Kína hétfőn határozott tiltakozást jelentett be a Tajvannak szánt amerikai fegyvereladás terve ellen. Az amerikai védelmi minisztérium múlt szerdán tájékoztatta a kongresszust arról, hogy 2,2 milliárd dollár értékben akar fegyvereket és katonai felszereléseket eladni Tajvannak.
Az eladandó fegyverek sorában járőrözésre, többek között tengeralattjárók felderítésére használható P-3C típusú repülőgépek, és légvédelmi rakéták szerepelnek. A kínai külügyminisztérium szóvivője közölte, Peking a fegyverüzletet Kína belügyeibe való durva beavatkozásnak tekinti. A szóvivő szerint a Tajvani-szorosban rendkívül összetett és kényes a helyzet. Ezzel arra utalt, hogy Csen Suj-pien (Chen Shui-bian) tajvani elnök az ország ENSZ-be való visszatérését szorgalmazza.
A világszervezet egyik illetékes hivatala júliusában elutasította Tajvan igényét a tagságra, egyben megerősítette az ENSZ-nek azt a korábbi állásfoglalását, hogy a Kínai Népköztársaságot ismeri el teljes jogú tagként. Tajvan Kínai Köztársaság néven 1971-ig volt az ENSZ tagja. Helyét akkor Peking vette át. A sziget 1949-ben vált külön Kínától, Peking azonban nem ismeri el független államként Tajvant, hanem lázadó tartománynak tekinti.