A belga trónörökös is vesztese lehet a Trump-kormány döntésének
További Külföld cikkek
- Több izraeli katona is meghalt egy támadásban Gázában, egy éve nem volt ennyi áldozat
- Szabotázs érhette a hágai NATO-csúcsot
- Vlagyimir Putyin szupervadászokkal erősíti a hadseregét, videón a bestia
- Az iráni elnök bejelentette a 12 napos háború végét, tárgyalásokra készül az Egyesült Államokkal
- A háború alapjaiban változtatja meg a nyári repülési terveinket
Hónapok óta zajlik a konfliktus Donald Trump kormánya és a Harvard Egyetem között. A Trump-adminisztráció megtiltotta az intézménynek, hogy nemzetközi hallgatókat vegyen fel. Az egyetem a bíróságon támadta meg a döntést.
Ha az intézkedés hatályba lép, akkor ennek áldozatául eshet körülbelül 7000 hallgató, köztük Erzsébet hercegnő, Belgium trónörököse – számolt be róla a Politico. Fülöp király és Mathilde királynő legidősebb gyermeke kétéves mesterképzésre iratkozott be a Harvardra, amiből egy éve lenne hátra.
A belga királyi család szóvivője a lapnak mondta el, hogy „egyelőre nem teljesen világos az amerikai kormány döntése, ezért meg kell vizsgálniuk a lehetőségeket”.

Antiszemitizmus-vádak és egyetemi autonómia
Kristi Noem belbiztonsági miniszter azzal vádolta a Harvardot, hogy az „fenntart egy, a zsidó hallgatók számára ellenséges környezetet, elősegítve a Hamász-szimpatizánsok tevékenységét”. A kormány szerint az egyetem a „rasszista sokszínűség, egyenlőség és befogadás gyakorlatát” alkalmazza – ezzel arra utalva, hogy a diverzitási programok hátrányosan érintenek bizonyos csoportokat.
A kormány nemcsak az antiszemitizmus és erőszak elősegítéséért teszi felelőssé a Harvardot, hanem a Kínai Kommunista Párttal való együttműködésért is. „Az egyetem számára kiváltság, nem jog, hogy külföldi hallgatókat vegyenek fel” – fogalmazott Noem a közösségi oldalán.
A csütörtöki döntés egy hónapokig tartó konfliktus újabb állomása. A Trump-adminisztráció korábban már 2,2 milliárd dollár szövetségi támogatás folyósításának befagyasztásáról döntött, majd májusban újabb 450 millió dollárt vont meg a Harvardtól. Az Internal Revenue Service (IRS) az egyetem adómentességének visszavonását is tervezi. A kormányzat elvárásai között szerepel az egyetem vezetési rendjének reformja, az antiszemitizmus elleni hatékonyabb fellépés, valamint a felvételi elvek módosítása. A dokumentumok szerint a Harvard mára „a képmutatás és diszkrimináció táptalaja” lett, ahol „a megalkuvást az elszámoltathatóság fölé helyezik”.
Szélesebb körű vizsgálat
A Harvard nem az egyetlen célpont: a Trump-adminisztráció több tucat egyetem ellen indított vizsgálatot, és olyan intézményektől, mint a Columbia Egyetem, engedményeket csikart ki. A kormányzat nemcsak a palesztinpárti aktivisták elleni fellépést követeli, hanem azt is állítja, hogy az egyetemek diszkriminálják a konzervatív nézeteket.
Az 1636-ban alapított Harvard az Egyesült Államok legrégebbi egyeteme és az elit Ivy League-egyetemek tagja. A mostani konfliktus tétje nemcsak az intézmény jövője, hanem az amerikai felsőoktatás függetlensége is.