További Külföld cikkek
-
Elon Musk a német migrációs politikát bírálta, majd megjelent Orbán Balázs is
- Mégis az ukránok robbanthatták fel az Északi Áramlat 2-t?
- Terrorizmussal vádolják a férfit, aki behajtott egy rendőrállomásra az Egyesült Államokban
- Törvényt módosítottak, mert izraeli katonanők egy palesztin terroristával közösültek
- Már tizenegyen vesztették életüket a villámárvíz miatt Dél-Afrikában
Nem tudtak megegyezésre jutni a szerb ellenzéki pártok
![]() |
Milosevic pillanatnyilag a legesélyesebb |
Az egységes ellenzék kritizálta a SPO-t a saját jelölt indítása miatt, azzal vádolva Draskovicsékat, hogy miattuk elvész a szeptemberi elnökválasztás. Mihajlovic azt nyilatkozta, hogy ő az ellenzék egyedüli jelöltjeként léphet fel, és szeretné megkapni minden, Milosevicék távozását akaró választó voksát. Ha nem, úgy az SPO egyedül fog megmérkőzni - tette hozzá a belgrádi polgármester.
A kormányzó pártok szintén állítanak egy ,,extra" jelöltet. A Vojislav Seselj vezette szélsőségesen nacionalista Szerb Radikális Párt (SRS) hétfőn a párt elnökét, Tomislav Nikolicot jelölte elnöknek. Nikolic jelenleg a jugoszláv kormányban miniszterelnök-helyettesi posztot tölt be.
Mindkét tábor két-két jelöltet indít tehát: az ellenzék Mihajlovicot és Kostunicát, a kormányzó pártok pedig Milosevicet és Nikolicet. Megfigyelők szerint szoros lehet a verseny Milosevic és Kostunica közt: a felmérések hol egyiküket, hol másikukat helyezik az élre. Mihajlovic azonban minden bizonnyal ,,elszipkáz" annyi szavazatot Kostunicától, hogy Milosevic hatalmon maradhat.
Az Egyesült Államok igen, Európa nem támogatná Montenegrót egy konfliktus esetén
![]() | |
a "nyugat-barát" Milo Djukanovic | ![]() |
Washington szerint tartani lehet attól, hogy a szeptember 24-i választások után Milosevic katonailag is fellép az elszakadás felé kacsingató montenegrói vezetés ellen. Mivel a kis ország aligha tudná megvédeni magát - Djukanovicék csak a 15 ezer fős állami rendőrségre számíthatnak - esetleg elképzelhető, hogy az USA katonai erővel is kiállna Montenegró mellett. Ebben azonban sem az európai szövetségesek, sem Oroszország nem támogatják. Az Adria-melléki ország és Szerbia közt mindennaposak a határincidensek és a politikai adok-kapok. Nemrég a podgoricai vezetés bejelentette: ha Milosevic semlegesíteni akarja őket Jugoszlávián belül, úgy Montenegró kilép a föderációból. Djukanovicék ugyanis attól tartanak, hogy Milosevicet esetleg választási győzelme annyira fölbátorítaná, hogy erőszakkal látna neki eltávolítani a Nyugat-barát vezetést.
|