FAZ: Merkel ne oktassa ki a pápát
További Külföld cikkek
- Amerika kijátszhatja egymás ellen a két legnagyobb ellenségét
- Ezeréves hagyomány szakad meg: bezárják a legrégebbi londoni hal- és húspiacot
- Hiába a tűzszüneti megállapodás, nem nyugszanak a fegyverek Libanonban
- A Hamász videót tett közzé egy amerikai–izraeli túszról, aki Donald Trumpnak könyörög segítségért
- Néhány másodperc alatt két földrengés is volt Horvátországban
XVI. Benedek pápának nem volt tudomása Richard Williamson püspök holokouszttagadó nézeteiről, amikor január 21-én hozzájárult ahhoz, hogy feloldják a Williamsonra és a Szent X. Pius Testvériség papi társaság további három őskonzervatív püspökére két évtizede kimondott kiközösítést. Angela Merkel német kancellár a holokauszttagadás egyértelműbb elutasítására szólította fel a katolikus egyházfőt. A német kancellár azt várta volna XVI. Benedek pápától, hogy egyértelműen foglaljon állást a holokauszttagadás ellen.
Egy nappal később a Vatikán egy nyilatkozatban leszögezte, hogy Williamson püspöknek vissza kell vonnia a holokauszttagadó álláspontját, mielőtt teljesen befogadnák a római katolikus egyházba.
A németországi katolikus egyház vezető személyiségei és a csütörtöki német lapok is eltérően ítélik meg a pápát Angela Merkel nyilatkozatát. A konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung bírálta a német kancellárt a katolikus egyházfőhöz intézett felhívása miatt. Az újság szerint nem lett volna szükség arra, hogy XVI. Benedeket a holokauszt tagadásától vagy akár "bagatellizálásától" való elhatárolódásra szólítsák fel. A pápa ugyanis ezt már félreérthetetlenül megtette egy héttel ezelőtt, s korábban is több alkalommal, mégpedig anélkül, hogy ehhez Berlinből "kioktatásra" lett volna szüksége - írta a lap.
Die Welt is bírálta Merkelt. A kancellár felhívását helytelen diplomáciai lépésnek nevezte. A lap szerint, Merleknek a vatikáni német nagykövet útján kellett volna tolmácsolnia álláspontját a pápának, és "a diplomáciának ez a diszkrét útja valószínűleg hatékonyabb lett volna".
Kevésnek tartják
Ugyanakkor egyértelműen igazat adott a kancellárnak a Berliner Zeitung. A baloldali újság úgy ítélte meg, hogy kancellárnak reagálnia kellett annak a közömbösségnek a nyomán, amellyel a pápa az ügyet kezelte. A lap szerint mértéktelenül leegyszerűsített a pápának az a kijelentése, amely szerint az egyház természetesen nem tagadja a holokausztot, de nem elegendő az a legutóbbi vatikáni felhívás sem, hogy Willamson határolódjon el korábbi nézeteitől. Egy ilyen bocsánatkérés aligha lenne hiteles - írta a lap.
Szintén helyesli Angela Merkel lépését a Financial Times Deutschland szerint is. Az üzleti és egyben politikai napilap arra is emlékeztetett, hogy az egyház is meglehetősen gyakran bírál politikai döntéseket, beavatkozva egyes államok belső vitáiba. A Frankfurter Rundschau lap is kiállt a kancellár mellett. Nem kielégítő a Vatikánnak az a felhívása, hogy Williamson határolódjon el korábbi nézeteitől, ugyanis senki nem fog hinni neki - írta a lap.
Hamis és sértő
Az amerikai püspöki kar elnöke teljesen hamisnak és mélységesen sértőnek nevezte Williamson tradicionalista püspök holokauszttagadó nyilatkozatait - jelentette a Kathpress osztrák katolikus hírügynökség csütörtökön. "Egyetlen katolikus sem tagadhatja a holokauszt megtörténtét, legyen szó akár világi személyről, papról vagy püspökről" - jelentette ki Francis George bíboros, chicagói érsek. A négy rehabilitált püspöknek teljes mértékben el kell fogadnia az egyház mai tanításait, különös tekintettel a II. vatikáni zsinat reformlépéseire - hangsúlyozta a bíboros.
Williamson holokauszttagadó nyilatkozatain kívül más éles kijelentéseivel is felhívta magára a figyelmet. A kanadai rendőrség 1989-ben majdnem vizsgálatot indított a püspök ellen uszítás címén. Williamson azt mondta egy Québecben tartott beszédében, hogy "a zsidók felelősek a katolikus egyházon belüli modernizmusért és korrupcióért". Ezzel lényegében csatlakozott a X. Szent Pius Testvériséget megalapító Lefebvre érsekhez, aki azt írta II. János Pál pápához írt egyik levelében,1985-ben, hogy "a zsidók, a kommunisták és a szabadkőművesek" tehetnek a katolikus egyházban tapasztalható erkölcsi hanyatlásról.