Lesújtó prognózist kaptunk az olvadó jégsapkákról, több száz millió ember életére jelenthetnek veszélyt
További Külföld cikkek
-
Lángoló Közel-Kelet: egy teljes régiót hozott mozgásba az izraeli támadás
- Nukleáris sugárzás veszélyeztetheti az Irán melletti államokat, ha Izrael csapása komoly sérüléseket okoz
- Izrael fokozta a támadásokat, Irán több száz ballisztikus rakétával válaszolt
- Arnold Schwarzenegger beszélt a Los Angeles-i zavargásokról, szerinte a média is felelős
- Kim Dzsongun szalmakalapban és mosolyogva figyelte a korábban besült mutatvány ismételt próbálkozását
Egy új kutatás szerint a Föld jégtakarói a megállíthatatlan olvadás felé tartanak, ami többméteres tengerszint-emelkedéshez és „katasztrofális” méretű elvándorláshoz vezethet, még akkor is, ha a világnak sikerül csodát tennie, és a globális felmelegedést 1,5 Celsius-fokon belül tartania – írja a CNN.
Egy nemzetközi tudósokból álló csoport megállapította, hogy mi lenne a felmelegedés „biztonságos határa” a grönlandi és antarktiszi jégtakarók fennmaradása szempontjából. Olyan tanulmányokat vizsgáltak át, amelyek műholdak adatait, klímamodelleket és múltbeli bizonyítékokat, például jégmagokat, mélytengeri üledékeket, de még polip-DNS-t is felhasználtak.
A grönlandi és az antarktiszi jégtakarók együttesen elegendő édesvizet tartalmaznak ahhoz, hogy a globális tengerszintet körülbelül 63 méterrel megemeljék. Ez egy valószínűtlen forgatókönyv, de semmit nem lehet kizárni, főleg, ha ilyen ütemben halad a globális felmelegedés. Az 1990-es évek óta az elolvadt jég mennyisége megnégyszereződött, ez évente körülbelül 370 milliárd tonnát jelent.
A jégtakaró olvadása a tengerszint emelkedésének legfőbb oka, és az éves tengerszint-emelkedés üteme az elmúlt 30 évben megduplázódott.
Több tanulmány is azt sugallja, hogy a 1,5 fokos felmelegedés „túl magas” ahhoz, hogy megakadályozza a jégtakaró gyors, emberi időskálán visszafordíthatatlan visszahúzódását, és a világnak fel kell készülnie arra, hogy az elkövetkező évszázadokban többméternyi tengerszint-emelkedés várható.

Ez egzisztenciális fenyegetést jelent a világ part menti lakosságára. Körülbelül 230 millió ember él kevesebb mint 1 méterrel a tengerszint felett. A tanulmány szerint a jégtakarókban lévő jég mennyiségének még a kis változásai is „mélyrehatóan megváltoztatják” a globális partvonalakat, több száz millió embert kényszerítve lakóhelyük elhagyására, és olyan károkat okozva, amelyek feszegetik az alkalmazkodás határait.
A tanulmány szerzői arra a következtetésre jutottak, hogy a globális felmelegedést az iparosodás előtti szinthez képest nagyjából 1 fokra kell korlátozni. Ehhez drasztikusan csökkenteni kellene az emberek által elégetett fosszilis tüzelőanyagok mennyiségét, ami rendkívül valószínűtlennek tűnik, mivel olyan országok, mint az Egyesült Államok, továbbra is az olaj, a szén és a gáz felhasználását részesítik előnyben.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.