
Weiler Péter képzőművész munkássága és portfóliója mesterséges intelligenciával fűszerezve.
MEGVESZEMBár XIV. Leó pápa elismerte és méltatta az AI „hatalmas lehetőségeit”, ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet: felelősségteljes hozzáállást igényel „annak biztosítása, hogy mindenki javát szolgálja”. Névadó elődjéhez, XIII. Leó pápához hasonlóan – aki az ipari forradalom idején, a 19. században a munkások jogait védte – XIV. Leó is a szociális védőháló őrzőjeként ellenzi a korszerű technológia felügyelet és ellenőrzés nélküli terjedését.
„Az egyház arra kér bennünket, hogy az égre tekintve járjunk a földön a kor szellemében” – idézte a Politico Paolo Benanti ferences szerzetest, a Vatikán AI-jal foglalkozó etikai tanácsadóját.
A Vatikán mellőzné a mesterséges intelligenciában az emberi jogokat és az emberi méltóságot sértő fejlesztéseket, amelyek aránytalanul nagy mértékben érintenék az alacsonyabb képzettségű munkavállalókat” – magyarázta Maria Savona, az egyik római egyetem professzora, a mesterséges intelligencia szakértője.
Korábban etikusok, filozófusok, sőt maguk a technológiai mogulok is az intelligens technológiát fejlesztő vállalatok kockázataira figyelmeztettek.
Elon Musk például óva intett attól, hogy a mesterséges intelligencia meggondolatlan fejlesztésével „megidézzük a démont” – írta a Washington Post.
Ferenc pápa már 2020-ban vallási és politikai vezetőket, továbbá a technológiai óriáscégek képviselőit hívta össze, majd megszületett a római felhívás az AI etikájáról, amely elkötelezettségre szólított fel az elszámoltatható és társadalmilag hasznos AI-technológiák fejlesztése mellett.
A mesterséges intelligencia azt eredményezheti, hogy az emberiség „saját munkájának rabszolgájává válik” – ez áll a Vatikán hivatalos, januári nyilatkozatában.
Az első amerikai, a Szilícium-völgy és a technológiai forradalom hazájából származó, matematikusi diplomát szerző Robert Prevost, most már XIV. Leó pápa, tökéletesen alkalmas a küldetés folytatására.
A világ azonban szembefordul a katolikus egyház törekvésével.
Donald Trump felrúgta elődje biztonsági szabályozását, és az Open AI-jal közösen 500 milliárd dolláros AI-fejlesztési tervet mutatott be. Az Európai Unió, amely az AI-szabályozás élvonalába tartozott, a versenyképesség megtartása érdekében lehetővé tette az előírások „célzott módosítását”, hogy megduplázza a számítási teljesítmény növelésére irányuló erőfeszítéseit.
A februári párizsi AI-csúcstalálkozón a világ vezetői inkább az alkuk megkötéséről, mintsem a védőkorlátok felállításáról tárgyaltak.
Az „emberiség szakértőjeként az egyház arra ösztönözheti a politikusokat, kivált a katolikus országok élén állókat, hogy olyan mesterséges intelligenciát hozzanak létre, amely törődik az emberrel, és összhangban van a társadalmi igazságossággal” – bizakodik Paolo Benanti.
Ezzel összhangban XIV. Leó pápa és Giorgia Meloni olasz kormányfő első telefonbeszélgetésük során a „mesterséges intelligencia etikus és emberközpontú fejlesztését” szorgalmazták.
Meloni meghívására tavaly Ferenc pápa a G7-ek vezetői előtt méltatta a mesterséges intelligencia etikájának szükségét. Utódja tudja, hogy az egyház „az emberi méltóság tiszteletben tartása felé terelve segíthet értelmet adni a változó világnak, és megmutathatja, hogy a technikai innováció hogyan egészítheti ki a szociális gondozást” – mondta Maria Savona XIV. Leóról.
Az új pápa sem tudta elkerülni a mesterséges intelligencia csapását.
Néhány nappal beiktatása után jelent meg egy videó arról, hogy Leó nyíltan dicsőíti Burkina Faso elnökét, aki a Vatikán gazdagságát az afrikai szegénységgel vetette össze.
A videó a mesterséges intelligencia segítségével, deepfake módszerrel készült – kényszerült védekezésre a Vatikán. A puccsal hatalomra jutott Ibrahim Traoréről egyébként gyakran jelennek meg hamisított felvételek, amelyeken a pánafrikai vezetés példaképeként magasztalják.
(Borítókép: XIV. Leó pápa 2025. június 4-én. Fotó: Guglielmo Mangiapane / Reuters)
Weiler Péter képzőművész munkássága és portfóliója mesterséges intelligenciával fűszerezve.
MEGVESZEM