Macron jelentése szerint szándékosan, belülről iszlamizálják a francia állami intézményeket

További Külföld cikkek
-
Karácsony Gergely a bécsi Pride-on: Ha ezt be lehet tiltani, akkor az Európai Unió egyetlen polgára sincs biztonságban
- Lángokban a Közel-Kelet, Irán több mint száz rakétával támadta Izraelt
- Mérgező medúzát sodort partra a tenger Spanyolországban, csípése emberrel is képes végezni
- Egész éjjel szóltak a légvédelmi szirénák Ukrajnában, Vlagyimir Putyin bevetette halálos vadászgépeit
- Szaddám Husszein titkos diplomáciai játéka – így rohanták le Kuvaitot
A francia köztársaság alapértékeit fenyegető új jelenségre hívja fel a figyelmet az Emmanuel Macron elnök elé terjesztett titkosszolgálati jelentés, amely szerint iszlamista csoportok tudatosan szivárognak be az állami intézményekbe.
Az Élysée-palota egyik tisztviselője hangsúlyozta, hogy míg a szeparatizmus a muszlimok elkülönülését jelentette a francia társadalomtól, „az entryizmus („belépőizmus”) azt jelenti, hogy beavatkozunk a köztársasági infrastruktúrába annak érdekében, hogy belülről megváltoztassuk”. Ez a folyamat titkos és alulról felfelé működik, fokozatosan építve ki befolyását – tették hozzá.
A BBC a Le Figaro információi alapján a Francia Muszlimok Szövetségét (FMF) nevezte meg a Muzulmán Testvériség fő franciaországi képviselőjeként. A száz évvel ezelőtt alapított szervezet célja az iszlám alapvető értékekhez való visszatérés előmozdítása volt. A jelentés szerint az FMF 139 imahelyet ellenőrzött Franciaországban, további 68 pedig kapcsolatban állt velük, ami a teljes francia mecsetszám hét százalékát teszi ki. A szervezet emellett mintegy 280 egyesületet működtetett sport, oktatás, jótékonysági tevékenység és egyéb területeken, valamint 21 iskolát üzemeltetett. A mozgalom célja „helyi szintű ökoszisztémák” létrehozása volt, hogy „a muszlimok életét a születéstől a halálig strukturálják”.
A jelentés szerint a szervezet tisztviselői, akik „megrögzött aktivisták”, kapcsolatba lépnek a helyi hatóságokkal, és fokozatosan vezetik be a vallási normákat. „A társadalmi normák – az elfátyolozás, a szakáll, az öltözködés, a böjt – fokozatosan kerülnek bevezetésre, ahogy az ökoszisztéma megszilárdul” – írják a jelentés a szerzői.
Politikai reakciók és ellenállás
A Francia Muszlimok Szövetsége dühösen visszautasította a vádakat, és kijelentette: „Az iszlám összekeverése a politikai iszlamizmussal és a radikalizmussal nemcsak veszélyes, de a Köztársaságra nézve is kontraproduktív”. Az FMF szerint az állítások mögött „az iszlám és a muszlimok megbélyegzésére irányuló terv áll”.
Bruno Retailleau belügyminiszter, akit nemrég választottak meg a konzervatív Les Républicains párt vezetőjévé, kedden figyelmeztetett az „intézményi szintű iszlamizmus” veszélyeire, amelynek „végső célja az egész francia társadalom saría törvények alá vetése”. Retailleau különösen aggódik a jövő évi önkormányzati választások kapcsán az iszlám jelöltlisták lehetősége miatt.
A szélsőbaloldali Jean-Luc Mélenchon ellenben azt állította, hogy az „iszlamofóbia átlépett egy határt”, és azzal vádolta az elnök biztonsági kabinetjét, hogy átvették Marine Le Pen Nemzeti Tömörülésének „téveszméit”.
Európai stratégia és finanszírozás
A jelentés szerzői, akik Franciaország tíz különböző régióját és négy másik európai országot látogattak meg, arra jutottak, hogy a Muzulmán Testvériség veszít befolyásából a Közel-Keleten és Észak-Afrikában, ezért Európát vette célba. A stratégiát Törökország és Katar finanszírozta.
„Miután nyugati kinézetet kölcsönöztek az ideológiának, hogy megvethessék lábukat Európán belül, a Muzulmán Testvériség megpróbálja lefektetni a közel-keleti hagyományok gyökereit, miközben eltitkolja a felforgató fundamentalizmust” – fogalmaz a dokumentum.
(Borítókép: Emmanuel Macron, Franciaország elnöke sajtótájékoztatón vesz részt 2025. május 10-én. Fotó: Viktor Kovalchuk / Global Images Ukraine / Getty Images)