Megemlékezéseket tartottak az Egyesült Államokban kedden, a 2001. szeptember 11-i terrortámadások hatodik évfordulóján. Michael Bloomberg polgármester szitáló esőben mondott beszédet a lerombolt Világkereskedelmi Központ helyszíne közelében, ahol idén is felolvasták az áldozatok neveit. Négy elcsöndesülés jelezte azokat a pillanatokat, amikor hat éve ennek a napnak reggelén az eltérített repülőgépek az ikertornyokba csapódtak, majd az épületek leomlottak.
A megemlékezést idén először nem a katasztrófa helyszínén, a ground zero néven elhíresült területen, hanem egy közeli parkban tartották meg. A tornyok helyén ugyanis az új, Amerika függetlenné válásának évére utalva jelképesen 1776 láb magasra tervezett Szabadság-torony építése folyik.
Washingtonban George Bush elnök a first ladyvel az oldalán, továbbá mások mellett Dick Cheney alelnök és Condoleezza Rice külügyminiszter a Fehér Ház előtti gyepen emlékezett néma főhajtással a merényletek csaknem 3000 áldozatára. Bush nem mondott beszédet, a csöndet csak a közeli Reagan Nemzeti Repülőtér le- és felszálló repülőgépeinek hangja törte meg.
A merényletek óta idén először esik szeptember 11-e szintén keddi napra. Robert Gates védelmi miniszter az Arlingtoni Nemzeti Temetőben emlékezett a Pentagont ért támadás áldozataira. Ugyancsak megemlékezést tartottak a Pennsylvania állambeli Shanksville-ben, ahol a negyedik eltérített repülőgép lezuhant.
Az idei évfordulót részben beárnyékolja a 2008-as elnökválasztási kampány. Sokan támadják Rudy Giuliani akkori New York-i polgármestert azon az alapon, hogy erre a tragikus eseményre építi népszerűségét. A Republikánus Párt vezető elnökjelölt-aspiránsát, "Amerika polgármesterét", azért is bírálják, hogy gondatlan volt, nem kellő körültekintéssel reagált a katasztrófára; sok tűzoltónál, mentőmunkásnál alakult ki az óvintézkedések hiánya miatt súlyos légúti megbetegedés. A merényletekben a 19 terroristával együtt összesen 2993 ember halt meg.
Az Egyesült Államok ma sincs biztonságban, terrorszervezetek "alvósejtjei" rejtőzhetnek az országban - jelentette ki Michael McConnell amerikai nemzeti hírszerzési igazgató a hat évvel ezelőtt Amerikát ért terrortámadások évfordulóján. Az amerikai felderítő szervezetek működését koordináló tisztviselő elmondta, hogy 2001. szeptember 11-e óta a hatóságok már több merénylet végrehajtását akadályozták meg. "Nagyobb a biztonság, de nem vagyunk biztonságban" - fogalmazott kedden az ABC televízióban McConnell, aki közölte: nem tud az amerikaiaknak biztosítékot nyújtani- Budapest, XI. kerület Medvetalp utca 7.
- Alapterület 187 m2 Szobák 4 db Vételár 136,85 M Ft
- Budapest, eladó egyéb
- Alapterület m2 Szobák db Vételár
Rovataink a Facebookon