Vlagyimir Putyin bejelentést tett, különleges feladatra készülnek az oroszok az ukrán határ mentén

Oroszország háborúja Ukrajnában – az Index csütörtöki hírösszefoglalója

Index
2025.05.22. 21:30
új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • Kedves olvasóink!

    Véget ért az Index csütörtöki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. A nap legfontosabb történései a következők voltak:

    Köszönjük egész napos figyelmüket, tartsanak velünk pénteken is!

  • Rafael Grosi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója ENSZ-ellenőröktől származó információkra hivatkozva bejelentette, hogy egy ismeretlen, pilóta nélküli drón zuhant a Zaporizzsjai Atomerőmű kiképzőközpontjának épületére – írja az Unian.

    Elmondása szerint idén ez már a harmadik dróntámadás az atomerőmű kiképzőközpontja ellen.

    Az ügynökség meg nem nevezett tisztviselőkre hivatkozva arról számolt be, hogy a drón jelentős károk nélkül zuhant az épület tetejére. Ugyanakkor a Zaporizzsjai Atomerőműben dolgozók nem árulták el az ellenőröknek, hogy a drón „direkt” találta-e el a létesítményt, vagy lelövés miatt esett rá.

    Grosi aggodalmát fejezte ki a drónos incidensek miatt, megjegyezve, hogy a támadások közvetlen veszélyt jelentenek az atomerőmű nukleáris és fizikai biztonságára.

  • Európa drágább és rosszabb minőségű műtrágyához fog jutni az orosz termékekre kivetett magas vám miatt – közölte az MTI Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivőjének kijelentését.

    „Végül az Európai Unió drágább, rosszabb minőségű nitrogénműtrágyákat fog kapni, mert a mi műtrágyáink, beleértve a nitrogénműtrágyákat is, a legmagasabb minőségűek. A nitrogénműtrágyák iránti kereslet világszerte, más területeken is ugyanolyan magas, ezért úgy gondolom, hogy a többi piac kompenzálni fogja az európai vámokat. Az európaiak pedig továbbra is, mint mindig, a saját lábukba lőnek” – tette hozzá a Kreml szóvivője.

    Az Európai Parlament illetékes bizottsága május 15-én támogatta azt a javaslatot, hogy emeljék az importvámokat az Oroszországból és Belaruszból származó, vagy onnan exportált számos mezőgazdasági termékre és egyes műtrágyákra – emlékeztet a TASZSZ. Az Oroszországból származó műtrágyák esetében fokozatos, több éven át tartó vámemelést terveznek, ami gyakorlatilag védőintézkedést jelent. Az Európai Parlament csütörtökön jóváhagyta a döntést.

  • Németország és partnerei határozottan elkötelezettek a NATO teljes területének védelme mellett – hangsúlyozta Friedrich Merz német kancellár csütörtökön Litvániában az MTI szerint. 

    A német kormányfő azért látogatott a balti országba, hogy részt vegyen annak a német páncélos dandárnak a felavatásán, amelyik a NATO keleti szárnyának megerősítését szolgálja. A látogatásra elkísérte Boris Pistorius védelmi miniszter is.

    A most szolgálatba lépett dandár a tervek szerint 2027 végéig éri el a teljes, azaz ötezer fős létszámát, a csapatokat Ruklában és Rudninkaiban állomásoztatják majd. Ez az első alkalom a második világháború óta, hogy a német hadsereg teljes dandárt állomásoztat tartósan Németországon kívül.

    Oroszország, amilyennek ma mutatja magát, fenyegetést jelent mindannyiunk számára. E fenyegetés ellen védjük magunkat, és ezért vagyunk ma itt

    – jelentette ki Merz Vilniusban Gitanas Nauseda litván elnök társaságában, aki történelminek nevezte a német dandár felavatásának napját.

  • A légvédelem kedd 20 órától csütörtök 8 óráig 485 ukrán drónt lőtt le Oroszország régiói felett, az orosz hadsereg pedig egy Iszkander-rakétacsapással megsemmisítette egy amerikai Patriot légvédelmi rakétarendszer két indítóállását, egy harci irányító kabinját és egy radarállomását Dnyipropetrovszk régióban, valamint elfoglalta a Donyeck régióban lévő Nova Poltavka települést – adta hírül az MTI a moszkvai katonai tárca közleményét.

