Kamala Harris kampánya 310 millió dollárt gyűjtött júliusban
További Fehér ház cikkek
- A legfrissebb közvélemény-kutatás szerint Kamala Harris és Donald Trump egyetlen százalékra van egymástól
- Számít-e Kamala Harris és Donald Trump vitája abban, hogy ki nyeri meg a választásokat?
- Donald Trump nyilvánosan beszélt az ellene felhozott szexuális zaklatási ügyekről
- George W. Bush alelnöke is Harrisre fog szavazni a választásokon
- Kamala Harris elfogadta a némamikrofon-szabályt az első elnökjelölti vitán
Kamala Harris megduplázta Donald Trump júliusi, 138,7 millió dolláros adománygyűjtési eredményét, ami bármely más évben lenyűgöző eredmény lenne, amit a Pennsylvaniában túlélt merényletkísérlet és a Milwaukee-i republikánus konvenció is elősegített – írja a The Guardian.
Harris azonban azóta, hogy Joe Biden július 21-én visszalépett, és ő lett a de facto demokrata jelölt, erőteljesen kezdett, és kampánya 377 millió dollárt kapott, szemben Donald Trump 327 milliójával, ami azt jelzi, hogy a demokraták és a progresszívek milyen mértékben elkötelezettek.
Bár Harris még nem hivatalos jelölt − az online név szerinti szavazás hétfőn ér véget, az augusztus 19-én kezdődő chicagói konvenciót megelőzően, az alelnök rendkívül rövid idő alatt megváltoztatta a versenyt. Még nincs két hete, hogy a 81 éves Biden, akit azzal a kritikával illettek, hogy túl öreg a második ciklushoz, és aki a támogatók − köztük George Clooney színész − felszólításai miatt lemondásra kényszerült, közölte, hogy visszalép.
Az alelnök számadatai egyértelműen javulnak, fej-fej mellett haladnak
Az országos felmérések szerint Harris és Trump most közel azonos támogatottsággal rendelkezik, ami egyértelmű javulást jelent a demokraták számára ahhoz képest, amikor Biden volt a jelölt. Ennél is fontosabb, hogy a győzelemről döntő hét csatatérállamban végzett közvélemény-kutatások szerint Trump még mindig vezet, de Harris erősödik.
A november 5-i választásig tartó 100 napos visszaszámlálás kezdetén a Public Opinion Strategies republikánus cég szoros versenyt talált öt ingadozó államban: Harris három százalékponttal vezetett Trump előtt Pennsylvaniában és Wisconsinban kettővel, míg Arizonában öt százalékponttal, Nevadában pedig eggyel vezetett Trump. Michiganben döntetlen volt az állás.
A másik két kulcsfontosságú államban, Georgiában és Észak-Karolinában a FiveThirtyEight szerint Trump körülbelül egy százalékkal vezet. A verseny egyre szorosabb Nate Silver, a közvéleménykutató cég vezetője szerint is.
Ki lehet Kamala Harris alelnökjelöltje?
Az elkövetkező kulcsfontosságú döntések között szerepel Kamala Harris számára az alelnökjelölt megnevezése, mielőtt kedden Philadelphiában megtartják az első közös gyűlést. A pennsylvaniai kormányzó, Josh Shapiro az egyik legnagyobb esélyes, akárcsak két másik népszerű kormányzó, a minnesotai Tim Walz és a kentucky-i Andy Beshear, az arizonai szenátor, Mark Kelly és Pete Buttigieg, Biden közlekedési minisztere.
Mind az öt férfi centrista, Walz a legnépszerűbb a progresszívek körében, Shapiro pedig a legkevésbé, tekintettel Izraellel és a gázai háborúval kapcsolatos álláspontjára. Shapiro és Kelly csatatérállamokból származik.
Bárki is lesz az, várhatóan egyenesen J.D. Vance-szel fogja felvenni a harcot, aki Trump jelöltjeként nehéz kampányon van túl. Vance-t a demokraták és a progresszívek támadták a nőkről és a családokról szóló kijelentései miatt, sőt, úgy tűnt, maga Trump is elutasította.
„Azt hiszem, ez történelmileg jól dokumentált, az alelnöknek a választások szempontjából nincs semmilyen hatása. Úgy értem, gyakorlatilag semmilyen hatása nincs” − mondta a republikánus jelölt szerdán arra a kérdésre, hogy Vance készen áll-e arra, hogy szükség esetén fellépjen.
Donald Trump: Nem tudtam, hogy Kamala Harris fekete
A korábbi elnök csak küszködik, amióta Harris beszállt a versenybe. A héten a Fekete Újságírók Országos Szövetségének kongresszusán adott kaotikus interjújában, amelyben becsmérelte Vance-t, szintén dühösen reagált a kérdésekre, és kétségbe vonta az alelnök identitását.
„Indiai vagy fekete?” − mondta Trump, melyre a közönség felhördült. „Én mindegyiket tisztelem, de őt nyilvánvalóan nem, mert végig indiai volt, aztán hirtelen fekete nő lett belőle.” A volt elnök megjegyzései felháborodást váltottak ki. A fekete, spanyol ajkú és más kisebbségi szavazók mindkét párt számára kulcsfontosságúak, Harris pedig igyekszik megerősíteni a támogatottságát a körükben.
Csütörtök este a Fekete Muszlim Vezetők Tanácsának Alapítványa, amely Bident nem, de Harrist támogatja, és a szervezet vezetője hangsúlyozta az alelnök Izraellel és Gázával kapcsolatos álláspontjának fontosságát. „Több szimpátiát mutatott a gázai emberek iránt, mint Joe Biden és Donald Trump” − mondta Salima Suswell az NBC-nek.
„Netanjahu miniszterelnök kongresszusi beszédén nem vett részt. Többször is tűzszünetre szólított fel, és úgy vélem, empátiáját is kifejezte a civil élet iránt, valamint a gázai segélyszállítmányok kapcsán is.”
Rovataink a Facebookon