Megfagyott a levegő Los Angelesben: kijárási tilalom lépett életbe, lovas rendőrök lepték el az utcákat

További Külföld cikkek
-
Zászlóbaki Washingtonban: az orosz lobogó is felkerült a Pentagon posztjára
- Megfosztották Nicolas Sarkozy volt francia elnököt a Becsületrend kitüntetésétől
- A szlovákok még mindig azt hiszik, hogy a magyarok ellopják az országukat
- Elöntötte az utakat a víz az Egyesült Királyságban, földcsuszamlás miatt nem közlekedtek egy ideig a vonatok
- Hőlégballonok zuhantak le Törökországban, az egyik pilóta meghalt
Magyar idő szerint szerda hajnalban első alkalommal a tüntetéshullám kitörése óta kijárási tilalom lépett életbe Los Angelesben, a hatóságok megpróbálják megállítani „a vandalizmust és a fosztogatásokat” – közölte szerdai beszámolójában a Sky News. Karen Bass polgármester elmondta, hogy a korlátozások a város belvárosában helyi idő szerint kedd este nyolctól – magyar idő szerint szerda hajnal 5 órától – szerda reggel hat óráig – magyar idő szerint szerda délután három óráig – lesznek érvényben, és valószínűleg a következő napokban is fennmaradnak.
Az Egyesült Államok bevándorlásügyi és vámügyi hivatalának – U. S. Immigration and Customs Enforcement, ICE – ügynökei több helyszínt is célba vettek a múlt héten az amerikai nagyvárosban, beszámolók alapján több tucat embert vettek őrizetbe. Los Angeles városvezetője megerősítette, hogy helyi vészhelyzetet hirdettek, mivel „elérték a kritikus pontot”, hétfő este 23 üzletet fosztottak ki. Elmondta, a város felfordult, „jelentős károk” keletkeztek. Jim McDonnell, a Los Angeles-i rendőrség vezetője a kijárási tilalmat „az életek védelméhez szükséges intézkedésnek” nevezte, ugyanis az elmúlt napokban fokozódtak a „törvénytelen és veszélyes magatartások”.
Csak kedden 197 embert vettek őrizetbe, a rendőrfőnök jelezte, hogy bárkit, aki érvényes indok nélkül megszegi a kijárási tilalmat, előállítanak.
A kijárási tilalom alól mentesülnek a lakosok, a hajléktalanok, a munkába járók, a sajtó képviselői, a közbiztonsági alkalmazottak és a mentőszolgálatok személyzete. A tiltás Los Angeles belvárosának egy négyzetmérföldes területére vonatkozik, ami kiterjed azokra a városrészekre is, ahol péntek óta tüntetések zajlanak. A polgármester jelezte, felvette a kapcsolatot Donald Trump elnökkel, és ismételten felszólította, hogy állítsa le a bevándorlók elleni razziákat. A BBC szerint a kijárási tilalom bevezetése után még sokan tartózkodtak az utcákon, többen megdöbbenéssel fogadták, hogy illegális kint tartózkodniuk. Egyesek a belvárosban rekedtek, a hatóságok nagy erőkkel vonultak ki.
Donald Trump amerikai elnök 4000 gárdatagot mozgósított a razziákat tartó ICE-tisztviselők, valamint a szövetségi épületek védelmére Los Angelesben, annak ellenére, hogy Kalifornia kormányzója, Gavin Newsom ezt feleslegesnek, illegálisnak és politikai indíttatásúnak nevezte. Az Egyesült Államok államfője a helyszínre rendelt további 700 tengerészgyalogost is, akik az amerikai Északi Parancsnokság szerint szerdán kezdik meg tevékenységüket a Los Angeles-i térségben. Magyar idő szerint szerda hajnalra a belvárosban összegyűlt tüntetők visszahúzódtak, a rendőrség több mint száz lovas rendőrt vezényelt a helyszínre.

Más államokban is összecsapás készülnek
A demonstrációk várhatóan tovább folytatódnak más amerikai nagyvárosokban, köztük New Yorkban, Chicagóban és San Franciscóban is. Eközben Greg Abbott, Texas republikánus kormányzója elrendelte, hogy a Nemzeti Gárdát vessék be a San Antonióban tervezett tüntetések előtt. „A texasi Nemzeti Gárda katonái készenlétben állnak azokon a területeken, ahol tömegdemonstrációkat terveznek, arra az esetre, ha szükség lenne rájuk” – fogalmazott a kormányzó.
Texas nem tolerálja a Los Angelesben tapasztalt törvénytelenséget
– jelentette ki Greg Abbott.
A New York-i rendőrség megerősítette, hogy helyi idő szerint kedd este „több” letartóztatás történt az ICE elleni tüntetéseken a városban. Közölték, a tüntetések nagyrészt békésen zajlottak, de több ezer tüntető indult el Manhattanbe. „A rendőrök több személyt láttak az úttesten ülni, akik akadályozták a forgalmat. Őket többször szóban felszólították, hogy hagyják el az úttestet, de nem engedelmeskedtek. Ennek eredményeként több személyt őrizetbe vettek” – írta közleményében a rendőrség. Eric Adams, New York polgármestere kijelentette, hogy a Los Angeles-i tüntetések „elfogadhatatlanok, és nem fogjuk tolerálni, ha megkísérlik őket városunkban”.
