Átlagos a magyar euroszkeptikusok aránya
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Románia választott: az erdélyi magyarok megérezték a veszélyt, amit a magyarellenesek megerősödése jelent
- Hárman haltak bele tengeri teknős fogyasztásába a Fülöp-szigeteken
- Őrizetbe vették a georgiai ellenzék egyik vezetőjét
- Több napig dézsmálta egy medve egy japán szupermarket húskészletét, mielőtt csapdába csalták
- Ferenc pápa webkamerákat avat fel a Vatikánban
- Legalább 25 halálos áldozata van a szíriai lázadók elleni légicsapásoknak
- Lecsaptak a modern rabszolgatartókra, kelet-magyarországi lányokat hurcoltak Ausztriába
- Megszólalt Georgia miniszterelnöke, szerinte nem függesztették fel a tárgyalásokat az unióval
- Mit akar Putyin az új hiperszonikus rakétával, az Oresnyikkel?
- Rekordmennyiségű kábítószert foglalt le a rendőrség Ausztráliában
Az uniós tagság magyarországi megítélésével kapcsolatban téves adatokat közölt (majd pár napon belül korrigált) idén augusztusi Tárki-elemzés után újabb felmérés készült, amely a magyar mellett a többi uniós tagállam EU-val kapcsolatos álláspontját is vizsgálta. A felmérés szerint a magyarok nem különösebben rajonganak a szorosabb integrációért, de az euroszkeptikusok aránya sem kiugró az európai átlaghoz képest.
Föderalisták, támogatók, szkeptikusok
A Republikon Intézet október elején közzétett elemzése az Európai Statisztikai Hivatal 2012. novemberi adataiból képez egy saját mérőszámot, és ez alapján három kategóriát állít fel. A kutatás föderalistának nevezi azokat, akik a szorosabb gazdasági, euróövezeti, külpolitikai és intézményi integrációra vonatkozó kérdések mindegyikére igennel válaszoltak. EU-támogatónak nevezi azokat, akik ugyan nem feltétlenül erőltetnék a szorosabb együttműködést az összes felsorolt területen, de alapvetően pozitívan vélekednek az Európai Unióról, és alapvetően bíznak a közösségben. A kutatás az euroszkeptikusok közé sorolta azokat, akiknek kifejezetten negatív az unió jelenéről és jövőjéről alkotott képe.
A felmérés szerint a magyar társadalom 31 százaléka euroszkeptikus, 33 százaléka mérsékelt EU-támogató, 36 százaléka pedig föderalista nézetet vall. A számok tehát azt mutatják, hogy a magyar társadalom alapvetően bizakodó az Európai Unió jövőjét illetően, bár azt hozzá kell tennünk, hogy a három kategóriára alkalmazott elnevezés nem feltétlenül tükrözi azt a jelentéstartalmat, amely a magyar politikai közbeszédben az euroszkeptikus, föderalista, vagy EU-támogató címkékhez társul.
Európai körkép
A Republikon Intézet elemzése Horvátországot leszámítva az összes EU-tag esetében megvizsgálta a három kategória alakulását. Az európai átlag szinte megegyezik a magyar adatokkal: 31 százaléknyi föderalistára jut, 32 százaléknyi euroszkeptikus, és 37 százaléknyi mérsékelt EU támogató. Az uniós tagországok között nagy a szórás, és az egyes tagállamokon belül is erős polarizáció figyelhetó meg. A felmérés szerint leginkább euroszkeptikus társadalmak közé tartoznak a britek, a csehek, a portugálok, és némiképp meglepő módon a svédek, míg a szorosabb integrációt legerősebben támogató országok közé a három balti tagállam, Szlovénia, Románia és Bulgária sorolható. Egyes országokban a társadalom élesen megosztott a szorosabb integráció kérdésében. Görögországban és Cipruson például elenyésző a mérsékelt támogatók száma, a társadalom többsége vagy élesen elutasítja az EU-t, vagy a szorosabb összefogást pártolja.
A kutatás az euroszkeptikus tábor jellemzőit is vizsgálta, és arra jutott, hogy négy tényező, az életkor, az oktatás, a jövedelem és a lakóhely befolyásolja leginkább a negatív EU-kép kialakulását. A fiatalok, képzettebbek, magasabb jövedelműek és városban élők körében általában alacsonyabb az euroszkeptikusok aránya, bár a kutatás megjegyzi, hogy az oktatásban töltött idő Magyarország esetében nem szignifikáns az euroszkeptikus táborban. A régióban egyedülálló módon a magyar euroszkeptikusok között viszonylag nagy a magasan képzettek aránya.
Rovataink a Facebookon