Lecsapott a Harvardra Donald Trump kormánya, figyelmeztették az amerikai egyetemeket

2025.05.23. 07:27
Donald Trump amerikai elnök kormánya csütörtökön megtiltotta a Harvardnak, hogy az intézmény nemzetközi hallgatókat vegyen fel, a már beiratkozott tanulók pedig lépéskényszerbe kerültek. A Fehér Ház a döntéssel példát statuálna, figyelmeztetve a többi amerikai felsőoktatási intézményt is, míg a Harvard vezetése a tudományos színvonal és az ideológiai autonómia érdekében küzd a Trump-adminisztrációval.

A Trump-kormány csütörtökön megvonta a Harvard Egyetemtől a nemzetközi hallgatók felvételének jogát, a CNN beszámolója szerint egyfajta büntetésként, amiért az intézmény „nem hajolt meg a kormány politikai követelései előtt”. „A Harvard többé nem vehet fel külföldi hallgatókat, a már itt tanulóknak pedig át kell iratkozniuk, vagy elveszítik jogállásukat” – olvasható az Amerikai Belbiztonsági Minisztérium (U.S. Department of Homeland Security, DHS) közleményében.

Kristi Noem belbiztonsági miniszter arra utasította a tárcáját, hogy vonja vissza a Harvard Student and Exchange Visitor Program (SEVP) tanúsítványát, hivatkozva arra, hogy az egyetem nem volt hajlandó átadni a DHS által a múlt hónapban kért külföldi hallgatók magatartási nyilvántartásait. Csütörtökön a Harvardnak írt levelében azzal vádolta az egyetemet, hogy az „fenntart egy, a zsidó hallgatók számára ellenséges környezetet, elősegítve a Hamász-szimpatizánsok tevékenységét, és rasszista »sokszínűség, egyenlőség és befogadás« gyakorlatot alkalmaz”.

A kormányzat felelőssé teszi a Harvardot az erőszak és az antiszemitizmus elősegítéséért, valamint a Kínai Kommunista Párttal való együttműködésért az egyetem campusán. Az egyetemeknek kiváltság, nem jog, hogy külföldi hallgatókat vegyenek fel és profitáljanak a magasabb tandíjukból, amivel több milliárd dolláros alapítványukat gyarapítják. A Harvardnak rengeteg lehetősége volt arra, hogy helyesen cselekedjen. De nem tette. A törvény be nem tartása miatt elvesztette a hallgatói és csereprogramok részvételére jogosító tanúsítványát. Ez figyelmeztetés legyen minden egyetemnek és tudományos intézménynek az egész országban

– fogalmazott közösségi oldalán Kristi Noem, az Egyesült Államok belbiztonsági minisztériumának vezetője.

A döntés a Harvard nemzetközi hallgatóinak több mint egynegyedét érintheti. A professzorok arra figyelmeztetnek, hogy a külföldi hallgatók tömeges távozása veszélybe sodorhatja az intézmény tudományos színvonalát, miközben az az ideológiai autonómiájáért küzd a kormányzattal. Az egyetem adatai szerint 9970 külföldi hallgató tanul az intézményben, a 2024–25-ös tanévben a beiratkozottak 27,2 százalékát – 6793 fő – tette ki a külföldi hallgatók aránya. Az 1636-ban alapított Harvard az Egyesült Államok legrégebbi egyetemének számít.

Milliárdos segélyt fagyasztottak be

A Fehér Ház csütörtökön azzal vádolta a Harvard vezetését, hogy „egykor nagyszerű intézményüket antiamerikai, antiszemita, terrorizmust támogató agitátorok melegágyává változtatták”. Abigail Jackson, a Fehér Ház szóvivője úgy nyilatkozott, hogy az egyetem „ismételten elmulasztotta a szükséges intézkedéseket az amerikai diákokat negatívan érintő széles körű problémák megoldása érdekében, és most szembesülniük kell tetteik következményeivel”.

A kormány 2,2 milliárd dollárnyi szövetségi támogatást is befagyasztott, amely ellen az egyetem bíróságon fellebbezett, valamint az Internal Revenue Service (IRS) is tervezi a Harvard adómentességének visszavonását az ügyet ismerő források szerint.

A Harvard vezetése a csütörtöki döntést elítélte, a SEVP visszavonását „jogellenesnek” minősítette, és nyilatkozatában kijelentette, hogy elkötelezett amellett, hogy továbbra is fogadni tudják a több mint 140 országból érkező külföldi hallgatókat és tudósokat, „akik mérhetetlenül gazdagítják az egyetemet és az országot”. Az egyetem szóvivője, Jason Newton úgy fogalmazott, hogy „ez a megtorló intézkedés súlyos kárt okozhat a harvardi közösségnek és országunknak, és aláássa a Harvard tudományos és kutatási küldetését”.

Hónapok óta megy az adok-kapok

A Harvard és a Trump-adminisztráció már hónapok óta konfliktusban áll egymással. A kormányzat azt követelte az egyetemtől, hogy változtasson a campus programjain, politikáján, valamint felvételi és foglalkoztatói gyakorlatán, hogy felszámolja „a campuson tapasztalható antiszemitizmust” és megszüntesse a „rasszista sokszínűség, egyenlőség és befogadás” gyakorlatát. Az amerikai kormányzat a külföldi hallgatókra és alkalmazottakra koncentrál, akikről feltételezik, hogy részt vettek az egyetemen zajló, Izrael és a Hamász közötti háborúval kapcsolatos vitatott tüntetéseken.

Az egyetem vezetése azonban azzal érvel, hogy a kérések közül több, köztük a hallgatók és alkalmazottak „véleményének ellenőrzése” messze túllépi a szövetségi kormány szerepét, és sértheti a Harvard alkotmányos jogait.

Több felsőoktatási intézményhez hasonlóan a Harvard is heves kritikákat kapott az izraeli-Hamász háború kitörése után a palesztinbarát tüntetések kezelése miatt. Az egyetem munkacsoportjainak múlt hónapban közzétett jelentése szerint mind a zsidó, mind a muszlim hallgatók fenyegetve érezték magukat a 2023–24-es tanévben, elidegenedést és akadémiai cenzúrát éreztek a campuson.