Csak négynapos a suli Franciaországban

Nicolas Sarkozy idén megválasztott francia elnök meghozta eddigi legnépszerűbb döntését: megszűnik a szombati tanítás az általános iskolákban. Ráadásul a szerdai szünnap is maradhat.

A francia kisgyermekek együtt örülnek szüleikkel szerte az országban, mert az újonnan megválasztott elnök nagy oktatási reformjának első intézkedéseként megszűnik a szombati tanítás. Mivel a francia oktatási rendben a szerda eddig is szünnap volt, és a hét közepi pihenő továbbra is megmarad, így a legifjabb tanulóknak csak hetente négy napot kell iskolába járniuk. A középiskolásoknak továbbra is lesz tanítás szombatonként, írja a TimesOnline.

Iskolarendek Európában

A leghosszabb nyári szünetük a bolgár diákoknak van, 16 hét. A legrövidebb nyári szünet az angoloknak jutott, csak 6 hét. A legkevesebb tanórát évente az izladniaknak kell végigülniük, 630-at. A legtöbb tanórát az olasz nebulók hallgathatnak végig, 1020-at.

A legtöbb iskolában csak minden második vagy harmadik szombaton volt eddig is tanítás, de a rendszeres hétvégi bejárást gyűlölték a szülők. Arra panaszkodtak, hogy szombatonként is korán kell kelniük, hogy a gyereket elindítsák az iskolába. Másrészt nehéz volt kétnapos hétvégi programokat szervezni, ha a pihenőidő negyedét elvette az iskola. A legerélyesebben az elvált apák tiltakoztak a szombati tanítás ellen, mert a láthatást erősen korlátozta a vasárnapra szűkülő hétvége. Párizsban már korábban bevezették, hogy a szombati tanítást szerdára is át lehetett tenni, és az iskolák nagy része ott élt is ezzel a lehetőséggel.

A szerdai szünetet eredetileg azért rendelték el, mert egészségesebbnek tartották a hétközi szünetet a hosszabb hétvéginél. A legutóbbi felmérés szerint azonban a szülők 80, a tanárok 59 százaléka ellenezte a szombati tanítást. A hiányzó tanórák pótlásának módjáról még nem határoztak, de a legbiztosabbnak az látszik, hogy három héttel megrövidítik a nyári vakációt. A reformok között egyébként is szerepel, hogy a tanórák helyett több kulturális és sport-programot szervezzenek az iskolák.

Az oldalról ajánljuk

  • Gazdaság
46 százalékkal emelkedtek a gyümölcsárak Magyarországon

Az olyan alapvető élelmiszerek ára is elszállt, mint a tojás, a cukor, a burgonya és a tej.

szeptember 9., 12:19

  • Külföld
Romániai művészeti vezetők is kiállnak az SZFE mellett

Károsnak tartják a kormányzati beavatkozást az egyetem vezetésébe.

szeptember 12., 14:47

  • Belföld
Karácsony Gergely szerint ingyen kellene tesztelni az embereket

Sokaknak ezen múlhat, hogy lesz-e munkahelyük, vagy járhat-e iskolába gyermekük – fogalmazott a főpolgármester.

szeptember 10., 12:58

  • Belföld
Szabó Tímea és Karácsony Gergely maradt a Párbeszéd vezetője

A párt országos kampányba kezd az alapjövedelem népszerűsítésére.

tegnap, 15:31

  • Külföld
Félmillió embert telepítenek ki Oregonban a tűzvész miatt

Minden nyolcadik embernek mennie kellett.

szeptember 11., 14:32