Kudarcok ellenére sikerekről számolhat be az iraki parancsnok

2007.09.10. 11:37
A kudarcok ellenére is sikerekről számolhat be az amerikai törvényhozásban David Petraeus tábornok. Az Irakban állomásozó csapatok főparancsnoka egyedül az anbari helyzet javulását hozhatja fel pozitívumként, ezért az eredeti cél, az iraki politikai egység megteremtésének kudarcáról inkább mélyen hallgat.

Hétfőn kezdi meg beszámolóját az amerikaiak iraki csapaterősítéseinek eredményeiről az amerikai törvényhozásban David Petraeus tábornok, az Irakban szolgáló amerikai alakulatok főparancsnoka. A tábornok már kongresszusi meghallgatás előtt a támadások kereszttüzébe került, mivel a demokrata törvényhozók szerint biztosan Bush véleményét fogja csak szajkózni, akár a statisztikák meghamisítása árán is, írja a Guardian.

Annyiban igazuk lehet a demokratáknak, hogy Petraeus a hírek szerint el kívánja tolni jelentése fókuszát az eredetileg meghirdetett célokról. A februári csapaterősítések eredeti indoka ugyanis az volt, hogy a nagyobb biztonság teret adhat Nuri al-Maliki kormányfőnek a törékeny nemzeti egység megerősítésére.

Maliki ebben nyilvánvaló kudarcot vallott - az iraki kormány nem lett egységesebb, sőt, a szunnitákat alig sikerült visszakönyörögni a kabinetbe. Ezért Petraeus a kiszivárgottak szerint jelentése hangsúlyát az Anbar tartományban elért sikerekre kívánja helyezni.

Anbarban, ami a szunnita lázadás központja volt, tényleg sikerült eredményeket elérni. Ez azonban csak részben az amerikaiak érdeme, a haladás sokkal inkább az al-Kaida merényleteit megeléglő helyi törzsfőknek köszönhető. Igaz, ők a terrortámadások felszámolásán túl nem vállaltak nagyobb szerepet a vallási alapon megosztott ország egységének helyreállításában.

Ebben Maliki kormányfő sem ért el semmilyen előrehaladást - többek között az iraki olajjövedelmek igazságos elosztásáról szóló törvényt sem sikerült előkészítenie. Maliki tehetetlenségét már Washingtonban is többen élesen bírálták.

Bush korábban az iraki kormány eredményeihez kötötte az amerikai szerepvállalást. Azaz, a politikai haladás fügvényévé tette az amerikai jelenlétet, tehát most, hogy semmilyen fejlődés nem történt - sőt, a BBC Irakban készült közvélemény-kutatása szerint a válaszadók elsöprő többsége szerint minden téren romlottak a kilátások -, az amerikaiaknak elvileg csapatokat kéne kivonniuk Irakból.

Erre azonban sem a demokrata törvényhozók, sem az amerikai közvélemény nem lát esélyt. A Guardian közvélemény-kutatása szerint az amerikaiak csaknem kétharmada szerint Bush, Petraeus beszámolójától függetlenül 2008 tavasza előtt nem fogja csökkenteni a csapatlétszámot Irakban. Pedig immár az amerikaiak 58 százaléka támogatná az azonnali létszámcsökkentést, míg a csapaterősítéseket csak 30 százalékuk tartja sikeresnek.