Romániában nem a nyertesé a legtöbb mandátum
További Külföld cikkek
- Csalásra gyanakodnak, újraszámolják a román elnökválasztás szavazatait
- Okafogyott lett a munkájuk – hazatértek az albániai menekültközpontokból az olasz rendőrök és szociális gondozók
- Az Európai Parlament új állásfoglalásában nyomást gyakorol Magyarországra Ukrajna támogatásának ügyében
- Vlagyimir Putyin ismét megszólalt új fegyveréről: Olyan, mintha lezuhanna egy meteorit, ereje egy nukleáris csapáshoz hasonló
- Sima győzelem helyett akár nagy pofonba is beleszaladhat a legerősebb ír kormánypárt
A most először kipróbált hibrid román választási rendszer sajátossága, hogy hiába győzött a Szociáldemokrata Párt, a legtöbb mandátumot mégis a Demokrata-Liberális Párt (PDL) szerezte.
A végső mandátumelosztás:
1. PDL 115 képviselőházi, 51 szenátusi mandátum.
2. PSD 114/49.
3. Nemzeti Liberális Párt 65/28.
4. RMDSZ 22/9.
A két legnagyobb pártnak, bár a parlamentben megszavazták az új választási törvényt, kifogásai vannak az új rendszerrel kapcsolatban, írja az Antena 3-ra hivatkozva a Transindex. Mirecea Geoana PSD-elnök antidemokratikusnak nyilvánította a rendszert: hangsúlyozta, rengeteg kerületben fordult elő, hogy a PSD jelöltje a szavazatok 47 sőt 49 százalékának birtokában vesztett.
Susanne Kastner, a német parlament alelnöke egy héttel ezelőtt arról beszélt, hogy a román politikusok egy olyan választási törvényt fogadtak el, amelyet ők maguk sem értenek. “Bukarestben találkoztam a parlamenti pártok képviselőivel, de közülük senki sem volt képes elmagyarázni, hogyan működik ez az egyéni választókerületes szavazási rendszer” – mondta.
Romániában most először lehetett egyéni jelöltekre szavazni. Az a jelölt, aki a szavazatok több mint felét megszerzi, az automatikusan képviselő lesz. A helyezettek szavazatai sem vesznek el azonban, mert minden nem egyenes ági győztes szavazatát az illetőt jelölő pártok kapják, és egy lista alapján elosztják. További szabály, hogy csak azoknál a pártoknál számítanak a töredékszavazatok, amelyek vagy országosan legalább 5 százalékot kaptak, vagy legalább 6 képviselőt és 3 szenátort egyenes ágon bejuttattak a törvényhozásba.
Hogy milyen lesz a jövőbeli koalíció – a többségi kormányzáshoz a három első helyezett közül kettőnek benne kell lennie az új koalícióban –, azt még nem tudni. Egy biztos: a szociáldemokraták és a demokrata-liberálisok túl vannak az első találkozójukon.
A megbeszélés sikertelen volt, mivel a demokraták azt kérték, hogy a szociáldemokrata pártelnök Geoana mondjon le kormányfői ambícióiról, sőt, elvárták volna, hogy ne induljon a 2009-es köztársaságielnök-választáson sem, írja a Transindex.
Basescu államelnök még a választás előtt kijelentette, hogy Geoanának nem ad kormányalakítási megbízást. Erre az alkotmány értelmében joga van.
Nagy kérdés, hogy az egykor együtt kormányzó, majd egymással összevesző nemzeti liberálisok és a demokrata-liberálisok meg tudnak-e egyezni egymással a kormányzás feltételeiről. Ha igen, akkor a szociáldemokraták újabb négy évre ellenzékbe szorulhatnak, ami elemzők szerint a párt szétdarabolódásához vezethet.
Nem zárható ki egy nemzeti liberális–szociáldemokrata koalíció sem. A nemzeti liberálisok és az RMDSZ kisebbségi kormányát ugyanis az PSD kívülről támogatta. Egy biztos: az RMDSZ-t valamennyi párt be akarja vonni a kormányzásba.