    A minisztérium szerint két nap alatt lelőtt drónok közül 63-at a moszkvai régióra irányoztak. A közlést követően Szergej Szobjanyin moszkvai polgármester csütörtök délután azt írta Telegram-csatornáján, hogy a nap folyamán az orosz főváros felé tartó 11 pilóta nélküli ukrán repülőszerkezetet fogtak el.

    Az orosz polgári légi közlekedési felügyelet (Roszaviacija) szerint több mint nyolcvan, Moszkva régióba tartó repülőgép volt kénytelen szerdán és csütörtökön tartalék repülőtéren leszállni.

  • A spanyol hatóságok nagy erőkkel folytatták a kutatást az Andrij Portnov, az ukrán elnöki hivatal egykori helyettes vezetője elleni merénylet elkövetői után. Az EFE spanyol hírügynökség rendőrségi forrásokra hivatkozva közölte: három embert keresnek, a merénylőt és két bűntársát, utóbbiak közreműködhettek a támadás előkészítésében és végrehajtásában.

    Az 52 éves ukrán férfit akkor lőtték le, amikor elvitte gyerekeit az American School Madrid magániskolába, és épp készült visszaülni autójába az épület előtti parkolóban – írta az MTI.

    A helyszínen kilenc töltényhüvelyt találtak a rendőrök, de hogy pontosan hány lövés érte az áldozatot, még nem közölték. Az igazságügyi orvosszakértők csütörtökön kezdték meg a holttest vizsgálatát. Zajlik a töltényhüvelyek elemzése is, és vizsgálják a merénylet helyszínének környékén található biztonsági kamerák felvételeit is a támadók kilétére utaló nyomokat keresve. A merénylet indítéka továbbra sem ismert.

    A spanyol sajtóban megjelentek szerint a támadók feltehetően előzetesen tanulmányozták az áldozat hétköznapi szokásait, ezért választhatták a merénylet helyszínéül az iskola bejáratát. A férfi a La Moraleja nevű jól őrzött villanegyedben élt, és a belváros egyik legelegánsabb utcájában volt irodája, szintén parkolói behajtással.

    Vizsgálatot indítottak ellene hazaárulás gyanújával

    Portnov 2011–2014 között volt Viktor Janukovics elnöki adminisztrációjának helyettes vezetője, előtte öt évig Julija Timosenko egykori miniszterelnök csapatának vezető jogásza volt.

    2014-ben elmenekült az országból, az ukrán hatóságok pedig vizsgálatot indítottak ellene hazaárulás gyanújával. A főügyészség 2014-ben nemzetközi körözést adott ki a Majdan-tüntetők lövetésében játszott szerepéért. Portnovnak később peres úton sikerült elérnie, hogy megszüntessék ellene az eljárásokat, és visszavonják a körözést.

    A Cadena Ser rádióadó felidézte: Andrij Portnovot az Európai Unió feketelistára helyezte állami pénzeszközökkel való visszaélés, valamint az emberi jogok megsértése miatt Ukrajnában, és ugyan felmentették, de az ukrán titkosszolgálat nyomozást indított ellene Oroszországhoz való kötődése miatt.

  • Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön videókapcsolaton keresztül tájékoztatta kormányának tagjait arról, hogy döntés született egy „biztonsági pufferzóna” kialakításáról Ukrajna határa mentén – írja az Ukrajinszka Pravda.

    A RIA Novosztyi és a TASZSZ hírügynökség jelentései szerint Putyin azt mondta: „Már beszéltem arról, hogy döntés született a szükséges biztonsági pufferzóna létrehozásáról a határ mentén” – utalt Ukrajnára. Az orosz elnök szerint az ország katonai erői jelenleg „dolgoznak ennek a feladatnak a megoldásán”. Putyin nem közölt további részleteket a döntésről, nem árulta el a tervezett zóna kiterjedését vagy pontos helyét.

    Mint ismert, április 26-án jelentették Putyinnak az orosz erők, hogy „felszabadították” Kurszk régió utolsó, ukrajnai erők által tartott települését, Gornalt. Az ukrán vezérkar azonban cáfolta ezeket az állításokat, hangsúlyozva, hogy az orosz vezetés beszámolói a Kurszki régióban zajló harcok lezárásáról nem felelnek meg a valóságnak.

  • Az ukrán katonai hírszerzés közösségi oldalán hozta nyilvánosságra, hogy a dél-ukrajnai Herszon régió orosz megszállás alatti területén, Szkadovszk és Antonyivka települések között felrobbant szerdán egy UAZ Patriot típusú terepjáró, amelyben az orosz hadsereg Ahmat elnevezésű csecsen kommandójának négy tisztje tartózkodott.

