Kína tárgyalni akar a dalai lámával
A kínai kormány továbbra is kapcsolatban áll a dalai láma szűkebb körével, hogy megszervezzék a kétoldalú tárgyalásokat, közölte kedden egy kínai illetékes. A dalai láma szombaton jelentette be, feladta a reményt, hogy egyezségre tud jutni a pekingi vezetéssel a megszállt Tibet jövőjéről. A tibeti buddhizmus vezetőjének egyik közeli munkatársa közölte, a dalai láma úgy látja, nincs remény arra, hogy önrendelkezést csikarjon ki a kínai kormányból Tibet számára.
A korábbi tervek szerint a kínai kormányzat képviselőinek még ebben a hónapban tárgyalásokat kellene folytatniuk a dalai láma küldötteivel. A dalai láma ezzel szemben novemberre a száműzetésben élő tibeti közösségek és politikai szervezetek részvételével készül találkozót tartani.
Egy kínai külügyi szóvivő szerint most a dalai láma és nem Kína feladata, hogy jóhiszeműséget tanúsítson a júliusban felújított kétoldalú tárgyalások után. Kijelentette azonban, hogy léteznek más kommunikációs csatornák is, amelyeken keresztül folytathatók a konzultációk. "Reméljük, ezek a tárgyalások arra késztetik majd a dalai láma környezetét, hogy a helyzetet világosan átlássa, és igazi őszinteséget tanúsítva cselekedjék" - fűzte hozzá a pekingi külügyi illetékes.
A júliusi tárgyalásokon a kínai fél feltétele az volt, hogy a dalai láma ne támogassa a Tibet függetlenségi erőfeszítéseit. A területet Kína 1959-ben szállta meg, és a dalai láma akkor vonult indiai száműzetésbe.
A vallási vezető maga azt hangoztatja, hogy nem a tibeti függetlenséget tűzte ki célul, csak széles körű autonómiát akar szülőföldjének. Peking azonban úgy látja, hogy a dalai láma autonómiafeltételeinek teljesítése felérne a tibeti függetlenség elismerésével.
A novemberre tervezett tibeti száműzött-találkozóval kapcsolatban Karma Csöphal, a száműzetésben működő tibeti parlament elnöke elmondta, a konzultációt ötnaposra tervezik, színhelye a dalai lámának otthont adó észak-indiai Dharamszalában lesz. A résztvevők azt vitatják meg, milyen módon küzdjenek a tibeti jogokért Kínánál, miután a Pekinggel folytatott tárgyalások megfeneklettek.