Az EU-alkotmány elfogadását sürgeti Németország
Történelmi hiba lenne, ha a következő, 2009-es európai parlamenti választásokig nem sikerülne előrelépni az Európai Unió új alapokmánya ügyében - jelentette ki a varsói egyetemen Angela Merkel német kormányfő, aki kétnapos látogatásra érkezett pénteken Lengyelországba, hogy "megpuhítsa" az uniós alkotmánnyal szemben erős fenntartásokat tápláló lengyel vezetők elutasító álláspontját. A kancellár már a repülőtéren rövid, de gyümölcsözőnek mondott megbeszélést folytatott a Dániába tartó Jaroslaw Kaczynski lengyel miniszterelnökkel, majd a varsói egyetemen tartott előadást. Az esti órákban egy balti-tengeri szigetre utazik Lech Kaczynski lengyel elnök vendégeként.
A kettős minőségben - német kormányfőként és az Európai Unió soros elnökeként - Varsóba látogató kancellár asszony egyetemi előadásában óva intette Európát a megosztottságtól biztonsági kérdésekben, mondván, hogy a "megosztott biztonság gyenge biztonság" lenne. Egyes varsói illetékesek szerint Lengyelországnak kétoldalú biztonsági megállapodást kellene kötnie az Egyesült Államokkal, mert szerintük a NATO-ból hiányzik az eltökéltség az igazán komoly fenyegetésekkel való szembenézésre.
A lengyel fővárosba érkezésekor Angela Merkel békülékeny hangot ütött meg és kijelentette, látogatásával jelezni kívánja, hogy Németország kormányfőjeként mennyire fontosnak tartja a Lengyelországhoz fűződő jó kapcsolatokat, az EU soros elnökeként pedig a problémák együttes erővel való megoldására törekszik és ebben rendkívüli jelentőséget tulajdonít Varsó véleményének. A kancellár asszonyt kivételesen elkísérte útjára férje is, Joachim Sauer, egy nemzetközi hírű kémikus, aki csak ritkán mutatkozik felesége oldalán, de jól ismeri Lengyelországot.