A bővítés erősít
Az Európai Unió közvélemény-kutató intézetének adatai szerint az uniós polgárok 67 százaléka úgy gondolja, hogy az EU bővítése egyesíti a kontinenst. 63 százalékuk szerint az új tagállamok felvétele politikailag erősebbé teszik az Uniót, továbbá 60 százalék véli úgy, hogy a bővítés biztosítja a békét Európában.
Az EU polgárainak csaknem fele (48 százalék) szerint a bővítési folyamat jelenlegi sebessége megfelelő, míg 16 százalékuk gyorsítaná, 15 százalék lassítaná azt.
A felmérésből kiderül, hogy az uniós polgároknak több információra van szükségük a bővítésről: csupán 13 százalék érzi nagyon jól vagy jól informáltnak magát, míg 83 százalékuk úgy véli, hogy nem eléggé vagy egyáltalán nem jól informált a kérdésben.
Kik is csatlakoznak?
A tagállamok polgárainak nagy többsége nem tudja, mely országok az EU tagjelöltjei. A legtöbben, a megkérdezettek 40 százaléka Lengyelország tagjelölti státuszával van tisztában. Törökország esetében 39, Magyarország és Csehország esetében 31-31 százalék tudja a tagjelöltség tényét. A többi kilenc kandidáló ország szándéka 16-21 százalék közötti ismertségi szinttel bír.
A felmérést január 22. és február 28. között végezték az EU 15 tagállamában, 16 ezer, 15 évnél idősebb ember megkérdezésével.