Donald Trump harcot hirdetett az illegális bevándorlás ellen
Donald Trump bevándorláspolitikája már első elnöksége alatt is a legvitatottabb és legmeghatározóbb eleme volt politikai programjának. Az elnök második ciklusában is kiemelkedően fontos programpont a bevándorláspolitikája, amely ugyanazokra az elvekre épül, mint korábban, de néhány ponton még szigorúbb irányt képvisel. Az elnök szerint az Egyesült Államoknak a saját állampolgárai érdekeit kell védenie, beleértve a munkaerőpiacot, a közbiztonságot és a jóléti rendszert. A bevándorlás szerinte gyakran veszélyezteti ezeket az érdekeket.
Az Egyesült Államok regnáló elnökének központi politikai programpontja a déli határ lezárása a Mexikóból és a Közép-Amerikából érkező illegális bevándorlók előtt. Donald Trump határozottan fellép az Egyesült Államokba illegálisan belépő vagy ott jogcím nélkül tartózkodó személyek ellen, ezért elrendelte a „zéró tolerancia” politikáját. Los Angeles az elnök illegális bevándorlás elleni harcának legutóbbi állomása, miután több településen hasonló razziákat hajtottak végre azt követően, hogy a republikánus elnök már korábban megígérte, rekordszámban tartóztatja majd le és toloncolja ki a papírokkal nem rendelkező bevándorlókat.
Mint arról beszámoltunk, pénteken rohamrendőrök csaptak össze tüntetőkkel Los Angelesben, miután egész napos szövetségi idegenrendészeti razziában városszerte több tucat embert vettek őrizetbe. Mivel a zavargások szombatra sem hagytak alább, Donald Trump elrendelte a Nemzeti Gárda bevetését. Később a szövetségi kormány bejelentette, hogy a tengerészgyalogság 700 katonáját is mozgósítják támogató feladatokra a korábban kivezényelt Nemzeti Gárda egységei mellett.
Gavin Newsom, Kalifornia kormányzója hétfőn közösségi oldalán kijelentette, az állam pert indít a Donald Trump amerikai elnök vezette szövetségi kormány ellen, szerinte ugyanis az Egyesült Államok államfője törvényellenesen irányította a kaliforniai Nemzeti Gárda egységeit Los Angelesbe. Donald Trump a közösségi oldalán jelezte, hogy Los Angeles vezetői köszönettel tartoznak neki. Az Egyesült Államok elnöke szerint a Los Angelesben kitört tüntetésért a kaliforniai kormányzó és a polgármester a felelős. Donald Trump szerint a város porig égne, ha ő nem lépett volna közbe.
Fokozódik a feszültség Donald Trump és Kalifornia kormányzója között
Gavin Newsom, Kalifornia kormányzója a The Guardian szerdai beszámolója szerint heves beszédet tartott a Trump-kormány ellen, figyelmeztetve, hogy a demokrácia „a szemünk láttára támadás alatt áll”. Úgy látja, Donald Trump elnök „bontógolyóval támadja meg alapító atyáink történelmi projektjét”.
„Ez egy olyan elnök, aki törvényt hozott a történelemről, a kultúráról, a tudományról, és magáról a tudásról. Az autoriter rezsimek azzal kezdik, hogy azokat veszik célba, akik a legkevésbé képesek megvédeni magukat. De nem állnak meg ennél. Trump és hűséges követői a megosztottságból táplálkoznak, mert ez lehetővé teszi számukra, hogy még több hatalmat szerezzenek és még nagyobb ellenőrzést gyakoroljanak” – fogalmazott Kalifornia kormányzója, aki figyelmeztetett, hogy ez csak a kezdet.
Ez mindannyiunkról szól. Rólad is. Kalifornia lehet az első, de nyilvánvalóan nem itt fog véget érni. Más államok következnek. A demokrácia a következő. A demokrácia a szemünk láttára támadás alatt áll, eljött a pillanat, amitől tartottunk
– jelentette ki Gavin Newsom, aki arra szólította a közvéleményt, hogy legyen az „ellenméreg” a kormányzat által szított félelem és megosztottság ellen.
Generációk hadseregeinek hősei nem azért ontották vérüket távoli partokon, hogy aztán itt, otthon, Kaliforniában a megszállás és a harmadik világbeli törvényen kívüli állapot által tönkremenjen az országunk. Főparancsnokként nem fogom ezt hagyni...
– szögezte le Donald Trump a Truth Social-oldalán megosztott bejegyzésében, amelyben a kedden, az amerikai hadsereg megalakulásának 250. évfordulóján a Fort Bragg támaszponton, a különleges egységek főparancsnokságának helyén elmondott beszédének részletét idézte.
(Borítókép: Tüntetés Los Angelesben 2025. június 11-én. Fotó: Patrick T. Fallon / AFP)