Orbánt nem hívták csónakázni
Legfrissebb híreink
- Németország felfüggeszti az atomerőművek bezárását célzó politikát
- Már a madridi felhőkarcolókat is füstbe borította a portugál erdőtűz
- Gázrobbanás volt egy családi házban Amerikában, egy ember meghalt
- Meglőttek három embert Londonban
- 112 kilométer per órával repesztett egy e-rolleres Brüsszel utcáin
- Sajátos eszközökkel enyhítenék az inflációs fájdalmat Németországban
- Jill Biden koronavírusos
- Szurdokba zuhant egy határőröket szállító busz Kasmírban
- Több ezer hektárnyi terület semmisült meg, csaknem 1200 ember menekült el otthonából
- Silvio Berlusconi 85 évesen visszatér a nagypolitikába
Angela Merkel német kancellár tegnap Svédországban egyeztetett Fredrik Reinfeldt svéd, Mark Rutte holland és David Cameron brit miniszterelnökkel az Európai Bizottság új elnökéről. A svéd–holland–brit trió mellett Orbán Viktor magyar miniszterelnök volt a negyedik európai vezető, aki nyilvánosan ellenezte Juncker jelölését, a svéd miniszterelnök azonban őt nem hívta meg a találkozóra.
Bár a megbeszélés hivatalos programjában nem szerepelt a következő bizottsági elnök személyéről folytatott egyeztetés, a résztvevők a találkozó előtt és utána is ezzel kapcsolatban nyilatkoztak.

Merkel célja a találkozóval az volt, hogy meghallgassa az ellentábor érveit, és megismerje az alternatív jelöltekkel kapcsolatos véleményüket. David Cameron a találkozó előtt ismét bírálta az elnök kiválasztásával kapcsolatos eljárást (erről részletesen itt írtunk), és hasonlóan nyilatkozott a svéd és a holland kormányfő is.
A tiltakozók érvelésének lényege, hogy az uniós alapszerződés értelmében a bizottsági elnökjelöltet a 28 uniós tagállam vezetője jelöli, és az Európai Parlament választja meg. Az EP frakciói és az európai politikai pártok azonban a részvétel fokozása érdekében jelölteket állítottak a posztra, és azt ígérték a választóknak, hogy a győztes európai pártszövetség jelöltje vezeti majd az Európai Bizottságot a következő öt évben. Ezzel a húzással azonban kivették volna a jelölés jogát az állam- és kormányfők kezéből. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy az EP-választás előtt a jelölteket még az európai vezetők is támogatásukról biztosították, ám május 25. után többen meggondolták magukat.
via: EUobserver
Rovataink a Facebookon