További Külföld cikkek
-
Kiengedik a börtönből az egykori ruandai szállodaigazgatót
- Elszakadt a bungee jumping kötele, kevésen múlt a tragédia
- Emmanuel Macron és Ursula von der Leyen áprilisban közösen látogatnak el Kínába
- Per indult a munkácsi turulszobor eltávolítása miatt
- Egy kocsmában ért véget Dobrev Klára londoni útja
Harcok a Halabdzsa-völgyben
A nap folyamán több újságíró is láthatta, ahogy mintegy száz kommandós három busszal elindult az Irán határán fekvő Halabdzsa-völgy, az al-Kaida kapcsolatokkal vádolt Anszár al-Iszlámi terrorszervezet bázisa felé. A terroristák állásait két éjszakán át bombázta a szövetséges légierő, a Washington Postnak nyilatkozó kurd tisztviselő szerint a szervezet 700-900 harcosa közül akár százan is életüket veszthették.
Az amerikai különleges alakulatok nagy része azonban nem a terroristák, hanem Huszein hadserege ellen jött harcolni - írja a Post. A napilap értesülései szerint feladatuk a 101. Légideszant Hadosztály Kirkuk és Moszul elleni támadásának előkészítése.
Késésben a deszantakció
Az amerikai tervek azonban a kurd tisztviselő szerint folyamatosan változnak. "Sok meglepetést hozott már ez a háború, Sok, sok meglepetést" - nyilatkozta a napilap tudósítóinak. Az északi front megnyitását hátráltatta, hogy Törökország előbb elutasította az amerikaiak csapatok állomásoztatására vonatkozó kérését, majd maga döntött az észak-iraki bevonulásról. A deszantakció kezdését már napok óta jósolják, de eddig még nem következett be.
Hogy behozzák a kését, a kurdok felvetették, hogy mintegy hetvenezer fegyveresük amerikai irányítás mellett megütközhetne az irakiakkal. A BBC hétfő hajnali jelentése szerint egyes kurd alakulatok már meg is kezdték a harcot. "Nem akarjuk semmibe belerángatni az amerikaiakat, de a koalíció második legnagyobb fegyveres alakulataként képesek vagyunk megosztani az iraki hadsereg figyelmét" - nyilatkozta a lapnak Husjar Zubari, a Kurdisztáni Demokrata Párt magas rangú tisztviselője a Post tudósítóinak.
Bármit feláldoznak Kirkukért
A kurdok harci vágyát jelentősen növeli, hogy Kirkuk elfoglalásáról van szó. A hetvenezres sereg jelentős része az észak-iraki városból származik és vissza akar térni otthonába. "Meg akarjuk szerezni Kirkukot, és erről nem akarunk tárgyalni az arabokkal" - nyilatkozta Zubari.
Hasonlóan nyilatkozott a Kurdisztáni Hazafias Szövetség, az autonóm területet ellenőrző másik nagy kurd párt egy neve elhallgatását kérő vezetője. Véleménye szerint a szervezet pesh merga harcosai ugyan "készek végrehajtani az amerikaiak utasításait", Kirkukban azonban "más a helyzet". "Az a hazám, ott kell lennem" - nyilatkozta a tisztviselő az amerikai napilapnak.