További Külföld cikkek
-
Kábítószer-kereskedőkkel összejátszó vámtiszteket bocsátottak el Hollandiában
- Folytatódik az örmény kivándorlás az azerbajdzsáni enklávéból
- A magyar párt bevonását fontolgatja a szlovák kormány
- Hazatért a magyar mentőcsapat Líbia romjaiból
- Egyre véresebbek az ütközetek a fronton, nagy érvágás érte az oroszokat
![]() |
Sokezer darab éles bomba lehet még Jugoszlávia területén elszórva |
A királyi légierő gépei több mint ezer bombát dobtak le Jugoszláviára az egy évvel ezelőtti háborúban, ennek fele fürtösbomba volt, kétszáznegyven darab pedig lézerirányítású, "okos" bomba. A lézerirányítás bombák hatvanöt százaléka talált célba. Ez nagyon rossznak számít ahhoz képest, hogy az Öbölháború során ezek a fegyverek száz százalékos pontossággal "dolgoztak". A boszniai bevetések során nyolcvanöt százalék volt ez az arány.
Egy minisztériumi tisztviselő elmondta, hogy az összehasonlítás nem állja meg a helyét, mert az iraki célpontos sík területen helyezkedtek el, és a sivatagban jól elkülöníthetőek voltak a környezettől. Koszovóban nehezebb volt a terep, rosszabb az időjárás, és "feszítettebb a tempó". A félbehagyott bevetések harmadát a rossz időjárás miatt kellett lefújni, emlékeztett a Ministry of Defence munkatársa.
![]() |
Nagy magasságból zajlottak a támadások |
Több régi pilóta szerint a pontatlanságnak ennél egy lényegesen prózaibb oka is van: a csökkenő hadikiadások miatt sok bevetésre repülő pilóta életében akkor használt először lézerirányítású bombát. Ráadásul technikai problémák voltak a fegyverrendszer és a királyi légierő által használt bombázók, a Tornado és a Harrier integrálásával.
Nem ez az első értékelés, ami kimutatja, a Jugoszlávia elleni légiháború korántsem volt olyan hatékony, mint az első jelentések állították. Mint arról beszámoltunk, májusban a Newsweek amerikai magazin jelentetett meg egy riportot, amit az amerikai légierő készített. A jelentés szerint a szövetséges bombázók találati pontossága töredéke volt az eleinte becsültnek. Az amerikai szakértők szerint ennek oka részben a nagy repülési magasság, részben pedig az volt, hogy a célfelmérők rengeteg szerb csalinak bedőltek.