Radikális börtönreform jön Angliában, a kémiai kasztrációt is bevetik

2025.05.23. 07:40
Az angol és walesi börtönök túlzsúfoltsági válsága miatt a kormány elfogadja David Gauke volt igazságügyi miniszter radikális reformjavaslatait. Az új rendszer szerint a jó magaviseletű foglyok már büntetésük egyharmadának letöltése után szabadulhatnak, míg a szexuális bűnözők kémiai kasztrációjának alkalmazását országosan kiterjesztenék. A reformok célja a 9800 fős börtönlakosság csökkentése 2028-ig, de a terveket éles kritikák kísérik.

A reform kulcseleme a „progresszív modell”, amely szerint a standard határozott idejű börtönbüntetéseket töltő elítéltek – akik a legtöbben vannak – már egyharmad idő letöltése után szabadulhatnak, ha jól viselkednek. Ez a szabály nem a bűncselekmény típusa, hanem a büntetés hossza alapján működik, ami azt jelenti, hogy négy év alatti büntetést töltő szexuális bűnözők és családon belüli erőszakot elkövetők is jogosultak lehetnek a korai szabadulásra – írja a Sky News

Az új rendszer szerint az elítéltek egyharmad időt töltenek börtönben, egyharmadot feltételes szabadlábon közösségben, a maradék időszakban pedig már semmilyen pártfogói felügyelet alatt nem állnak. Ha a „veszélyes” utolsó szakaszban újabb bűncselekményt követnek el, vissza kell térniük a börtönbe az eredeti büntetés hátralévő részének és az új bűncselekmény büntetésének letöltésére.

Kémiai kasztráció országos kiterjesztése

A tervek szerint a kormány kiterjeszti a szexuális bűnözők szexuális vágyát csökkentő gyógyszerekkel való kezelését, amelyet jelenleg Délnyugat-Angliában tesztelnek. A felülvizsgálat szerint a kémiai kasztráció „segíthet a megfelelő szexuális bűnözők kezelésében mind a börtönben, mind a börtönön kívüli közösségekben”.

A kormány először 20 börtönre terjeszti ki a gyógyszer használatát, majd országos bevezetést terveznek. Az igazságügyi miniszter azt is fontolgatja, hogy a jelenleg még önkéntes kezelést kötelezővé tegye.

Gauke hangsúlyozta, hogy „a szexuális vágyat csökkentő gyógyszerek nem lesznek megfelelőek minden szexuális bűnözőnél”.

Éles kritikák és aggodalmak

Nicole Jacobs, az angliai és walesi családon belüli erőszak ügyekben illetékes biztos élesen bírálta a terveket. Szerinte ezeknek az intézkedéseknek az elfogadásával a kormány világos üzenetet küld a családon belüli erőszakot elkövetőknek, hogy „mostantól csekély következményekkel követhetik el bűneiket”. 

A rendőrség is aggodalmát fejezte ki, úgy nyilatkoztak, hogy „a börtönön kívül nem jelentheti azt, hogy ellenőrzés nélkül”. „Ha kevesebb ember lesz börtönben, biztosítanunk kell, hogy közösen rendelkezzünk az erőforrásokkal és hatáskörökkel a börtönön kívüli bűnözők kockázatainak kezeléséhez.” 

A kormány további 700 millió fontot (körülbelül 350 milliárd forintot) fektet be a pártfogó szolgálatba, és tömeges elektronikus megfigyelési technológia bevezetését tervezi. Tízezrek egyidejű megfigyelésével „börtönön kívüli börtönt” hoznának létre amerikai technológiai cégek segítségével. A reformok a kilencvenes évek óta a legnagyobb ilyen jellegű rendszerátszervezésnek számítanak. A bírák több rugalmasságot kapnának alacsonyabb szintű bűnözők büntetésében, akár futballszurkolói vagy vezetési tilalmakkal. A rövid börtönbüntetéseket csak „kivételes körülmények” között alkalmaznák, mivel azok „magasabb bizonyított visszaesési rátával” járnak.

A tervek várhatóan 2026 tavaszán lépnek hatályba, miután a parlament elfogadja a büntetőjogi törvényjavaslatot.