    A hírszerzés szerint mindannyian meghaltak. Kiderült, hogy az első detonációt egy második követte, ugyanis felrobbant a lőszerszállítmány, amit az orosz katonák szállítottak – írja az MTI.

    Herszon régió ügyészsége közölte, hogy reggel az orosz hadsereg tüzérségi támadást hajtott végre a régió székhelye, Herszon városa ellen, amiben egy 85 éves nő otthonában életét vesztette. Délután a megyei kormányzói hivatal arról tájékoztatott, hogy a régióban négy ember sérült meg orosz támadások következtében.

    Donyeck régió ügyészsége pedig arról adott hírt, hogy az orosz csapatok csütörtökön tüzérségi csapást mértek Kosztyantinyivkára, valamint kamikaze drónnal támadták Rajhorodok települést a régióban. A támadások következtében egy 54 és egy 51 éves nő életét vesztette, további két nő megsérült.

    Az ukrán légierő jelentése szerint az éjjel Oroszország egy Iszkander–M ballisztikus rakétával, és 128 drónnal támadta Ukrajnát, a légvédelem utóbbiból 112-t semlegesített.

  • Meghalt egy politikai fogoly a belarusz Sklou város börtönében, ahol az ország elnöke és az ukrajnai háború bírálata miatt kiszabott büntetését töltötte – közölte a Vjaszna Emberi Jogi Központ csütörtökön az MTI szerint. 

    A belarusz jogvédő szervezet arról számolt be, hogy a 61 éves Valjancin Stermer ötéves börtönbüntetését töltötte, miután 2023 októberében elítélték Aljakszandr Lukasenka államfő megsértéséért és az ukrajnai háború bírálata miatt.

    A Vjaszna közleménye szerint az üzletember az ítélet miatt felkerült a „szélsőségesek és terroristák” listájára, ami különösen kemény börtönkörülményeket jelent az országban.

    A jogvédők arról is tájékoztattak, hogy Stermer már a nyolcadik politikai fogoly, aki 2020 óta őrizetben halt meg. A csoport szerint Belaruszban jelenleg mintegy 1200 politikai fogoly van börtönben, köztük a szervezet alapítója, a Nobel-békedíjas Alesz Bjaljacki.

    Emberi jogi aktivisták szerint a börtön, ahol Stermer meghalt, kemény körülményeiről volt ismert, és a férfi bekerülése előtt agyvérzést kapott, nehezen tudott beszélni és járni, karja megsérült az eleséskor, de zárkában tartották, és nem kapott orvosi segítséget. Egy másik politikai fogoly, Vitold Asurak ugyanebben a börtönben halt meg 2021-ben.

    Belaruszban január végén tartottak elnökválasztást, amelyet a hivatalos összesítés szerint Aljakszandr Lukasenka hivatalban lévő államfő a szavazatok 86,8 százalékával nyert meg, így hetedik ötéves elnöki ciklusát kezdhette meg. Több nyugati ország választási csalásra hivatkozva szankciókkal fenyegette meg Belaruszt, amely visszautasította a csalás vádját.

  • Csehország nem tesz eleget Moszkva kérésének, és nem adja ki Farida Kurbangalejeva újságírónőt, akit az orosz hatóságok terrorizmus támogatásával és az orosz hadsereggel kapcsolatos hamis információk terjesztésével vádolnak. Az orosz követelést a prágai városi bíróság csütörtökön elutasította.

    Megalapozott az aggodalom, hogy az érintett személy politikai nézetei miatt üldözésnek lenne kitéve (Oroszországban). Teljesen nyilvánvaló, hogy az eltérő politikai nézetek nem vezethetnek senkinek a kiadásához más ország részére. Az Oroszország által nyújtott garanciákat semmilyen módon nem lehet ellenőrizni, ezért ez alapvető akadályt jelent a kiadatás ügyében

     – indokolta a prágai bíróság döntését Tomás Kubovec, a bírói testület tagja.

    Úgy vélte, hogy az orosz kérésnek politikai jellege van. „Ezen oknál fogva úgy döntöttünk, hogy a kiadatás elfogadhatatlan” – szögezte le. Oroszország februárban fordult a cseh hatóságokhoz Farida Kurbangalejeva kiadását kérve az általa állítólag elkövetett törvénysértésekre hivatkozva.

    A cseh ügyészség szerint ennek több akadálya van, s az orosz újságírónő semmiképpen sem adható ki Oroszországnak, ahol akár 15 éves börtönbüntetés is fenyegeti.

