
Weiler Péter képzőművész munkássága és portfóliója mesterséges intelligenciával fűszerezve.
MEGVESZEM„Az MI-laboratóriumok sakkjátszmaként kezelik a munkaerő-felvételt” – idézte a Reuters egy korábbi OpenAI-kutató, jelenleg egy kiberbiztonsági startup vezérigazgatóját, aki saját vállalkozásának elindítása után kezdett tehetségkutatással foglalkozni. „A lehető leggyorsabban akarnak haladni, ezért hajlandóak sokat fizetni a különleges és kiegészítő szakértelemmel rendelkező jelöltekért, akárcsak a játékban lévő figuráikért” – illusztrálta a helyzetet Ariel Herbert-Voss.
A legjobb MI-modellek létrehozásáért folyó versenyben az OpenAI és a Google az úgynevezett IC-nek, az egyéni közreműködőknek udvarol, akiknek a tehetsége sikerre viheti vagy gajra vághatja az üzletet.
Amikor tavalyelőtt új munka után nézett, a technológiai elit körberajongta – mesélte a mesterséges intelligencia rendszerében áttörést elérő egyik fejlesztő. Noam Brown a Google egyik társalapítójával, Sergey Brinnel ebédelt; Sam Altmannal, az OpenAI vezérigazgatójával pókerezett, egy magánbefektető pedig vette a fáradtságot, hogy privát gépével személyesen látogassa meg.
Elon Musk is hajlandó arra, hogy négyszemközt tárgyaljon a legjobb jelöltekkel – mondták a hozzá kötődő xAI bennfentesei.
Brown végül azért választotta az OpenAI-t, mert a cég a kérésére hajlandó volt humán- és hardvererőforrásokat a szolgálatába állítani.
„Anyagilag nem ez volt a legjövedelmezőbb opció” – mondta a fejlesztő, aki szerint a kutatók zömét nem a kompenzáció vezérli. Ennek ellenére a cégek hajlandók hét-, sőt nyolc számjegyű összegeket áldozni bónuszok és egyéb juttatások formájában, csakhogy megszerezzék a legjobbakat.
Az izraeli–kanadai Ilya Sutskever új cége, az SSI a havi bér mellett kétmillió dolláros megtakarítási bónuszt és húszmillió dolláros, több mint hétmilliárd forintos részvénycsomagot kínál a legjobb fejlesztőknek, ha hűségesek.
Egyesek már egy év elteltével jogosultak a prémiumra.
Az OpenAI azon kutatói, akik nem fogadták el a rivális Eleven Labs állásajánlatát, azonnali hatállyal egymillió dolláros bónuszt kaptak. A cég vezető kutatóit egyébként több mint tízmillió dolláros kompenzációs csomag illeti meg – évente.
A Google DeepMind évi húszmillió dolláros kompenzációs csomaggal verbuvál vezető kutatókat, amit részvénycsomaggal is megfejel.
Összehasonlításul: a technológiai óriáscégek vezető mérnökeinek éves bére átlagosan 281 ezer dollár, amit 261 ezer dolláros részvénycsomag egészít ki.
A tehetség mindig számított a Szilícium-völgyben, az őstehetség azonban ritkaságszámba megy. Egyesek egy tucatra becsülik azoknak a számát, akiknek a vérében van a mesterséges intelligencia működtetése, de ezernél biztosan nincsenek többen.
Ez a nagyon kis létszámú IC, egyéni közreműködő túlméretezetten járult hozzá a mesterséges intelligencia nyelvi modelljeinek fejlesztéséhez – amin az MI sikere vagy kudarca múlik.
A tízszeres mérnökök menők, a tízezerszeres mérnökök/kutatók azonban átkozottul jók
– tweetelte Sam Altman 2023 végén arra utalva, hogy a legjobb szoftvermérnökök tízszer jobbak az átlagnál, a mesterséges intelligencia iparágában azonban a legjobb kutatók tízezerszer hatékonyabbak a többségnél.
A tehetséghiány késztette a vállalatokat a kreatív toborzásra. Az adatfeldolgozó Zeki Data, amely a legnagyobb tehetségek azonosítására fókuszál, a sportiparnak a Pénzcsináló című filmből népszerűvé vált elemzési technikáit alkalmazza az ígéretes, de a rivaldafényben még nem szereplő jelöltek felkutatására.
(Borítókép: A Googleplex a Google Inc. vállalati központi irodakomplexuma Kaliforniában. Fotó: Brooks Kraft LLC / Corbis / Getty Images)
Weiler Péter képzőművész munkássága és portfóliója mesterséges intelligenciával fűszerezve.
MEGVESZEM