Megalakult az új olasz kormány
További Külföld cikkek
![]() |
Olaszország háború utáni ötvennyolcadik kormánya |
A nyolcpárti, balközépnek nevezett itáliai koalíció rendkívül ingatagnak bizonyult 1996 óta, amikor az utolsó általános választásokat tartották. Immár a negyedik kormány alakult meg e tarka politikai szövetség segédletével. A legnevesebb miniszterelnök ebben az időszakban Romano Prodi volt, aki fontos intézményi reformokat hajtott végre. Az Európai Unió brüsszeli bizottságának élére avanzsált Prodi utódja, a múlt héten megbukott ex-kommunista Massimo D'Alema viszont csupán taktikázott hatalomra kerülése (1998) óta, minden komolyabb eredmény nélkül.
A most felesküdött Amato-kormány összetétele egyáltalán nem keltett meglepetést a politikai elemzők körében. Az új miniszterelnök első lépése azonban máris kettős csalódást okozott: a várakozásokkal szemben a 25 tagú kormány létszámát csak egyetlen eggyel tudta csökkenteni, igaz, a 24. helyet be sem tudta tölteni...
A legjelentősebb változást az jelenti a kormány összetételében, hogy a baloldali demokraták, a koalíció meghatározó erejének képviselője, Vincenzo Visco lett a kincstárügyi miniszter. Ám, ha belegondolunk abba, hogy korábban éppen Amato töltötte be ezt a posztot, nem meglepő, hogy változott a miniszter személye.
Ugyancsak módosult a pénzügyminisztérium vezetése: a tárca élére Ottaviano Del Turco került, aki korábban a parlament maffia-ellenes bizottságát irányította.
A politikai egyensúlyra igencsak ügyelnie kellett az új kormányfőnek: Amato két posztot biztosított az itáliai kommunisták marxista pártjának, ám a koalícióban mellettük ex-kereszténydemokraták, mérsékelt radikálisok, republikánusok, zöldek és reformkommunisták is helyet kaptak.
![]() |
Az új kormányfő, Giuliano Amato |
Az új olasz kormány legfőbb erénye egyébként az, hogy megalakult. Azzal ugyanis, hogy elkerülte az előrehozott választásokat, az olasz politikai elit lehetővé tette a választójog reformjáról szóló népszavazás megtartását. Ily módon esély van arra, hogy a jövőben valóban stabilizálódjon az itáliai politikai helyzet, és szilárd parlamenti többség alakuljon ki - az egyéni választókerületek számának növelése révén.