    A cseh álláspont az, hogy az újságírónő az információgyűjtéssel csak a munkáját végezte, s ez Csehországban nem bűncselekmény. „Oroszország egy újságírónő kiadását kéri, aki az ukrajnai konfliktusról tájékoztat. Ez mintapéldája a politikai pernek, ezért nem is mérhető a büntető törvénykönyv mércéjével” - jelentette ki Katerina Stepánková cseh államügyész. A kiadatás elutasításának emberi jogi vonatkozásai is vannak” – mutatott rá.

    A tatár származású Farida Kurbangalejeva korábban az orosz állami televízióban dolgozott, de munkahelyéről a Krím félsziget orosz megszállása után, 2014-ben önként távozott. Később a prágai székhelyű Szabad Európa Rádió/Szabadság Rádió munkatársa lett, 2018-tól Prágában él. Az orosz hatóságok 2024-ben eljárást indítottak ellene, és neve felkerült „a terroristák és szélsőségesek” listájára. Legfőbb „bűne”, hogy interjúkat készített néhány orosz katonával, akik az ukránok oldalán harcolnak, és riportokat közölt az orosz hadsereg által elpusztított ukrán településekről – írta az MTI. 

  • Edward Lucas a The Times külpolitikai szakértője úgy látja, Oroszország most létharcot vív egy nála sokkal erősebb ellenféllel, de Donald Trump elnöksége lehetőséget kínál Moszkvának, hogy fordítson a helyzeten – adta hírül a HVG.

    Lucas szerint ez azért van, mert az Egyesült Államok vezetője megingatta a transzatlanti partnerséget. Úgy látja, Moszkva részéről, hogy ezt kihasználja, még mindenképpen a következő amerikai elnökválasztás előtt kell lépnie.

    Hozzáteszi, a Kreml esélyeit tovább javíthatja, ha Washington figyelmét leköti Tajvan, vagy a Trumppal kapcsolatos botrányok.

    A szakértő Fabian Hoffmann oslói rakétaszakértőt is idézi, aki szerint Oroszország kezdetben nem nagy területek elfoglalására törekszik, hanem arra, hogy 

    rombolja a nyugati szövetségesek politikai és katonai egységét, illetve hadserege is csak kisebb támadásra alkalmas.

    Lucas úgy látja, ha Kijev nem fogadja el a felkínált tűzszünetet, akkor Európához folyamodik nagyobb segítségért, Amerika viszont azon lesz, hogy ösztönözze az európai vezetőket arra, hogy vegyék rá Zelenszkijt az elfogadásra. Ha ez nem történik meg, akár az is elképzelhető, hogy az Egyesült Államok csapatokat von ki a kontinensről. Ebben az esetben, a szakértő úgy látja, megfelelő katonai vezetés és műholdas megfigyelőrendszer nélkül Európa kiszolgáltatott helyzetbe kerülne.

    A portál ugyanakkor megjegyzi, hogy Sir Tony Brenton volt oroszországi brit nagykövet szerint egy NATO elleni orosz támadás teljes katasztrófa lenne Moszkva számára.

  • Várhatóan június közepén kezdődik az orosz–ukrán háborút lezárni hivatott béketárgyalások következő fordulója a Vatikánban. Ezt Donald Trump amerikai elnök közölte az európai vezetőkkel még május 19-én, hétfőn – adta hírül a The Wall Street Journal.

    Az európai vezetők közül többen is azt szorgalmazták, hogy a megbeszélések célja a feltétel nélküli tűzszünet legyen, de ezt az Egyesült Államok elnöke ellenezte. Mint mondta, nem szereti ezt a kifejezést, holott korábban maga is használta.

    Giorgio Meloni olasz kormányfő május 20-án, kedden közölte, hogy XIV. Leó pápa is kész helyet adni a találkozónak. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője ugyanakkor közölte, hogy a helyszín még nem végleges.

    Ezt a döntést az összes érintett félnek kell meghoznia. Ilyen még nem született

    – mondta  Peszkov, május 21-én, szerdán .

    Ugyanezen a napon Alexander Stubb finn elnök kijelentette, hogy már a jövő héten „technikai” tűzszüneti tárgyalásokra kerülhet sor a Vatikánban. Hozzátette, hogy az Egyesült Államok és számos európai ország várhatóan közvetítőként fog közreműködni. Paula Pinho, az Európai Bizottság szóvivője is megerősítette, hogy a közelgő tárgyalásokon várhatóan mind az amerikai, mind az európai képviselők részt vesznek.

