Tarjányi Péter: Moszkva szándékosan húzza az időt, közben elveszett egy generáció

A Frontvonal legújabb adásában Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő többek között a sikertelen isztambuli béketárgyalásról, a digitális térben zajló hatalmi harcokról, valamint Vlagyimir Putyin és Donald Trump viszonyáról is beszélt.

A beszélgetés első felében a kudarcba fulladt isztambuli béketárgyalásokról volt szó. Bár a találkozó ígéretesen indult a szakértő szerint, végül sem az amerikai, sem az orosz elnök nem jelent meg a tárgyalóasztalnál.

Tarjányi szerint nincs új a nap alatt, Moszkva szándékosan húzza az időt, és mindössze diplomáciai látszatintézkedésekkel él, miközben valós együttműködésre nem mutat hajlandóságot. Ugyanakkor nem minden tekintetben volt kudarc a találkozó: 2022 márciusa óta most először ültek le tárgyalni döntési joggal rendelkező orosz és ukrán katonai delegációk. Ennek eredményeként tárgyalás kezdődött egy 1000-1000 fős hadifogolycseréről, amely reményt adhat a jövőbeni részmegállapodások sikerességéhez.

Tarjányi szerint kiemelt jelentőséggel bír a várható megbeszélés Putyin és Trump között. Az is látszik a biztonságpolitikai szakértő szerint, hogy a z Amerikai Egyesült Államok elnöke közvetve még mindig igyekszik mentséget biztosítani az orosz elnök számára, akik így elkerülhették az ukránokkal való közvetlen találkozót. Ez újabb jele annak, hogy a két vezető között létezhet egy „kommunikációs kiskapu”, amelyet az orosz fél rutinszerűen ki is használ.

A szakértő szerint két forgatókönyv lehetséges a közeljövőben:

vagy újabb halogató javaslat érkezik Moszkvától, ami legfeljebb napokkal toldja meg a konfliktus megoldását, vagy végre konkrét tűzszüneti és béketárgyalások indulnak.

A műsor felvétele után kiderült, hogy Donald Trump amerikai elnök telefonon beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. A beszélgetést követően Moszkva utalást tett arra, hogy kész együttműködni Kijevvel egy jövőbeli békeszerződésről szóló tárgyaláson. Az amerikai elnök eközben kijelentette, hogy Oroszország és Ukrajna azonnal megkezdhetik a tárgyalásokat.

A drónháború súlya a pilóták mentális állapotára nehezedik 

Az ukrajnai háborúban a drónok alkalmazása forradalmasította a hadviselést. A felek nemcsak hírszerzésre és felderítésre, hanem célzott támadásokra is nagy számban használják ezeket az eszközöket. Az orosz hadsereg az elmúlt hetekben rekordméretű dróntámadásokat hajtott végre – minden héten növekvő intenzitással.

Tarjányi a drónok témakörén belül kitért az azokat irányító fiatal katonák mentális állapotára is. A háború elején tinédzserek kezelték ezeket a fegyvereket – mára húszéves katonák lettek, de a felelősségük és pszichés terhelésük hatalmas. A drónhadviselés „videójáték-szerűsége” könnyen elrejti a valóságos emberi veszteségeket, de a kezelők ennek ellenére tudják: amit látnak, az nem játék.

Amikor elkezdték a drónhadviselést a háborúban aktívan használni, akkor olvastam több nemzetközi riportot azzal kapcsolatban, hogy tizenéveseket vetnek be ezeknek a drónoknak a kezelésére, és hogy milyen komoly mentálhigiénés szakembereket kell ahhoz biztosítani, hogy ezek a fiatalok kezelni tudják azt, hogy ölésre használják őket…

mondta el Tarjányi, majd azt is kifejtette, hogy mind ukrán, mind orosz részről egy elveszett generáció jött létre, akiknek nagyon sokáig fog tartani a mentális felépülése. A legsúlyosabb kérdések egyike, hogy hányan tudnak majd megküzdeni azzal a fajta devianciával, hogy éveken keresztül természetes volt számukra a gyilkolás.

„Harcosok Klubja Magyarországon

A beszélgetés utolsó szakaszában szóba került a hétvégi Harcosok Klubja nevű rendezvény is. Tarjányi úgy látja, hogy a magyar társadalom nagyon fáradt mentálisan, a harcos tematika pedig veszélyes, épp ezért a béke az egyetlen járható út. 

Megnyugvásra lenne szükség ebben az országban, hiszen több évtizede feszül egymásnak a két oldal […] Én azt gondolom, hogy megbékélésre és nyugalomra lenne szükség. Ez azonban nem ezt szolgálja, és lesz 100 ezer mozgósítható embere a Fidesznek, ez biztos […] a kérdés, hogy erre, miként reagál majd a másik fél

– fejtette ki a szakértő.