
Ben Carson idegsebész a republikánusok egyik, a mélyen vallásos vonalon induló elnökjelölt-aspiránsa volt. Már akkor is sokan szörnyülködtek rajta, hogy (legalábbis a Trump által örökre elsöpört liberális-technokrata értelmezésben) hogyan lehet ilyen sötét egy ember, aki az idegeinkkel bánik.
Azz előválasztási buktája után viszont beállt Trump mögé, és a CNN szerint ő lehet az oktatási miniszter. Egy olyan emberről van szó, aki olyanokat mondott korábban, hogy:
Vicces négy év elé nézünk!
Ez alatt a hatvan óra alatt lezajlott a XXI. század eddigi legfontosabb és legfordulatosabb választása. A hatalomváltást és a Trump-adminisztráció lépéseit természetesen követni fogjuk a Fehér Ház-on, de percről-percre tudósításunknak ezennel vége.
És másfél nappal megválasztása után gratulált az új elnök megválasztásához:
Congratulations to Donald Trump on his election as 45th President of the US! Hungary looks forward to furthering our cooperation.
— Amb Réka Szemerkényi (@AmbSzemerkenyi) 2016. november 10.
Az ügyvédje, Michael Cohen mondta el, hogy a leendő elnök nem fogja tovább menedzselni a Trump Organization-t, hanem teljes mértékben három gyereke gondnoksága alá helyezi üzleti érdekeltségét. Ivankáé lesznek a hotelek, Donald Jr menedzseli majd a golfpályákat és Ericé lesz a borászat és az új beruházások feletti ellenőrzés.
Cohen szerint Trump az úgynevezett "blind trust" jogi lehetőségével él, ami - ha jól értem - azt jelenti, hogy a tulajdonos nem csak hogy nem szólhat bele az irányításba, de még a belső ügyekről sem kötelesek őt értesíteni (más kérdés, hogy az üzletileg is összetartó Trump-família esetében ennek van-e jelentősége). Egy amerikai elnök egyébként a jog szerint nem köteles lemondani befektetéseiről vagy cégeiről, viszont magánérdekei nem kerülhetnek összeütközésbe a köz érdekeivel.
A Fehér Ház kiadott egy fotót, amin a mostani és a leendő first lady látható, akik külön találkoztak, miközben férjeik tárgyaltak az átmenetről.
No press coverage, but WH posted it's own photo of Mrs Obama meeting with Melania Trump today in the WH Residence/Yellow Oval Room. pic.twitter.com/Y2i3ZbCqqQ
— Mark Knoller (@markknoller) 2016. november 10.
Országszerte több városban tiltakoztak csütörtökön is Trump ellen.
Protesters of President-elect @realDonaldTrump meet across from Philadelphia City Hall, @FOX29philly. pic.twitter.com/6mBLUTfRmy
— Dave Kinchen on FOX (@DKinchenFOX29) 2016. november 10.
A New York Times most két forrásra hivatkozva azt írja, hogy Stephen Bannont, Trump kampányfőnökét is esélyesnek tartják a kabinetfőnöki posztra. Mellette viszont Reince Priebus, az RNC elnöke, és Kellyanne Conway kampánymenedzser is szóba jöhet. Bannon volt a vezérigazgatója a Breitbart News nevű konzervatív, általa az új amerikai szélsőjobboldalt megtestesítő alt-righthoz sorolt hírportálnak is, rádióműsoraiban pedig különböző összeesküvés-elméletekről is rendszeresen beszélgettek. Bővebben itt írtunk róla és Conwayről is>>>
Az orosz diplomácia egyik nagykutyája beismerte, hogy a Kreml az elnökválasztási kampány során végig kapcsolatban állt Donald Trump kampánystábjával.
Sokan tüntettek Trump washingtoni hoteljénél is, de egyiküktől kapott egy ölelést az egy szál trumpista ellentüntető is.
A lone pro-Trump supporter gets a hug from one of the students protesting outside Trump hotel in DC. pic.twitter.com/5RJw6FHVrM
— Brian Wheeler (@BrianWheeler01) 2016. november 10.
A demokraták progresszív szárnyához tartozó massachusetts-i szenátort azt mondta, hogy visszaverik a latinók, az afroamerikaiak, a nők, a muszlimok, a bevándorlók, vagy bárki ellen indított támadásokat. Szerinte ebből a szempontból teljesen mindegy, hogy Trump egy üvegtoronyban, vagy a Fehér Házban ül éppen.
A Dow Jones 218 pontos pluszban zárta a kereskedést.