  • Andrej Belouszov védelmi miniszter csütörtökön hivatalosan is megerősítette Andrej Mordvicsev vezérezredes kinevezését az orosz szárazföldi erők élére. A 49 éves tábornok Oroszország egyik legfiatalabb vezérezredese – írja a The Moscow Times

    Mordvicsev leginkább a dél-ukrajnai Mariupol kikötőváros 2022. eleji pusztító ostromáról ismert, valamint Avgyijivka 2023-as elfoglalásáról. Korábban a Központi Katonai Körzetet vezette Ukrajnában, és 2021-ben a 8. Gárda Kombinált Hadtest parancsnoka volt.

    Belouszov „tapasztalt harci tisztnek” nevezte Mordvicsevet, aki „teljes mértékben megmutatta tehetségét” az Ukrajna elleni háborúban. Azonban egyes „Kreml-barát katonai bloggerek” kritizálják a magas veszteségekkel járó taktikáit. Yan Matvejev katonai elemző a „húsrohamok” vezető alakjaként említi – amely a rosszul felszerelt csapatok ismételt bevetését jelenti erősen megerősített állások ellen.

    Az ukrán ügyészség tavaly vádat emelt Mordvicsev ellen agressziós háború vezetése és az ország határainak erőszakos megváltoztatására tett kísérlet miatt. A tábornok Oleg Szaljukov tábornokot váltja, akit Putyin csütörtökön a Biztonsági Tanács helyettes titkárává nevezett ki, ahol Szergej Sojgu korábbi védelmi miniszter most titkárként szolgál.

  • Volodimir Zelenszkij ukrán elnök telefonon egyeztetett Kiriákosz Micotakisz görög miniszterelnökkel, aki megerősítette részvételét az Ukrajna–Délkelet-Európa-csúcstalálkozón.

    „Beszéltünk az Oroszország elleni nyomásról és Ukrajna támogatásának folytatásáról. Meséltem az európai partnerekkel és Trump elnökkel folytatott kapcsolataimról” – írta Zelenszkij a Telegram-csatornáján. Az ukrán elnök szerint sok diplomáciai munka zajlik ezekben a napokban. Zelenszkij megköszönte továbbá Görögországnak és az egész Európai Uniónak a 17. szankciós csomagot.

    Moszkvát meg kell fosztani mindentől, ami lehetővé teszi a gyilkolások finanszírozását. Görögország osztja álláspontunkat, és elő fogja segíteni a nyomás fokozását

    – hangsúlyozta az elnök.

    Zelenszkij felhívta a figyelmet Ukrajna támogatásának, a hadsereg megerősítésének, a saját védelmi termelés és a légvédelem fejlesztésének fontosságára is. „Meghívtam, hogy vegyen részt az Ukrajna–Délkelet-Európa-csúcstalálkozón. Kiriákosz megerősítette, hogy eljön. Köszönöm” – idézi az elnököt az Interfax Ukraine

  • Torsten Frey, az új német kancellár kabinetfőnöke szerint Európának „ki kell lépnie a komfortzónából” az Oroszország elleni szankciók terén. Berlin keményebb intézkedéseket sürget a 18. szankciós csomagban.

    Ki kell lépnünk a komfortzónából, és olyan intézkedéseket kell hoznunk, amelyek valóban túlmutatnak a status quón

    – jelentette ki Frey, aki szerint a május 20-án megkezdett 18. szankciós csomag előkészítésének keménynek kell lennie, még akkor is, ha az „más uniós országra is hatással van”.

    Frey támogatja az orosz gáz- és uránimport betiltását, valamint a befagyasztott orosz állami eszközök felhasználását. „Ezek azok az intézkedések, amelyek valóban kárt okoznak Oroszországnak – és így elérik azt a hatást, amit ténylegesen elvárunk a szankciókkal” – fogalmazott.

    A német kabinetfő azt is kijelentette, hogy Putyin nem törekszik békére. „Még a múlt heti isztambuli ukrajnai tárgyalások alatt is folyamatosan folytatódtak az orosz támadások, sőt fokozódtak” – mondta Frey, aki szerint az orosz elnök csak időt húz. Frey nem zárta ki, hogy Németország növeli katonai segítségét Ukrajnának, bár nem részletezte, mennyivel emelkedhet ez a támogatás. 

