Greta Thunberget már repülőgépre is tette az izraeli hadsereg, társai a bíróság döntésére várnak

2025-06-10T125354Z 1102058120 RC2OZEALPLAO RTRMADP 3 ISRAEL-PALE
2025.06.10. 17:07
A vitorlás hajóval Izraelbe érkező és ott őrizetbe vett klímaaktivisták kitoloncolását megkezdte az izraeli hadsereg, azonban nyolcan megtagadták a döntést, ezért ők bírósági tárgyalással néznek szembe. Greta Thunbergről viszont már egy Franciaországba tartó repülőgépről készült fotó, később pedig Emmanuel Macron és Donald Trump is megszólalt az esetről.

Greta Thunberget és három aktivista társát kedden a Ben Gurion repülőtérre szállították, hogy kitoloncolják őket, egy nappal azután, hogy az izraeli haditengerészet feltartóztatta a Madleen nevű vitorlást, ezzel megakadályozva, hogy Gázába hajózzon − írta a Times of Israel.

Az izraeli külügyminisztérium a közösségi médiában tette közzé a Thunbergről, illetve országot elhagyó repülőgépről készült fényképet. További nyolc aktivistát őrizetbe vett a rendőrség, miután nem voltak hajlandóak aláírni az Izrael elhagyásáról szóló papírokat.

Az aktivistákat azt követően szállították Izraelbe, hogy a zsidó állam hadserege hétfőn kora reggel feltartóztatta és őrizetbe vette a Madleen fedélzetén utazókat, majd Asdod kikötőjébe vitte őket.

Moshe Arbel belügyminiszter azt nyilatkozta, utasítást adott arra, hogy az aktivisták közül senki ne léphessen be Izraelbe, hanem küldjék vissza őket hazájukba. Izrael „nem fogja megengedni, hogy provokatív tiltakozó flottillák révén kárt okozzanak a határainál” − mondta az izraeli szaktárca vezetője.

A külügyminisztérium is közleményt adott ki, melyben azt írták, hogy néhány órán belül távozhat a hajó utasainak egy része. „Azokat, akik megtagadják a kitoloncolási okmányok aláírását és Izrael elhagyását, az izraeli törvényeknek megfelelően bíróság elé állítják, hogy engedélyezzék kitoloncolásukat.” Az utasok hazájának konzuli képviselői a repülőtéren fogadták őket − közölte a minisztérium.

Megerősítették, hogy Greta Thunberg is elhagyta az országot, és Franciaországon keresztül Svédországba repül. Az Adalah nevű izraeli szervezet közölte, hogy a Madleen fedélzetén lévő aktivisták kérték a segítségüket. Kedd délelőtt azt írták, hogy az aktivisták közül négyen már elrepültek Izraelből, további nyolc pedig őrizetben van, és az izraeli bíróság vizsgálja ügyüket.

Több jót teszek Izraelen kívül, mint ha néhány hétig itt kell maradnom. Ha úgy döntünk, hogy az izraeli hatóságok akarata ellenére itt maradunk, és néhány hétre letartóztatnak, az árt az ügyünknek

− nyilatkozta a svéd klímaaktivista.

A francia és az amerikai elnök is megszólalt az izraeli akcióról

Emmanuel Macron francia elnök azt kérte, hogy a hajó fedélzetén tartózkodó hat francia állampolgár „a lehető leghamarabb térhessen vissza Franciaországba”. Rima Hassan európai parlamenti képviselő is megtagadta a kitoloncolási papírok aláírását.

Februárban Hassan egyike volt annak a két európai parlamenti képviselőnek, akiktől megtagadták a belépést Izraelbe, mert támogatta az Izrael elleni bojkottot. Hassan részt szeretett volna venni egy Jeruzsálembe és Ramallahba látogató uniós küldöttségben.

Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter kedden közölte, hogy az egyik francia állampolgár aláírta az izraeli kitoloncolási kérelmet, és hazatér. Nem nevezte meg az aktivistát, aki beleegyezett az önkéntes távozásba. A hajó fedélzetén tartózkodó másik öt francia állampolgár nem volt hajlandó aláírni a dokumentumot, és a következő napokban az izraeli bíróság előtt fognak megjelenni − tette hozzá.

A francia konzuli tisztviselők éjszaka felvették a kapcsolatot a fogvatartottak rokonaival, miután meglátogatták őket a repülőtér közelében lévő Ramle-i fogolytáborban. Ketten közülük újságírók, Omar Fayyad a katari székhelyű al-Dzsazíra, Yanis Mhamdi pedig a Blast online kiadványnak dolgozik − közölte a Riporterek Határok Nélkül médiajogi csoport, amely elítélte fogva tartásukat és „azonnali szabadon bocsátásukat” követelte.

Az al-Dzsazíra „kategorikusan elítéli az izraeli behatolást” − írta közleményében a csatorna, követelve riporterei szabadon bocsátását.

Donald Trump elutasította a svéd klímaaktivista állítását, miszerint elrabolták. „Szerintem Izraelnek elég problémája van Greta Thunberg elrablása nélkül is. Ő egy fiatal, dühös ember, szerintem el kellene mennie egy dühkezelési tanfolyamra” − mondta az amerikai elnök.

A Hamász vérengzéseiről készült videók megnézésére kényszerítették Greta Thunbergéket

Korábban arról számoltunk be, hogy Jiszráel Kác izraeli védelmi miniszter arra utasította a zsidó állam hadseregét, hogy akadályozza meg a hajó partra jutását, és „tegyen meg minden szükséges intézkedést”. Emellett azt üzente a klímaaktivistáknak, hogy „forduljanak vissza, mert nem fogják elérni Gázát”.

Greta Thunberg mellett Rima Hassan, az Európai Parlament palesztin származású francia képviselője is a hajón volt, amelyet a Szabadság Flottilla Koalíció működtet. A politikus Izrael palesztinokkal kapcsolatos politikájának elutasítása miatt nem kaphat beutazási engedélyt.

A The Times of Israel beszámolója szerint az izraeli védelmi miniszter elrendelte, hogy levetítsenek egy olyan videót az elfogott aktivistáknak, amely a 2023. október 7-i terrortámadás során készült, és amely cenzúrázatlan felvételeket tartalmaz az emberek lemészárlásáról és a holttestek megcsonkításáról.

A tisztviselő később azt nyilatkozta, hogy a delegációnak megmutatták a felvételeket, emellett megdicsérte országának védelmi erőit, miszerint gyorsan intézkedtek a hajó környékén. A Hamász ezt elítélte, és a nemzetközi jog megsértésének nevezte.

(Borítókép: Greta Thunberg 2025. június 10-én. Fotó: Gonzalo Fuentes / Reuters)