További Külföld cikkek
-
Így válhatnának Nyugat-Európa kihívójává a V4-ek
- Diplomáciai baki: magyar zászlók fogadták az olasz miniszterelnököt Belgrádban
- Az FBI letartóztatott egy volt amerikai nagykövetet, aki Kubának kémkedhetett
- Meglepő kijelentést tett a klímacsúcs elnöke: szerinte nem segít a fosszilis tüzelőanyagok kivezetése
- Legalább tizenegy halálos áldozata volt az indonéziai nagy vulkánkitörésnek
Nagy-Britanniában milliókért veszik a környezetvédők a területeket
![]() |
Sok pénzre van szükség |
A Temze folyó északi partján található, Rainham Marshes nevű golyószaggatta lapály ólomtalanítása az Egyesület szerint cirka tizenöt évig tart majd, mielőtt védetté nyilvánítva átadnák a területet a zöldbe vágyó közönségnek.
Nagy-Britanniában egyébként nem számít egyedülálló esetnek, hogy a különböző környezetvédő szervezetek kemény fontmilliókért megveszik az államtól azokat a területeket, amelyeket egyszer s mindenkorra ki akarnak vonni a forgalomból.
Az évekig tartó, fáradságos és néha a vételárnál jóval több pénzt felemésztő lobbyhadjárat helyett a Sir Anthony Hopkins vezette Nemzeti Környezetvédő Alapítvány is inkább kápéban szurkolt le több mint négymillió fontot a walesi Snowdon-hegyért, mely mostantól szigorúan védett magánterületnek számít.
Magyarországon minden másképp működik
Vannak nemzeti parkok, ezek időnként megvesznek néhány erdő-, vagy szántódarabot a helyi erdészettől, vagy a kárpótlási huzavonában annak idején megfelelően helyezkedő magánszemélytől, és hozzácsapják saját területükhöz.
A Környezetvédelmi Minisztérium illetékes osztálya nem is hallott még a brit példához hasonló hazai kezdeményezésről.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület alapítványainak tulajdonában azonban több mint 5000 hektár - természeti értékeit tekintve ígéretes - terület van. Drexler Szilárd, az egyesület társadalmi kapcsolatok igazgatója azt is elmondta: a magyar jogszabályok miatt nem maga az egyesület, hanem a hozzá kapcsolódó közalapítványok szereznek természetvédelmi oltalom alatt álló területeket.
Drexler Szilárd szerint természeti értékeink gazdagabbak, mintsem a jelenlegi védett területek, az egész országot azonban, mint mondta, sajnos nem lehet levédetni.
A gazdag élővilágú élőhelyek megóvására az egyik lehetséges mód - hangsúlyozta Drexler, ha valamely természetvédelmi szervezet megvásárolja a területet.
Tiblóczky József, az egyesület ügyvezető igazgatója elmonta: a somogyi halastavakat a '90-es évek elején vásárolta meg a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. A törvénymódosítás óta a közalapítványok vásárolják a területeket. Az alapítványokat önkormányzatnak ajánlják föl, így a helyi önkormányzatokat is érdekeltté teszik a munkában.
A közalapítványokat ott hozzák létre, ahol már van működőképes csoport. Mivel a joggyakorlat minden megyében más, teljesen működőképes és bejegyzett közalapítvány kevés van: a Tiszatáj Közalapítvány a Bodrog-zugban, a Pro-Vértes Közalapítvány, a Gerje-vidék és a Tápió-vidék közalapítványai, illetve szerveződik a Dunatáj Alapítvány.
Nem konkurenciák az állami természetvédelemnek - hangsúlyozta az igazgató -, azokat a területeket vásárolják meg, amelyeket az állami természetvédelem nem tud megvenni vagy nincs a prioritásai között.
Hozzávetőleg 200 hektárt bérelnek is - ennek egy része Biharban, más része a Kiskunságban, a parlagi vipera élőhelyén található.
Az egyesületet magánszemélyek mellett a svájci és a bajor madárvédők támogatják komolyan. Tavaly ötmillió forintot fordítottak telekvásárlása.