Óvatosabbá vált az Európai Tanács elnöke az uniós költségvetés kapcsán
Legfrissebb híreink
- Elon Musk arcképe jelent meg a brit hadsereg Twitter-oldalán
- Ismét százezer felett a koronavírusos esetek száma Olaszországban
- Az Európai Unió biztosa szerint mindenképpen szükség van az atomenergiára
- Újabb részletek derültek ki, hetekig tervezte a merényletet a chicagói lövöldöző
- Szétesőben a brit kormány, két miniszter is lemondott
- Kábítószert szállító speciális merülődrónokat foglaltak le Spanyolországban
- Nem használják észszerűen a vizet Romániában, figyelmeztet a hatóság
- Turistákat támadtak meg Horvátországban – az egyiküket megverték, majd a tengerbe dobták
- Taktikai győzelem, stratégiai kérdőjelek – így áll most a háború
- A brit–magyar kapcsolatokat méltatta Szijjártó Péter

Charles Michel, az Európai Tanács elnöke bejelentette kompromisszumos javaslatát az EU következő hét éves költségvetésével és a helyreállítási alappal kapcsolatban. Ez lesz a tárgyalási alap az állam- és kormányfők jövő héten pénteken kezdődő és két naposra tervezett brüsszeli csúcstalálkozóján. A Michel által elmondottak eltérnek az Európai Bizottság eddigi javaslataitól: kevesebb pénzt és nehezebben alkalmazható jogállamisági feltételrendszert jelentenek.
A Tanács elnöke a következő hétéves költségvetés főösszegének 1074 milliárd eurót jelölt meg, szemben a Bizottság által javasolt 1100 milliárd euróval. Azt is tartalmazza a javaslat, hogy a Németország, Hollandia, Ausztria, Dánia és Svédország esetében őrizzék meg a közös agrárpolitikához kapcsolódó úgynevezett kompenzációs mechanizmust, amely pénzvisszafizetési lehetőségeket tartalmaz.
Ugyanakkor nem változott a Next Generation EU névre keresztelt helyreállítási alap összege és összetétele: 750 milliárd euróról van szó, amelyből 500 milliárd euró a tagállamoknak nyújtandó vissza nem térítendő támogatás, 250 milliárd euró pedig hitelként vehető igénybe. A jogállamiság feltételrendszer továbbra is fontos eleme a javaslatnak – ezt többször is aláhúzta Charles Michel.
Viszont az Európai Bizottság javaslatában még az szerepelt, hogy a kifizetések felfüggesztéséhez kötött szankciókról a Bizottság dönthet, de ezt a tagállamok minősített többséggel megakadályozhatják. Ezen Michel változtatott: a szankciók életbe léptetését kötné az állam- és kormányfők kétharmadának támogatásához. Több európai politikus, például a német zöldpárti Daniel Freund ezt úgy kommentálta, hogy Michel megölte a jogállamisági mechanizmust, Orbán pezsgőt bonthat.
.@eucopresident Michel proposes to kill sanctions on rule of law violations. Qualified majority vote makes it unusable. #Orban is uncorking the champagne. What a farce! Will you prevent this, Angela Merkel and @MiRo_SPD?
— Daniel Freund (@daniel_freund) July 10, 2020
Bár Charles Michel bízik abban, hogy jövő héten megállapodás születik, sokan úgy vélik, szükség lesz még legalább egy rendkívüli csúcstalákozóra a nyár végén.
Rovataink a Facebookon