  • Az orosz erők előző napi támadásai során 2 ember halt meg és 27 megsebesült Ukrajnában. Az ukrán légierőnek 128 drónból és rakétából 74-et sikerült lelőnie, köztük Sahíd típusú támadó drónokat és egy Iszkander-M ballisztikus rakétát is – tájékoztatott a The Kyiv Independent

    Donyeck térségében, Konsztantyinovkában és Beresztokban 8 ember sebesült meg az orosz támadásokban. Harkiv területén, Kupjanszk-Vuzlovij településen egy irányított légibomba lakóépületet talált el, ahol egy férfi meghalt, két nő pedig megsebesült.

    Herszon területén egy 85 éves asszonyt ölt meg az orosz tüzérségi támadás május 22-én hajnalban. A régióban összesen 11 ember sebesült meg, miután az orosz erők 35 települést vettek célba, köztük Herszon regionális központot.

    Zaporizzsja térségében, Vasziljevka közelében egy 55 éves nő és két 50 éves férfi szenvedett sérüléseket az orosz támadásban. Az ukrán védelmi erők folyamatosan dolgoznak a civil lakosság védelmén. 

  • Finnország arra számít, hogy Oroszország tovább növeli katonai erejét a közös határ mentén, különösen a háború befejeztével, miután hírek érkeztek Moszkva katonai bázisainak fejlesztéséről a NATO-val közös határ közelében.

    Sami Nurmi vezérőrnagy, a finn védelmi erők stratégiai vezetője szerint az orosz katonai mozgásokat „nagyon szorosan” figyelik, és Finnország felkészült a legrosszabb forgatókönyvre is. „Ez a dolgunk” – tette hozzá a The Guardian szerint.

    Korábban olyan műholdfelvételek jelentek meg, amelyeken új katonai sátrak, járművek, felújított vadászgépbunkerek és egy korábban használaton kívüli helikopterbázis építése is látható az orosz–finn határ közelében. Sami Nurmi úgy fogalmazott, az ukrajnai háború után Moszkva visszahozhatja az ott harcoló szárazföldi erőit az orosz–finn határ térségébe.

    Donald Trump az esetre reagálva kijelentette, hogy nem aggódik az oroszok tevékenysége miatt, szerinte Finnország és Norvégia „nagyon biztonságos helyek lesznek”.

  • Az Orosz Légierő új fegyverrendszert vezetett be, amely jelentős hatással lehet a légiharcok jövőjére. Az amerikai védelmi hírszerzés szerint az oroszok megkezdték a nukleáris robbanófejjel rendelkező légiharc-rakéták hadrendbe állítását. A rakéták a Pentagon jelentése szerint az R–37M típus új változatai, amelyeket a 2010-es évek közepén vezettek be.

    A Military Watch Magazine szerint az R–37M rakéta egy rendkívül nagy, 60 kilogrammos robbanófejet hordoz, amely háromszor nagyobb, mint a legtöbb légiharc-rakéták robbanófeje. Ez a méret lehetővé teszi egy kicsinyített nukleáris robbanófej integrálását, ami új lehetőségeket kínál a légi harcokban. A MiG–31BM elfogóvadászok nagy sebessége és nagy magasságú indítási lehetőségei révén a rakéta akár 400 kilométeres távolságból is képes elérni célpontokat, ezzel a világ egyik legnagyobb hatótávolságú rakétája.

    A rakéta legnagyobb előnye a gyorsaságában rejlik: Mach 6 sebességgel az R–37M a leggyorsabb légiharc-rakéta, és a világ második leghosszabb hatótávolságával rendelkezik, csak a kínai PL-XX előzi meg. Ezenkívül a rakéta könnyen manőverezhető ahhoz, hogy még a kisebb vadászgépeket is semlegesíteni tudja.

    A nukleáris robbanófej integrálása az R–37M rakétába azt jelenti, hogy egyetlen orosz vadászgép vagy elfogóvadász képes lehet elpusztítani egész repülőgépszázadokat vagy drónrajokat.

    A MiG–31BM és Su–35 típusú orosz vadászgépek akár négy rakétát is hordozhatnak egyszerre.

    Az R–37M rakétát már sikeresen tesztelték Ukrajnában, és mind orosz, mind nyugati értékelések alapján rendkívül pozitív visszajelzéseket kapott. A rakéta elsősorban a MiG–31BM típusú orosz elfogóvadászokon található, amelyek a világ leggyorsabb harci repülőgépei közé tartoznak, és sokkal fejlettebb érzékelő rendszerekkel rendelkeznek, mint más orosz harci gépek.

