Kína évente ünnepelné a tibeti kormány feloszlatását
További Külföld cikkek
- Senki nem táncolt még úgy a meleghimnuszra, mint Donald Trump
- Potyautassal a fedélzetén repült a New Yorkot Párizzsal összekötő járat
- Megszavazták az aktív eutanáziáról szóló törvénytervezetet Londonban
- Ausztráliában betiltják a közösségi média használatát a 16 éven aluliak számára
- Forrong Georgia, a rendőrök összecsaptak a tüntetőkkel
Tibet felszabadítása ünnepnapjának javasolta március 28-át, a tibeti kormány feloszlatásának évfordulóját a tartományi törvényhozás, vált ismertté pénteken. A végleges döntést jövő héten hozza meg a tibeti törvényhozás, megfigyelők szerint biztos, hogy elfogadják a javaslatot.
1959. március 28-án egy Kína-ellenes felkelés leverése után feloszlatták a tibeti kormányt, a dalai láma pedig mintegy százezer követőjével indiai száműzetésbe menekült.
A kínai hivatalos értékelés szerint 1959 márciusában felszabadították az istenkirályi kormányzati rendszer és a jobbágyság alól Tibetet. A számos tibeti támogatását élvező tibeti emigráns kormány viszont úgy ítéli meg, hogy valójában rabságba taszították a tibetieket 1959-ben.
Kína felkészült arra a lehetőségre, hogy idén is zavargások törnek ki a tibeti fővárosban, Lhászában, mint tavaly márciusban.
A tibeti népi kongresszus elnöke pénteken ismét bírálta a dalai lámát. Azzal vádolta őt és követőit, hogy folyamatosan felforgató tevékenységek szervezésén mesterkednek, és minden eszközzel megpróbálják útját állni Tibet fejlődésének, hogy visszaállítsák a rabszolgaságot.
Emigráns tibetiek és emberi jogi szervezetek botrányos történelemhamisításnak minősítették a törekvést, hogy március 28-át a felszabadítás napjának nyilvánítsák. A Társaság a Veszélyeztetett Népekért nevű német szervezet állásfoglalása szerint semmi sem indokolja, hogy Tibet nemzetközi jogot sértő megszállását ünnepnappá tegyék.
Peking szerint Tibet évszázadok óta Kínához tartozik, a tibetiek viszont azt állítják, hogy a terület független volt, és csak 1950-51-ben foglalták el a kommunista Kína csapatai.
Közben Olaszországban bejelentették, hogy Róma díszpolgári címet adományoz a dalai lámának. Az ünnepséget február 9-én tartják. Egy nappal később Velence is díszpolgári kitüntetést adományoz az emigrációban élő tibeti vallási és politikai vezetőnek.
Peking rosszallóan figyeli a dalai láma kitüntetésére irányuló olasz kezdeményezéseket. Az Új Kína hivatalos hírügynökség egyik jelentésében felidézte, hogy 2007-ben Kína hivatalos tiltakozásának hatására Romano Prodi akkori miniszterelnök lemondta olasz képviselők és a dalai láma tervezett találkozását Nobel-díjasok egy római találkozója alkalmával. A kínai tiltakozás miatt maga Prodi is úgy döntött, hogy nem fogadja a tibeti vezetőt.