Jeremy Shapiro, a külügy egykori különleges tanácsadója szerint a Fehér Házban most döbbentek rá, hogy miért rossz az, ha az elnök korlátlanul elrendelheti külföldiek - és ahogy Anwar al-Awlaki Jemenben élt amerikai iszlamista példája mutatja: amerikai állampolgárok - célzott likvidálását. Az elnök terrorfenyegetettségre hivatkozva felhizlalt jogkörét már Obama idején is hevesen kritizálták jogvédő szervezetek. Most az elnöki adminisztráció attól tart, hogy Trump gátlástalanul fogja használni a célzott likvidálást, ezért felmelegítették azt a 2012-ben már megindult (de Obama újraválasztásával elsikkadt) törekvést, mellyel alkotmányos korlátok közé szorítanák a jogosítványt. Annak ellenére, hogy Trump tényleg egy kiszámíthatatlan figura, azért Obamáék álszentsége is elképesztő. Hiszen leköszönő elnököt is rengeteg kritika érte a célzott likvidálások jogellenessége miatt, sőt, a módszer feltűnően hatástalannak bizonyult a dzsihadista szervezetek megfékezésében is.
A Trumppal folytatott megbeszélése után tartott sajtótájékoztatón nem sokat mosolygott Obama, viszont annál többet nem sokkal később, amikor már a Cleveland Cavaliers NBA-csapatot, és a Hillary Clinton mellett kampányoló LeBron Jamest fogadta a Fehér Házban. Egyébként ott volt velük John Kasich ohiói kormányzó is, aki kezdettől szembenállt Trumppal, és később sem kampányolt mellette.
President Barack Obama greets the @cavs at The @WhiteHouse! pic.twitter.com/A2TAqVbMUH
— NBA (@NBA) 2016. november 10.
Justin Trudeau telefonon beszélt Trumppal, és a hagyományoknak megfelelően meghívta Kanadába a beiktatása után. A maga részéről Trump is meghívta Truedeau-t. A kanadai miniszterelnök konstruktív együttműködésre számít, habár saját politikai céljainak egy része totálisan szembemegy Trump belengetett ígéreteivel. Trudeau most azt mondta, kész felülvizsgálni az 1994-ben kötött Nafta szabadkereskedelmi egyezményt, amit Trump a kampányban a legrosszabbnak nevezett, amit az USA valaha aláírt. (BBC)
A sajtószóvivő szerint még senki sem vette fel velük a kapcsolatot Trump csapatából, hogy az átmenetről tárgyaljanak. (Los Angeles Times)
Nem ellenségek vagyunk, hanem szomszédok, barátok, és ami a legfontosabb, mind amerikaiak vagyunk
– mondta az Abraham Lincolntól idéző Arnold Schwarzenegger, aki szerint sok munka van hátra, ha meg akarják őrizni Amerika nagyságát. „Tegyük meg együtt." A republikánus színekben kaliforniai kormányzó, most újra színész Schwarzenegger az előválasztások alatt John Kasich ohiói kormányzót támogatta, az elnökválasztáson pedig nem volt hajlandó Trumpra szavazni.
Mitch McConnellel, a republikánusok szenátusi vezetőjével jöttek ki a megbeszélésükről, amikor Trump megállt válaszolni pár kérdésre.
What are Donald Trump's three biggest priorities?
— Matt Fuller (@MEPFuller) 2016. november 10.
Immigration, health care and jobs. "Big league jobs." pic.twitter.com/tvuiwtNUk5
Donald Trump egyik tanácsadója, Dan Scavino szerint Obama stábja nagyon szívélyesen fogadta Trump embereit a Fehér Házban az elnök és a megválasztott elnök tanácskozása alatt.
Alaposan felbolygatta a szlovén dombok között megbújó Sevnica életét, hogy ebből a Száva menti kisvárosból indult el Melania Knavs, aki hamarosan az Egyesült Államok first ladyje lesz. Olvassa el helyszíni riportunkat Melania Trump szülővárosából.
Második nap tiltakoznak egyetemisták Trump megválasztása ellen.
WATCH LIVE: Protesters gather at UCLA to rally against President-elect Donald Trump https://t.co/HEM5Ye00BF pic.twitter.com/lFXOvyWqdH
— CBS Los Angeles (@CBSLA) 2016. november 10.
A csütörtökön Washingtonban éjszakázó Trump majd a CBS-nek adja az első interjúját megválasztott elnökként. A 60 Minutes volt az első műsor, aminek Obama is beszélt 2008-as megválasztása után. A műsor majd vasárnap kerül adásba. (BBC)
Trump Ryan után Mitch McConnellel tárgyal. A szenátor korábban jelezte, hogy már várja, hogy együtt dolgozzanak Trumppal a legfelsőbb bíróság hiányzó tagjának pótlásán, az adóreformon és az Obamacare felszámolásán.
.@realDonaldTrump, @MELANIATRUMP and @mike_pence tour the United States Capitol with @SenateMajLdr Mitch McConnell https://t.co/YdvlSoD9PK pic.twitter.com/esY6W7XFFJ
— POLITICO (@politico) 2016. november 10.
Trump a Ryannel tartott találkozója után is azt mondta, hogy megtiszteltetés volt a találkozó, és újra hangsúlyozta, hogy kiváló megbeszélése volt Obamával is.
Lenyűgöző dolgokat fogunk tenni az amerikai népért
– mondta Ryan felé fordulva, majd hozzátette, hogy már várja, hogy elkezdhessenek dolgozni. A legfontosabb prioritása az egészségügynek, a bevándorlásnak és az adócsökkentésnek lesz. Kérdéseket nem fogadtak, de Trump arra azért válaszolt, hogyan érzi magát Washingtonban:
Nagyon jól.
