
További Külföld cikkek
-
Ilyen lesz Vlagyimir Putyin választási kampánya
- Támogatják a visegrádi négyek Ukrajnát, de nincs teljes egyetértés
- Hazavárja a rettegett gurkhákat az ukrán frontról a nepáli kormány
- Több tagállam is megakadályozta volna, hogy Magyarország megkapja az uniós támogatást a helyreállítási tervhez
- Tűz ütött ki egy olasz kórházban, többen meghaltak
A lakosság nagy része elfordult a politikától, illetve a román politika kevés jelentőséget tulajdonított az önkormányzatoknak - magyarázta a gyér választói érdeklődést Markó Béla, az RMDSZ elnöke. A magyar politikus győzelemként értékelte a vasárnapi eredményt, mivel az meghaladja az 1996-os választásokon elértet.
![]() |
Markó Béla szerint jobban szerepeltek, mint 1996-ban |
A Szociális Demokrácia Romániai Pártja (PDSR) megerősödött az önkormányzati választásokon, jelzik ezt a bukaresti eredmények is. A fővárosban ugyancsak csekély érdeklődés övezte a választást, a szavazásra jogosultak csupán 32 százaléka járult az urnák elé. A PDSR főpolgármester-jelöltje 44 százalékos eredménnyel végzett az első helyen, az új tanácsban Iliescu pártja a helyek 41,3 százalékát szerezte meg, a kormányzó Romániai Demokrata Konvenció és a Demokrata Párt jelöltjei 17-17 százalékot szereztek.
Bár még folyik a szavazatszámlálás, de valószínűleg érvénytelen első fordulóban győzedelmeskedtek az RMDSZ polgármester-jelöltjei Nagyváradon, Szatmárnémetiben, Sepsiszentgyörgyön is. Székelykeresztúron már biztos, hogy az RMDSZ jelöltje, Benyovszki Lajos az új polgármester. Zilahon is első helyen várja a második fordulót az RMDSZ polgármesterjelöltje. Csíkszeredán és Székyeludvarhelyen is a második fordulóban dől el, hogy a függetlenként indult jelölt vagy az RMDSZ-t képviselő jelölt lesz-e a polgármester.
