Ismét Janez Jansát választották meg a Szlovén Demokrata Párt élére

2025.05.24. 21:19
Tizedik alkalommal is pártelnökké választotta Janez Jansa volt miniszterelnököt a Szlovén Demokrata Párt. A politikus, aki már háromszor az ország kormányfői tisztségét is betöltötte, 1993 óta vezeti a jobboldali pártot és eddig összesen egyszer akadt kihívója, de ahogyan akkor is, most is hatalmas többséggel kerekedett felül. Megválasztása után felvázolta a 2026-os parlamenti választásokra szánt stratégia főbb elemeit.

A Szlovén Demokrata Párt (SDS) kongresszusa május 24-én, pénteken bejelentette, hogy ismét Janez Jansa volt miniszterelnököt választották meg Szlovénia legnagyobb ellenzéki pártjának az élére, a 66 éves politikus a párttagok elsöprő többségének támogatását élvezte – írta az MTI.

A választást még a hónap elején tartották meg már a párt új alapszabályzata alapján, amely közvetlen választást ír elő a körzetek számára.

Eszerint a 4636 leadott szavazatból 4563 szólt a politikus mellett.

Az SDS 13. kongresszusára az északkelet-szlovéniai Ormoz városban került sor, ahol több mint 700 küldött részvételével kihirdették az eredményt, és hivatalosan megerősítették Jansát elnöki tisztségében.

A háromszoros volt miniszterelnöknek ez lesz a tizedik négyéves pártelnöki mandátuma, mióta 1993-ban az SDS élére állt, ebből kilencszer indult ellenfél nélkül. Az egyetlen eset, amikor volt kihívója, 1993-ban történt, és Andro Ocvirk 12 szavazatot szerzett Jansa 198 szavazatával szemben.

Jansa kongresszusi beszédében felvázolta a párt stratégiáját a 2026 tavaszán esedékes parlamenti választásokra. Kiemelte: az SDS addig „csak a választókkal fog koalíciót kötni”, mert szerinte itt az ideje, hogy „visszaszerezzék a szlovénoknak ellopott államukat”.

Jansa azt a feltételt szabta az esetleges majdani koalíciós partnereknek, hogy

következetesen tiszteletben kell tartaniuk az alkotmányt, és az Európai Parlament minden totalitárius rendszert elítélő állásfoglalását.

Leszögezte, az SDS soha többé nem alakít kormányt szilárd többség nélkül, de hozzátette: „ha nem lesz egység a kulcsfontosságú fejlesztési politikákban, akkor egyszerűen várni fogunk”.

A pártelnök sok területre kiterjedő kritikával illette a baloldalt, és az ország „Achilles-sarkának” nevezte. Különösen Robert Golob miniszterelnök kormányát vette célba, azt állítva, hogy az ország a nagyarányú foglalkoztatottság ellenére az Európai Unió legnagyobb GDP-csökkenését szenvedte el, miközben a munkát sújtó adóterhek növekedtek.

A kongresszusnak az Észszerű alkotmányos többségért címet adták, és az értekezlet középpontjába a párt „Vegyük vissza az államot, mert a miénk!” című határozatsorozatát helyezték.

E határozatok szerint Szlovéniát „szűk érdekcsoportok, politikai, gazdasági és médiaelitek” térítették el a helyes útról, visszatereléséhez pedig alapvető strukturális reformokat kell végrehajtani, nem pusztán kozmetikázást. Jansa végül kijelentette: az SDS az egyetlen olyan párt, amely elegendő tudással, tapasztalattal és személyi potenciállal rendelkezik ahhoz, hogy Szlovéniát a helyes útra vezesse, és a párt szakértői tanácsa már elkészítette az állampolgárok jólétén alapuló kormányprogramját.