- Külföld
- Eurologus
- európai unió
- európai bizottság
- kínai koronavírus
- gazdasági válság
- mentőcsomag
- vállalkozás
78 milliárd forintos válságkezelő csomagot engedélyezett az Európai Bizottság
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Felgyújtotta magát egy rab egy börtönben
- Videón, ahogy leszakad egy híd Vietnámban, és a teherautó a folyóba zuhan
- Teljesen kiakadtak Brüsszelben a magyar kormány lépésén
- Robert Fico: Magyarország külügyminiszterének szent igaza van mindenben, amit mond
- Mindenki kimerült az ukrajnai háborúban, de Washingtoné a döntő szó
- Donald Trump stratégiája eddig bevált, a kérdés, hogy a jövőben is kitart-e a szerencséje
- Humanitárius zónára mért csapást Izrael Gázában, legalább 40-en meghaltak
- Meghalt a felgyújtott ugandai olimpikon gyilkosa
- A rejtélyes katonai misszió, amelyről Orbán Viktor tárgyalhatott
- 18+Meghalt egy 3 éves kisfiú Új-Zélandon, miután az apja lefektette aludni
A magyar kormány újabb, összesen 78 milliárd forintos állami válságkezelő csomagját hagyta jóvá hétfőn az Európai Bizottság.
Az egyik vállalkozástámogatási program 57 milliárd forint értékben hitelekkel segíti azokat a magyar cégeket, amelyek a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe kerültek. A másik, 21 milliárd forintos program vissza nem térítendő támogatásokat nyújt a bajbajutott kis- és középvállalkozásoknak.
Az 57 milliárd forintos (156 millió eurós) hitelkeretből a magyar kormány becslései szerint 140-220 likviditási gondokkal küzdő magyar cég kaphat kölcsönt, legfeljebb 280 millió forint (800 ezer euró) értékben. A hitelből a vállalkozások gazdasági tevékenységének folytatását, újabb befektetéseket vagy a béreket lehet finanszírozni.
A másik, 21 milliárd forintos (60 millió eurós) csomagból akár 6000 kis- és középvállalkozás kaphat vissza nem térítendő támogatást a kormány szerint. A mezőgazdasági vállalkozások legfeljebb 35 millió forintos (100 ezer euró), a halászatban és vízgazdálkodásban érintettek maximum 42 millió forintos (120 ezer euró), az összes többi szektorban tevékenykedő cégek pedig 280 millió forintos (800 ezer euró) segítséget kaphatnak.
A programokat nem uniós forrásból, hanem a magyar államkasszából finanszírozzák majd a koronavírus utáni gazdasági talpraállás jegyében. Márciusban jelentette be az Európai Bizottság , hogy a járvány gazdasági kárait enyhítendő, kivételt fog tenni az uniós versenyjogi szabályokban, és engedélyezi azokat a támogatásokat, amelyeket a tagállamok a bajbajutott vállalkozások megmentésére vagy az egészségügyi fejlesztésekre szánnak.
A Bizottság egyik legfontosabb és kizárólagos hatásköre, hogy biztosítsa a tiszta és méltányos versenyt az uniós belső piacon. Ezért a tagállamoknak előzetes engedélyt kell kérniük, ha anyagi segítséget vagy adókedvezményt akarnak egy vállalatnak adni, és ha mégis megteszik jóváhagyás nélkül, komoly szankciókkal kell szembenézniük.
A rugalmas válságkezelés jegyében most azonban nemhogy kivételt tettek, hanem létrehoztak egy olyan munkacsoportot is a Bizottságon belül, amely 24 órán belül képes a támogatási javaslatokat elbírálni.
Korábban ugyancsak vállalatok támogatására 315 milliárd, illetve 50 milliárd forint felhasználását engedélyezték, illetve kutatók és fejlesztők támogatására szolgáló, 31,5 milliárd forintos állami segítség kapcsán „adtak felmentést” a tiltott állami támogatásra vonatkozó szabályok alól. Emellett a Bizottság ahhoz is hozzájárult, hogy az uniós támogatások közé tartozó strukturális alapokból 350 milliárd forintot költsön a kormány hasonló célokra.
Az Európai Bizottság múlt héten kiadott jelentése a magyar államháztartási mutatókat alapvetően rendben találta, de több ponton is kritikát fogalmaztak meg a magyar kormány válságkezelési stratégiájával és gazdaságpolitikájával kapcsolatban, kiemelve a korrupciót és a társadalmi egyenlőtlenségeket.
Rovataink a Facebookon