  • A donyecki régió északi részén fekvő Kostjantinyivka város körül drámaian elmérgesedett a helyzet az elmúlt hetekben. Az orosz hadsereg három irányból – keleten Csasziv Jarból, délen Toreckből, nyugaton pedig a Pokrovszk–Kostjantinyivka autópálya mentén – támadja a várost, amelynek közel egyharmada már romokban hever – írja az ukrán New Voice

    Az orosz erők jelentős áttörést értek el nyugati irányból, több falut elfoglalva és elvágva a város főbb utánpótlási útvonalait. A 8. és 51. orosz hadsereg összehangolt támadása során sikerült 9 kilométer mélyen behatolniuk az ukrán védelembe. A város stratégiai jelentőségét logisztikai központ és vasúti csomópont szerepe adja – elvesztése súlyosan érintené az ukrán erők ellátását a térségben.

    Kostjantinyivkában, ahol a háború előtt 70 ezren éltek, ma már csak 9 ezer civil tartózkodik. Az orosz drónok és tüzérség napi szinten bombázzák a várost. A szakértők szerint ha az orosz erők képesek lesznek tűztámogatásba venni a Dobropillja–Kromatorszk közötti főútvonalat, az megbéníthatja az ukrán logisztikát.

    Az ukrán katonai elemzők „taktikai mélységű áttörésnek” nevezik az orosz sikert, amely a háború eddigi egyik legnagyobb területi nyeresége lehet. A városért folyó csata kimenetele meghatározhatja a nyári hadjárat sikerét.

  • Korábban már derültek ki részletek arról a telefonos konferenciahívásról, amelyen Donald Trump az európai vezetőknek számolt be a Vlagyimir Putyinnal történt egyeztetéséről. A The Wall Street Journal saját forrásaira hivatkozva újabb információkat osztott meg a telefonhívásról, ezek alapján viszont nagyon nem látni a háború végét.

    A kiadvány szerint Donald Trump közölte az európai vezetőkkel, hogy Vlagyimir Putyin nem hajlandó befejezni a háborút, mert győztesnek tartja magát.

    „Ez egy olyan dolog, amit az európai vezetők már régóta tudnak Putyinról, de most először hallották azt Trump szájából. Ez ellentmond annak, amit Trump gyakran mond nyilvánosan, miszerint elhiszi Putyinnak, hogy őszintén békét akar” – írta a lap.

    Unian által szemlézett cikkben azt írják, hogy Donald Trump számára is egyértelműen világossá vált, hogy az orosz elnök nem akarja befejezni a háborút ezen a szakaszon. A források szerint az európai vezetőknek ez kapóra jött, és felhívták a figyelmét az amerikai elnöknek, hogy Ukrajna támogatása nagyrészt az Egyesült Államoktól függ.

    A The Wall Street Journal információi szerint vasárnap (egy nappal a telefonhívások előtt) Trump kijelentette az európai országok vezetőinek, ha Vlagyimir Putyin elutasítja a tűzszünetet, akkor hajlandó szankciókat bevezetni. Ezt követően beszélt telefonon az orosz államfővel, ami után a nyilvánosságnak arról beszélt, hogy megkezdődhetnek Ukrajna és Oroszország között a béketárgyalások, miután Putyin hajlandóságot mutatott rá.

  • Az orosz hadsereg szerda éjjel Harkivot támadta, a csapás következtében két ember megsérült és nyolc magánház rongálódott meg – jelentette be Igor Terehov, Harkiv polgármestere a Telegramon. Az Interfax információi szerint egy civil ember életét vesztette a támadásban.

    „Nyolc magánház sérült meg. Két embernél akut stresszreakció lépett fel” – írta Terehov. A sérültek orvosi ellátásban részesülnek – tette hozzá a városvezető.

    Korábban robbanás hallatszott Harkivban, miközben légiriadó volt érvényben. A légierő már előre figyelmeztetett arra, hogy ellenséges harci drónok közelednek több régió, köztük Harkiv megye felé.

    Több keleti és déli régióban is légiriadót rendeltek el.

  • Cáfolta a Dnyipropetrovszki Katonai Igazgatóság vezetője, miszerint az orosz csapatok elérték volna a régió határát – írta meg az Unian.

