására – többek között Tajvan, Szíria és a Fekete-tenger térségében. Most először indult küldetésre a Balti-tengerre, ahol az orosz tevékenységek miatt a NATO-országok hírszerző szolgálatainak jelentős információs igényei vannak.
A fejlett mérő- és helymeghatározó technikával felszerelt felderítő hajó magas antennái mélyen a szárazföld belsejéből is képesek jeleket fogni. A jobb álcázás érdekében a Dupuy de Lome azonosító jel és hajótörzsszám nélkül közlekedik. Feltételezések szerint a hajó bevetése összefügg a Balti-tengeren történt közelmúltbeli incidensekkel.
Az orosz tevékenységek a Balti-tengeren kiterjednek kémkedésre, szabotázsra, valamint az EU-szankciók kijátszásával történő illegális olajszállításokra is, ami ellen most a francia és német haditengerészet is fellép.