Nagy tervekkel indítaná el ciklusát az új román elnök, az ukrajnai békefenntartókról is szó esett

További Külföld cikkek
-
Donald Trump megakadályozta, hogy Izrael megölje Irán legfelsőbb vezetőjét
- Emmanuel Macron szolidaritásból Grönlandra látogatott
- Kitilthatják a 15 év alattiakat a közösségi médiából Franciaországban, vagy megtilthatják, hogy kést vásároljanak
- Orbán Viktor: Brüsszel vegye le a napirendről az orosz energiahordozók kivezetéséről szóló javaslatát
- Soros György fia összeházasodott Hillary Clinton volt vezető tanácsadójával
A Politico a frissen megválasztott román elnökkel, Nicusor Dannal készített interjút, aki elmondta: igyekszik helyreállítani a korábbi elnökválasztással elvesztett állampolgári bizalmat, ugyanis szerinte a románok politikába vetett bizalma súlyosan sérült.
Azzal kívánja kezdeni, hogy több dokumentumot nyilvánosságra hoz a történtekről, hogy a nyilvánosság saját szemével láthassa a bizonyítékokat. „A román állam nem magyarázta meg eléggé, hogy miért törölték a választás eredményét” − közölte az új államfő.
Emellett személyi változásokat is tervez, új ombudsmant, alkotmánybírókat és főügyészeket nevez ki, akiknek feladata a korrupció elleni fellépés lesz. Átalakítja az igazságszolgáltatási rendszer felügyeletét, mely a bírák és az ügyészek tevékenységét hivatott szabályozni. Úgy véli, eddig nem végeztek megfelelő értékelést, valamint a bírák kinevezésének módja is sürgős felülvizsgálatra szorul.
A kritériumok inkább személyesek, mint objektívek. De a legfontosabb válasz a kérdésére az, hogy időbe telik, amíg visszanyerjük az emberek bizalmát
− mondta Nicusor Dan. Hozzátette, hogy évtizedek óta probléma a korrupció Romániában, ami az állam minden szegletét behálózza. Az eddigi intézkedések ugyanis kudarcot vallottak, és eljárást sem indítottak a gyanúsítottak ellen. Emiatt új főügyész kinevezését tervezi elnökségének első évében.
Ez várható a román külpolitikától
Nicusor Dan elmondta külpolitikai elképzeléseit is, melyek szorosan összefüggenek ellenfele, George Simion ígéreteivel, és ezekkel ellentétes irányt fog venni. A megválasztott elnök Emmanuel Macronnal egyeztetett telefonon, ezt követően Dan közölte, hogy a francia államfő aggódva jegyezte meg, hogy Simion elképzelései ellentétesek lettek volna az Európa újrafelfegyverzését érintő elképzelésekkel.
A megválasztott elnök fenntartaná a stratégiai partnerséget az Egyesült Államokkal, de támogatja az európai biztonság megerősítésére irányuló erőfeszítéseket. Emellett megjegyezte, hogy szerinte Románia nem volt elég aktív az elmúlt években Brüsszelben. Az uniós költségvetési tárgyalások előtt ígéretet tett arra, hogy energikusabban fog fellépni „a román érdekek előmozdítása érdekében”.
Kiemelte, hogy Románia nem tervez békefenntartó csapatokat küldeni Ukrajnába a Bukarest és Moszkva között fennálló feszültség miatt. Bírálta Donald Trumpot, hogy megegyezésre törekszik Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Hangsúlyozta a rendezéssel kapcsolatban, hogy Ukrajnának mindenről magának kell döntenie és megállapodnia. Viszont nem túl optimista azt illetően, hogy hamarosan béke lesz, de örül annak, hogy az európai országok úgy döntöttek, továbbra is támogatják Ukrajnát.
Nem fél a lehetséges megmozdulásoktól
Nicusor Dan aggodalmát fejezte ki, hogy a román gazdaságot magas infláció sújtja, de az államadósságot is kordában kell tartani, ráadásul a politikai feszültségek is rontják a helyzetet. George Simion ugyan elismerte vereségét a választás után, mégis azt tervezi, hogy megtámadja a voksolás eredményét.
Ennek ellenére a megválasztott elnök nem aggódik annyira az esetleges tüntetések és erőszakos tiltakozások miatt, mert szerinte Románia biztonságos ország, viszont ezzel összefüggésben kampánycsapatából többen naivnak vélik Nicusor Dant.
(Borítókép: Nicusor Dan Bukarestben, Románában 2025. május 18-án. Fotó: Stoyan Nenov / Reuters)