    Szerhij Liszak szerint az oroszok szándékosan tették közzé ezt az információt, miszerint a lakosság megfélemlítése volt ezzel a cél. Emellett azt is cáfolta az ukrán vezérkar, hogy a Kurszki régióban véget értek a harcok, az ország erői aktívan folytatják a hadműveletet – számolt be róla az Ukrajinszka Pravda.

  • Kijev a nyugati országok válaszaira vár, ezért nem jelenti be, milyen összetételű küldöttséggel utazna az ukrán delegáció a következő béketárgyalásra – írja a TASZSZ orosz állami hírügynökség.

    Az orosz lap úgy tudja, több változás várható az ukrán küldöttség összetételében. Egy szakértő szerint az egyeztetések témái alapján állíthatják össze a delegációt. Egy másik elemző úgy véli, Ukrajnában belső viszály lehet, ezért a nyugati segítséget várja a kijevi kormány. Hozzátette, hogy az ukrán követelések erősek a szankciókkal kapcsolatban.

  • Bemutatta az ukrán légierő, hogyan talál el az orosz légvédelmi rendszere egy Sahíd drónt – írja az Ukrajinszka Pravda.

    A felvételt egy MiG–29-es vadászgépről készítették el, miszerint az ukrán légvédelem hogyan menti meg az infrastrukturális létesítményeket a csapás elől.

  • Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerdán kijelentette, hogy Oroszország nem fog beleegyezni egy feltétel nélküli tűzszünetbe Ukrajnával Emmanuel Macron francia elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök nyomása ellenére – jelentette az Anadolu hírügynökség.

    Lavrov azt is hangoztatta, hogy szerinte Ukrajnában nem lehet megbízni, mert az előző tűzszünetet a hadseregének megerősítésére és felfegyverzésére használta fel, ami lehetővé tette számára, hogy ismét támadásokat indítson Oroszország ellen, írja a horvát Index.

    Most azt mondják nekünk: „Hirdessünk tűzszünetet, aztán meglátjuk.” A mi válaszunk erre: „Nem, ezt már átéltük korábban, és nem akarjuk, hogy újra megtörténjen”

    – mondta. Lavrov azzal vádolta az Európai Uniót, hogy tovább szítja a konfliktust azzal, hogy továbbra is fegyvereket szállít Ukrajnába, és Macront és Starmert hibáztatta a jelenlegi helyzetért, mivel ők támogatják Kijevet.

  • Idén eddig 449 milliárd hrivnyát költött el védelemre Ukrajna – jelentette ki Gyenyisz Smihal miniszterelnök.

    A kormányfő közlése szerint 365 milliárd hrivnyába került a katonák fizetése, míg 84 milliárd hrivnyába a harci eszközök vásárlása, ez pedig a költségvetés 60 százalékának felel meg. Az ukrán állam a jövőben sem csökkentené a védelemre szánt támogatást – írja az Unian.

  • Magyarország területére 2025. május 21-én az ukrán–magyar határszakaszon 5139 fő lépett be.

    A beléptetettek közül a rendőrség 38 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében. Kiadó: Országos Rendőr-főkapitányság – közölte a rendőrség. 

  • Az Egyesült Királyság leleplezte azt a szerinte „rosszindulatú kiberkampányt”, amely több olyan szervezetet célzott meg, amely részt vett Ukrajna külföldi támogatásában. A brit Nemzeti Kiberbiztonsági Központ (NCSC) az Egyesült Államokkal, Németországgal és Franciaországgal folytatott közös vizsgálatot követően közölte, hogy egy orosz katonai egység 2022 óta célzottan támadott állami és magánszervezeteket − írta a BBC.

    Tíz NATO-tagország és Ausztrália biztonsági szervei szerint az orosz kémek többféle hekkertechnikát alkalmaztak a hálózatokhoz való hozzáféréshez. A jelentések szerint tízezer kamerához fértek hozzá katonai létesítmények és vasútállomások közelében, hogy nyomon kövessék az Ukrajnába irányuló szállítmányok mozgását.

    A Fancy Bearnek nevezett hekkercsapat korábban a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség adatait szivárogtatta ki, valamint kulcsszerepet játszott egy 2016-os amerikai kibertámadásban.

    „Az orosz katonai hírszerző szolgálat rosszindulatú kampánya komoly kockázatot jelent a célzott szervezetekre, köztük az Ukrajnának nyújtott segítségben részt vevőkre” − mondta Paul Chichester, az NCSC műveleti igazgatója a közleményben.

  • Köszöntjük olvasóinkat!

    Indul az Index csütörtöki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:

    Tartsanak velünk ezúttal is!