
A román korrupcióellenes ügyészség leváltott vezetőjét jelölhetik az Európai Ügyészség élére
További Eurologus cikkek
-
Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Botrány Szerbiában: náci egyenruhában pózolt a médiaszabályozó testület vezetője
- Kína új akciótervet mutatott be a levegőminőség javítására
- Guy Verhofstadt: Orbán zsarolása működik
- Megrázó videón a rommá lőtt Avgyijivka
- Elesett a volt izraeli vezérkari főnök fia Gázában
- Belgiumban megvonják a palesztin gyermekek állampolgárságát
- A német alkancellárt is átverték az orosz telefonbetyárok
- Karikó Katalin megtartotta Nobel-előadását Stockholmban
- Az európai parlamenti képviselők szerint nem szabad hagyni, hogy Orbán Viktor zsarolja őket
- Háborús állapotok uralkodnak a Seychelle-szigeteken a robbanást követően
Első helyen szerepel Laura Codruța Kövesi, a román korrupcióellenes ügyészség (DNA) egykori főügyésze azon a szűkített listán, amely az Európai Ügyészség főügyészi tisztségére esélyes három jelölt nevét tartalmazza, írja a Transindex a román Mediafax hírügynökség alapján.
Romániában 2013-ben hozták létre az Országos Korrupcióellenes Ügynökséget (DNA), amelynek köszönhetően 68 politikai tisztségviselő került korrupció miatt a bíróság elé, közöttük egy miniszterelnök, két miniszterelnök-helyettes, 11 miniszter és 39 parlamenti képviselő.
A szervezet ellen hihetetlen támadásokat indított a politikai elit. Kövesit végül tavaly júliusban felmentették posztjáról. Hívei szerint az általa feltárt és végig vitt ügyek segítik a korrupcióval teljesen átszőtt román üzleti és politikai élet megtisztulását, míg ellenfelei szerint az amerikai érdekek által mozgatott főügyész tevékenysége lehetetlenné tette az országban a döntéshozatalt, a felelősségteljes pozíciók betöltését.
Az Európai Ügyészség főügyészi tisztségére esélyes jelöltek nevét tartalmazó dokumentumot Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke küldte el többek között Tudorel Toader román igazságügyi miniszternek. Épp Toader volt az, aki tavaly kezdeményezte Kövesi leváltását.

Toader a hírre reagálva közölte: ellenzi Kövesi kinevezését. Levélben fogja tájékoztatni a tagállami minisztereket arról az alkotmánybírósági döntésről, amelynek alapján Kövesit leváltották a DNA éléről, ugyanis szerinte az előválogatást végző testület tagjai nincsenek tisztában azokkal a „visszaélésekkel”, amelyeket szerinte a román állampolgároknak el kellett szenvedniük Kövesi mandátuma alatt.
Az uniós forrásokkal kapcsolatos visszaélések hatékonyabb kivizsgálása érdekében 2017 őszén az Európai Parlament megszavazta az Európai Ügyészség felállítását. Különböző indokokkal több más ország mellett Magyarország sem támogatja az ügyészség felállítását. A lengyel és a magyar kormány szerint ez sértené Magyarország szuverenitását.
Magyarországon aláírásgyűjtés folyik az Európai Ügyészséghez való csatlakozás érdekében. Az Európai Ügyészségről, és az ahhoz történő esetleges csatlakozásról ebben a cikkünkben írtunk részletesebben.

Rovataink a Facebookon