Ha Trump az emberek dühét a muszlimok, spanyol ajkúak, afroamerikaiak és nők ellen fordítja, akkor "mi leszünk a legrosszabb rémálma", írta ki a Twitterre.
If Donald Trump takes people's anger and turns it against Muslims, Hispanics, African Americans and women, we will be his worst nightmare.
— Bernie Sanders (@SenSanders) 2016. november 10.
A most 75 éves Sanders egyébként nem zárta ki az AP-nek, hogy újra nekifusson majd az elnökválasztásnak.
Miközben Trump már az Obamával és Ryannel tervezett találkozóin is túl van, több ezer diák tüntet ellene San Franciscóban.
#BREAKING: Thousands of students walk out in SF in protest of #DonaldTrump. https://t.co/hFLvJvXOnJ Share pics of protest using #abc7now pic.twitter.com/GT7k5LTYYS
— ABC7 News (@abc7newsbayarea) 2016. november 10.
Earnest azt is elmondta, hogy Michelle Obama teázott egyet a leendő first lady Melaniával, aztán többek között arról beszélgettek, miközben körbevezette, hogyan lehet felnevelni a gyerekeket a Fehér Házban. Végül az ovális irodához mentek, ahol csatlakoztak férjeikhez.
Trump Obama után találkozott Paul Ryan republikánus házelnökkel is, akivel szintén voltak nézetkülönbségeik korábban, Ryan nem is kampányolt mellette a hajrában. „Fantasztikus, nagyon eredményes találkozónk volt" – mondta Ryan. Szerinte Trump az egyik legnagyobb győzelmet aratta valaha. Trumppal együtt az amerikai emberekért dolgoznak majd, hogy „újra naggyá tegyük Amerikát". Trump viszont elég morózusan hallgatta végig a házelnököt.
Speaker Ryan points to Trump’s hotel from balcony of the Capitol: “Yeah, that’s it right there” pic.twitter.com/DmpFrjU6gY
— Michael Schwab (@michaelschwab13) 2016. november 10.
Earnest elmondta, hogy Obama tervei nem változtak a korábban is jelzetthez képest.
Itt lehet a legegyszerűbben visszaolvasni, miről is volt szó a leköszönő és a következő amerikai elnök első hivatalos találkozóján. Ami egyben a tökelső személyes beszélgetésük is volt, korábban még nem találkoztak egyáltalán.
Nem az volt a célja a megbeszélésnek, hogy megoldják a nézetkülönbségeiket, nem valamiféle elnöki vitát akartak lefolytatni az ovális irodában. A sikeres átmenet a legfontosabb. Amikor rákérdeztek Earnestnél, hogy Obama még mindig alkalmatlannak tartja-e Trumpot az elnökségre, azt válaszolta, hogy nem elevenítették fel a nézetkülönbségeiket. „Már a következő szakaszban vagyunk" – mondta. Obama esélyt akar adni Trumpnak, hogy sikeres legyen. Viszont Earnest arról is beszélt, hogy az elnök véleménye nem változott, tartja, amit a kampány alatt mondott.
Josh Earnest fehérházi szóvivő bővebben is beszámolt az újságíróknak az Obama-Trump találkozóról, ha már a két elnököt közvetlenül nem kérdezhette a média. (Sad!)
Earnest szerint a külpolitikai kérdések között Barack Obama hátralévő külföldi találkozói is szóba kerültek, és tájékoztatta Trumpot, miről lesz ezeken szó. A megbeszélés jó részében azonban a Fehér Ház működtetéséről, a személycserék levezényléséről, az elnök új csapatának felállításáról, strukturálásáról esett szó. A hatékony és zökkenőmentes átadás-átvételt majd' egy éve készíti már elő Obama csapata.
A szóvivő megkerülte azt a kérdést, hogy a távozó elnök megpróbálta-e Trumpt meggyőzni arról, hogy ne törölje el az Obamacare-t, és azt is, hogy Hillary Clinton „bebörtönzése" –amivel Trump korábban fenyegetőzött – téma volt-e. Earnest mindössze úgy reagált, hogy Obamát „megnyugtatta" Trump hozzáállása.
„Nem értettek mindenben egyet, nyilvánvalóan mély nézetkülönbségeik vannak, de a zökkenőmentes átadás fontosságában egyetértettek" – mondta Earnest.
Lesz-e több találkozó? – érkezett a következő kérdést. Earnest nem tud róla, hogy lenne ilyen tervben, de nem tartja kizárnak. Obama maga is sokszor beszélt volt elnökökkel és profitált ezekből a társalgásokból, mondta.
Az is kiderült, hogy nem volt más a szobában, amikor Obama és Trump leültek egymással beszélgetni. Nem tették félre minden nézeteltérésüket, de nem is ez volt a találkozó lényege, hanem az átadás-átvétel menedzseléséről való tárgyalás, ismételte meg.
Rovataink a Facebookon