Fordulat a romániai választás eredményeiben
További Külföld cikkek
- Az Európai Parlament új állásfoglalásában nyomást gyakorol Magyarországra Ukrajna támogatásának ügyében
- Ukrajna fájó csapást mért Oroszországra, megsemmisítette az 5 millió dolláros csodaeszközét
- Sima győzelem helyett akár nagy pofonba is beleszaladhat a legerősebb ír kormánypárt
- Georgia 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését az EU-val
- Németországban őrizetbe vettek egy fiatalkorú férfit, aki terrortámadásra készülhetett
A Demokrata-Liberális Párt (PD-L) vezet egyelőre a romániai parlamenti választások első hivatalos részeredményei szerint. A román országos választási iroda hétfőn délelőtt helyi idő szerint 10.00 órakor közzétett első hivatalos részeredményei a reggel 8.00 órai állapotot tükrözik, az országos szinten leadott összes szavazat 71,06 százalékán alapulnak.
Eszerint az előző este közzétett exit poll felmérésekhez képest megfordult a sorrend: a képviselőházi mandátumokért folytatott küzdelemben a PD-L 33,29, a Szociáldemokrata és a Konzervatív Párt által alkotott szövetség (PSD-PC) 32,51 százalékot szerzett. A szenátori mandátumokért vívott harcban a PD-L 34,67, a PSD-PC 33,36 százalékon áll.
Harmadik helyen továbbra is a Nemzeti Liberális Párt (PNL) áll 18,10 százalékkal, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) az eddig összeszámolt voksok 6,20 százalékát tudhatja magáénak.
A szenátori mandátumokért folytatott versenyben a PD-L 34,67, a PSD-PC 33,36 százalékon áll. A PNL 18,18, az RMDSZ pedig 6,44 százalékot szerzett. A hivatalos részeredmények további alakulásáról helyi idő szerint 14 órakor tájékoztatják a nyilvánosságot.
A mostanáig kisebbségben kormányzó Nemzeti Liberális Párt 18,18, az RMDSZ pedig 6,44 százalékot szerzett. A hivatalos részeredmények további alakulásáról helyi idő szerint 14 órakor tájékoztatják a nyilvánosságot.
Ha az eredmény nem változik, az azt jelentheti, hogy nem a szociáldemokraták, hanem a PD-L tehet elsőként kísérletet a kormányalakításra. Mivel azonban az a kormányalakításhoz szükséges többség tekintetében nem történt lényeges változás, továbbra is a Mircea Geoana vezette PSD-PC és Calin Popescu Tariceanu által fémjelzett PNL koalíciójának áll a zászló.
A legutóbbi, 2004-es választáson sem a győztes alakíthatott kormányt. Akkor a szociáldemokraták nyertek, viszont a ciklust Basescu és Tariceanu liberális pártjainak koalíciója kezdte el. Koalíciójuk 2007-ben bomlott fel, a PNL és az RMDSZ azóta a szociáldemokraták külső támogatásával kisebbségben kormányoz.
Ami a magyar többségű székelyföldi megyéket illeti, Hargita és Kovászna megyében az RMDSZ várhatóan megszerzi a mandátumok többségét - legalábbis ez derül ki az RMDSZ-nek a hivatalos szavazatszámlálással párhuzamosan dolgozó saját biztosaitól származó adatok alapján végzett összesítéséből.