Az első brit embercsempészperben 25 évet kapott az egyiptomi halász vállalkozó

További Külföld cikkek
-
Elfogták a minnesotai képviselőgyilkosság gyanúsítottját, további merényletekre készülhetett
- Új videó került elő az indiai légi katasztrófáról, ami megoldhatja a tragédia rejtélyét
- Iráni rakétazápor zúdult Tel-Avivra és Haifára, többen meghaltak és megsebesültek Izraelben
- Összetört egy Swarovski kristályokkal borított széket egy turista Olaszországban
- Újabb medvetámadás Romániában, ezúttal egy erdész sérült meg
A 42 éves, Egyesült Királyságban élő Ahmed Ebid 2022 októbere és 2023 júniusa között csaknem 3800 menekült átcsempészésében segédkezett Afrikából Európába.
Az embercsempészet jól jövedelmező iparág. Ebid a bűntársaival együtt nagyjából 12 millió fontot, több mint 5,7 milliárd forintot kaszált az üzleten – a brit Nemzeti Bűnügyi Ügynökség, az NCA szerint. Ebid az első az Egyesült Királyságban, akit embercsempészetért ítéltek el – jegyezte meg a BBC.
Ehhez képest Magyarországon a hatóságok tavalyelőtt 1300 embercsempészt engedtek szabadon. Sokan közülük ígéretük ellenére sem hagyták el az országot, és folytatták üzelmeiket.
Az egyiptomi halász három éve érkezett az Egyesült Királyságba egy kis hajóval, azok után, hogy Olaszországban öt évet töltött a rácsok mögött kábítószer-csempészet kísérlete miatt. Nagy-Britanniában menedékjogot kért, de kérelmét soha nem hagyták jóvá.
A férfi jogi bizonytalanságban élt. Nem utasították ugyan ki az országból, de tartózkodási engedélyt sem kapott. A rigorózus büntetés után azonban biztosra vehető a kitoloncolása, természetesen csak a szabadulása után.
Ebidet egyébként egy olyan szálláshelyen vették őrizetbe London délnyugati részén, amelynek a fenntartását a brit belügyminisztérium finanszírozza. Az egyiptomi férfi felesége és fiai egyébként szintén az Egyesült Királyságban élnek, azonban a tudósításokból nem derült ki, vajon a családfővel együtt, vagy sem.
Szörnyen bánt a menekültekkel
Ebid gátlástalanul és könyörtelenül visszaélt a menekültek kétségbeesésével, „elsődleges motivációja pedig az volt, hogy pénzt keressen az emberkereskedelemből” – indokolta ítéletét a Southwarki Koronabíróság bírája.
Szörnyen bánt a menekültekkel
– mondta Adam Hiddleston, aki szerint az „üzleti vállalkozásban” nagy volt az életvesztés kockázata. „Az embereket ugyanis halászhajón szállította, nem kompon” – érvelt a bíró. A szavait bizonyítja, hogy tavaly szeptemberben egy illegális bevándorlókat szállító hajó borult fel a La Manche-csatornán, és a szerencsétlenségben tízen haltak meg.
A vádirat szerint Ebid „nagyon magas szintű vezetői szerepet töltött be” az embercsempész-hálózatban, tisztviselőket vesztegetett meg, a menekülteket pedig folyamatosan fenyegette.
„Tisztességtelen!” – ezt kiabálta az ítélethirdetés után Ebid, aki a vádlottak padjáról szónokolva nagy hangon azt is hozzátette, pénzt spórolt, hogy „áthozza a családját” Nagy-Britanniába.
Egyik női hozzátartozója könnyekben tört ki a törvényszéki karzaton. Őt 2023-ban tartóztatták le az olasz hatóságok, miután alaposan átvizsgáltak az embercsempészek által használt műholdas telefonokat.
A halász volt a hálózat feje
Megállapították, hogy ezekről gyakran hívtak egy brit mobilt. Aztán az NCA derítette ki, hogy a készülék Ahmed Ebidé, majd elkezdték lehallgatni, hogy bizonyítékokat gyűjtsenek.
Az ügynökség így derítette ki, hogy az egyiptomi férfi számos embercsempészési műveletben vett részt; több ezer férfit, nőt és gyermeket szállított gyakran veszélyesen túlzsúfolt halászhajókon.
A társát arra utasította: ölje meg és vesse a tengerbe azokat a szerencsétleneket, akik saját mobiljaikat elhozva indultak a kockázatos útra.
Így akarta ugyanis meghiúsítani a bűnüldöző szervek felderítését. Ebid a Facebookon Ahmed kapitányként mutatkozott be. A szálláshelyén talált jegyzetfüzetekben részletesen leírta a Földközi-tenger navigációs adatait, és pontos nyilvántartást vezetett az átkeléssel kapcsolatos kifizetésekről.
A vádlott a bizonyítékok súlya alatt beismerte tettét, de vitatta saját szerepének fontosságát. Azt viszont már az NCA vizsgálata tárta fel, hogy irányító szerepet töltött be.
Vállalkozásának kegyetlen természetét ékesen bizonyítja az érzéketlenség, amellyel parancsba adta, hogy a szabályokat be nem tartó menekülteket azonnal a tengerbe kell dobni. Számára ők csak a profit forrását jelentették
– jelentette ki Ebidről Jacque Beer, az NCA nyomozásának vezetője.
(Borítókép: Egy szenegáli fahajó 188 migránssal a fedélzetén halad a Kanári-szigeteknél 2024. augusztus 22-én. Fotó: Ximena Borrazas / SOPA Images / LightRocket / Getty Images)