A Harvard bepereli Trump kormányát a külföldi hallgatók felvételi jogának megvonása miatt

GettyImages-1268847295
2025.05.23. 20:48
A Harvard Egyetem beperelte a Trump-adminisztrációt, miután csütörtökön a kormány megvonta az intézménytől a külföldi hallgatók felvételének jogát. A bostoni bíróságon benyújtott keresetben az egyetem „a törvény nyílt megsértésének” nevezte a kormány lépését, amely a Harvard több mint 6800 külföldi hallgatóját érinti.

A Harvard Egyetem és a Trump-adminisztráció között már hónapok óta zajló konfliktus pénteken új szintre emelkedett, amikor az amerikai elit egyetem bírósághoz fordult a kormány csütörtöki döntése ellen. A Belbiztonsági Minisztérium (DHS) visszavonta a Harvard Student and Exchange Visitor Program (SEVP) tanúsítványát, amely lehetővé teszi a külföldi hallgatók felvételét és vízumügyintézését.

A bostoni bíróságon benyújtott keresetben a Harvard azt állítja, hogy a kormány „egy tollvonással próbálja eltörölni a Harvard hallgatói létszámának negyedét”. Az egyetem szerint a külföldi hallgatók „jelentős mértékben hozzájárulnak az egyetemhez és annak küldetéséhez”.

Alan Garber, a Harvard elnöke levelében „törvénytelen és indokolatlan lépésnek” nevezte a kormány döntését. Szerintük a visszavonás „a kormányzat megtorlássorozatának része a Harvard ellen, amiért visszautasítottuk akadémiai függetlenségünk feladását és a szövetségi kormány által tanterveink, oktatóink és hallgatóink felett illegálisan követelt ellenőrzés alá történő alávetést” – idézi a BBC.

Antiszemitizmus-vádak és egyetemi autonómia

Kristi Noem belbiztonsági miniszter azzal vádolta a Harvardot, hogy az „fenntart egy, a zsidó hallgatók számára ellenséges környezetet, elősegítve a Hamász-szimpatizánsok tevékenységét”. A kormány szerint az egyetem a „rasszista sokszínűség, egyenlőség és befogadás gyakorlatát” alkalmazza – ezzel arra utalva, hogy a diverzitási programok hátrányosan érintenek bizonyos csoportokat.

A kormány nemcsak az antiszemitizmus és erőszak elősegítéséért teszi felelőssé a Harvardot, hanem a Kínai Kommunista Párttal való együttműködésért is. „Az egyetem számára kiváltság, nem jog, hogy külföldi hallgatókat vegyenek fel” – fogalmazott Noem a közösségi oldalán.

A csütörtöki döntés egy hónapokig tartó konfliktus újabb állomása. A Trump-adminisztráció korábban már 2,2 milliárd dollár szövetségi támogatás folyósításának befagyasztásáról döntött, majd májusban újabb 450 millió dollárt vont meg a Harvardtól. Az Internal Revenue Service (IRS) az egyetem adómentességének visszavonását is tervezi. A kormányzat elvárásai között szerepel az egyetem vezetési rendjének reformja, az antiszemitizmus elleni hatékonyabb fellépés, valamint a felvételi elvek módosítása. A dokumentumok szerint a Harvard mára „a képmutatás és diszkrimináció táptalaja” lett, ahol „a megalkuvást az elszámoltathatóság fölé helyezik”.

Több mint 6800 külföldi hallgató érintett

A döntés a Harvard nemzetközi hallgatóinak több mint egynegyedét érinti. Az egyetem adatai szerint 6793 külföldi hallgató tanul az intézményben, ami a 2024–2025-ös tanévben a beiratkozottak 27,2 százalékát teszi ki, összesen 140 országból.

A professzorok arra figyelmeztetnek, hogy a külföldi hallgatók tömeges távozása veszélybe sodorhatja az intézmény tudományos színvonalát. Jason Newton, az egyetem szóvivője szerint „ez a megtorló intézkedés súlyos kárt okozhat a harvardi közösségnek és országunknak, és aláássa a Harvard tudományos és kutatási küldetését”.

Szélesebb körű vizsgálat

A Harvard nem az egyetlen célpont: a Trump-adminisztráció több tucat egyetem ellen indított vizsgálatot, és olyan intézményektől, mint a Columbia Egyetem is engedményeket csikart ki. A kormányzat nemcsak a palesztinpárti aktivisták elleni fellépést követeli, hanem azt is állítja, hogy az egyetemek diszkriminálják a konzervatív nézeteket.

Az 1636-ban alapított Harvard az Egyesült Államok legrégebbi egyeteme, és az elit Ivy League-egyetemek tagja. A mostani konfliktus tétje nemcsak az intézmény jövője, hanem az amerikai felsőoktatás függetlensége is.

(Borítókép: A Harvard Egyetem kampusza 2023. június 29-én Cambridge-ben, Massachusetts államban. Fotó: Scott Eisen / Getty Images)