Clinton, Obama, New York és a Super Bowl
További Fehér ház cikkek
- Joe Biden és Kamala Harris is felhívta Donald Trumpot a merényletkísérlet után
- Újabb világsztár állt be Kamala Harris mögé
- Vádat emeltek a Donald Trump elleni feltételezett gyilkossági kísérlet gyanúsítottja ellen
- Orbán Viktor közölte: Donald Trump élete veszélyben van
- Donald Trump: Utálom Taylor Swiftet!
A még versenyben lévő jelöltek nagy erővel kampányolnak szuperkedd előtt szerte az országban, így lakóhelyemen, New Yorkban is. A hétvégén rengeteg programot ajánlottak mind Obama, mind Clinton támogatói.
Az Obama rajongók legalább egy tucat rendezvényt szerveztek, a közös kutyasétáltatástól kezdve a közös reggeliig. Hillary Clinton hétfőn New Yorkban tartja az utolsó fontos, élőben közvetített "town hall" rendezvényét, de a támogatói tegnap és ma is szerveztek kisebb összejöveteleket. Gondoltam tesközelből is megszemlélem, hogy kik töltik a hétvégéjüket kampányesemények szervezésével és főleg azt, hogy kiket tudnak rávenni, hogy 25-100 dollár körüli összegeket kifizessenek egyik vagy másik jelölt támogatására. Előrebocsátom, hogy az Obama esemének könnyebben hozzáférhetőek voltak, úgyhogy ezekről tudok első kézből beszámolni.
Péntek este elnéztem egy "fiatal jogászok Obamáért" buliba, ahol este 8 körül mintegy 40 fiatal jogász szorongatott egy-egy pohár italt és a kampányszlogent meghazudtolva ("fired up") meglehetősen lagymatag volt a hangulat. Ennél sokkal sikeresebb házibulit szervezett egy brooklyn-i pár szombat este, ahol a háziasszony (Judy) beszámolója szerint 200 ember megjelent és több mint 30 ezer dollárt sikerült összegyüjteni. A befizetett összegért cserébe egy szenátor beszélt a megjelentekhez és kaptak enni-inni, sőt táncolás is volt. Arra voltam kiváncsi, hogy mi vezet valakit arra, hogy egy politikus kedvéért elhívjon a lakásába egy csomó idegent, hogy aztán egész másnap takaríthasson, úgyhogy ma emailben megkérdeztem Judy-t a dologról. Válaszában lelkesedett, hogy most előszőr érzi úgy, hogy valami történelmi esemény részese lehet és minden tőle telhetőt meg fog tenni Obama érdekében. Szép dolog a lelkesedés, az persze más kérdés, hogy átfordítja-e Obama a fiatalok lelkesedését szavazatokká. Ma délután még sétálgattunk a városban kisfiammal és beleszaladtunk néhány száz Clinton rajongóba, akik pár lézengő Obama támogatóval vitatkoztak azon, hogy a "tapasztalat" vagy a "változás" fontosabb-e.
Ma este a választásoknál sokkal fontosabb volt az amerikaiak nagy része számára a Super Bowl, úgyhogy délután 5 körül mindenki felfüggesztette a kampányolást. Minden évben átlagosan 130 millióan nézik a meccs közvetítését. (Csak az összehasonlítás kedvéért: a 2004-es elnökválasztáson körülbelül 120 millióan szavaztak.) Délutáni sétánk vége felé már sokkal több New York Giants lufit lengető családapával akadtunk össze, mint Obama vagy Clinton kampánycédula-osztogatóval. New York az előrejelzések ellenére nagy reményekkel nézett elébe az eddig veretlen New England Patriots elleni mérkőzésnek. És lőn! Amint ezt írom, az utcán petárdákkal és kurjongatással ünnepli New York népe a Giants váratlan győzelmét. Az biztos, hogy a "fired up" szlogen jobban illik a Giants rajongók hangulatának leírására mint a hétvégi kampány eseményekére, de ki tudja mit hoz még a jövő...
Rovataink a Facebookon