Uniós főtanácsnok: jogellenes a migránsok 28 napot meghaladó fogvatartása a tranzitzónában

További Eurologus cikkek
-
Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Elon Musk elveszíti a Twitter egyik fontos vezetőjét
- Hasznos közlekedési táblát vezettek be Szlovákiában
- Orbán Viktor: Az európai politikában egyre több a „blabla″
- Balkán-szakértő: Szerbia és Koszovó vezetője is profitál a konfliktusból
- Újabb háború kirobbanása miatt aggódnak az amerikaiak
- Ivan Korcok: Nem értek egyet Magyarországgal, hogy ez a háború őket nem érinti
- 18+Meztelenre vetkőzve tiltakozott egy férfi a Szent Péter-bazilikában
- Soha nem látott részletek láttak napvilágot Jeffrey Epstein haláláról
- Egy virtuális teszten az amerikai hadsereg drónja megölte kezelőjét, mert zavarta a munkájában
- Agyonlőttek egy ügyészt Ecuadorban
Jogellenesen tartja őrizetben a menedékkérőket a röszkei tranzitzónában a magyar állam – ez áll az Európai Bíróság főtanácsnokának csütörtöki indítványában. A Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság fordult a luxemburgi bírósághoz iráni és afganisztáni menedékkérők ügyében, akik pert indítottak a magyar állammal szemben.
A négy férfi menedékkérelmét 2018 végén és 2019 elején elfogadhatatlannak találták a magyar hatóságok, mert „biztonságos tranzitországon” keresztül érkeztek Magyarországra, így a magyar jog szerint a kérelmeket érdemi vizsgálat nélkül el kell utasítani. A magyar hatóságok ezt követően megkeresték az illetékes szerb hatóságokat az érintett személyek visszafogadása érdekében. Szerbia azonban megtagadta ezt, majd a magyar hatóságok elrendelték Iránba, illetve Afganisztánba való kitoloncolásukat. Ugyanakkor jelenleg is a tranzitzónában tartózkodnak.
A „biztonságos tranzitország” jogi megítélése kapcsán az Európai Bíróság március 19-én egy másik ügyben kimondta, hogy ez ellentétes az uniós joggal, a vonatkozó jogszabályok ugyanis nem ismerik ezt a kifejezést, így erre hivatkozással nem lehet eltekinteni a menedékkérelmek elbírálásától.
A mostani ügy kapcsán Priit Pikamäe főtanácsnok a röszkei tranzitzóna körülményeinek megvizsgálása után arra jutott, hogy az elszigetelt helyzetben lévő menedékkérők mozgásszabadságának olyan magas fokú korlátozása valósul meg, amely ezt a helyzetet a röszkei tranzitzóna szektorában végrehajtott őrizetté teszi. Megállapítja, hogy mivel a befogadási irányelvben a menedékkérők őrizetére vonatkozóan előírt jogi szabályozást nem tartották tiszteletben a magyar hatóságok, a szóban forgó menedékkérők őrizetét jogellenesnek kell minősíteni. Az uniós jog ugyanis legfeljebb 28 napig engedi az őrizetet, a magyar szabályozás azonban határozatlan időre teszi lehetővé, így tulajdonképpen négy hét után
a magyar állam jogellenesen tart fogva embereket.
A főtanácsnok szerint nem állja meg a helyét az a védekezés, hogy Szerbia felé a menedékkérők bármikor távozhatnak, mert Szerbia nem fogadja be őket.
Az ügyben pár hét múlva várható ítélet. A főtanácsnok arra is felkéri az eljáró bírói tanácsot, hogy az uniós jog alapján biztosítson a tranzitzónában elszállásolt menedékkérőknek az emberi jogok és az alapvető szabadságok védelméről szóló európai egyezményben biztosítottnál magasabb szintű védelmet. A főtanácsnoki vélemény nem köti a Bíróságot az ítélethozatal során, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy az indítvánnyal azonos tartalmú döntések szoktak születni.
A magyar szabályozás és gyakorlat megfelel az uniós és nemzetközi jognak - írta Varga Judit igazságügyi miniszter a Facebook-oldalán. A miniszter szerint a főtanácsnoknak nincs igaza abban, hogy a magyar állam fogvatartaná a migránsokat, mivel Szerbia felé bármikor elhagyhatják a tranzitzónát.
Varga arra is emlékeztet, hogy a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának Nagykamarája novemberben olyan ítéletet hozott egy konkrét ügyben, hogy nem jogellenes fogvatartás, amit akkor a magyar állam tett.
Szóljon hozzá az EUrologus Facebook-oldalán !
(Borítókép: A röszkei tranzitzóna 2017. június 18-án. Fotó: Kelemen Zoltán Gergely / MTI )
Rovataink a Facebookon