Világtükör
További Külföld cikkek
-
Az ország, ahol egy csecsemőre is életfogytiglani börtönbüntetés várhat
- Veterán osztrák diplomata: Putyint már rég meg kellett volna állítani, csak senki nem figyelt ránk
- Egy jótékonysági hajó közel 600 menekültet mentett meg Olaszországnál
- Halálos cápatámadás történt Új-Kaledóniában, ahol folyamatosan gyilkolják a cápákat
- Orbán Viktorral állt egy színpadon, most felfüggesztették a korábbi cseh miniszterelnököt
EU vs. Haider |
Haider és az EU viszonya az európai médiumoknál szűnni nem akaró sajtósláger. A bécsi Format című hetilap a következő interjút készítette Peter Ludlowval, a brüsszeli Center For European Policy Studies (CEPS) igazgatójával:
Milyen hatással van az Európai Unióra a Tizenötök által január 31-én kihirdetett diplomáciai embargója?
A 14 tagállam olyan veszélyes szituációba keverte önmagát, amelyből nehezen kerülnek majd ki.
Ez nem következett volna be a szankciók nélkül? 1994-ben néhány miniszter nem akart többé kapcsolatot fenntartani az olasz Nemzeti Szövetséghez (olasz neofasiszta párt - D.A) tartozó kollégáival.
Igen, de a Tizenötök nyilatkozatában az áll, hogy a szankciókat addig folytatják amíg Haider pártja kormányon van. Kérdezem, komolyan gondolják amit mondanak? Teljesen érthető, hogy a tagállamok kormányai kifejtik a nemtetszésüket, de ezek a szankciók az EU működését kompromittálják. Csak remélni lehet, hogy a Tizenötök igazodni fognak a Európai Bizottság álláspontjához: azaz közelről figyelik az osztrák kormányt, de európai szinten fenntartják a formális és informális kontaktust.
A Tizenötök nyilatkozata sérti-e az európai jogot?
A jogot nem, ugyanakkor bizonyosan sérti az Unió szellemét. Nem tudunk kizárni egy tagot, ez hallatlan lenne. A tizenötök ezen nyilatkozata azt mutatja, hogy rosszul értékelték az Unió helyzetét. Úgy gondolom, hogy ez annak köszönhető, hogy egyik ország sincs domináns pozícióban. Ez kétségkívül nem történne meg Kohl vagy Mitterand idejében. A Haider ellenes reakció egy kollektív populista tett.
![]() |
A Format címlapja |
Nem hiszem. Nagy-Britanniában, Svédországban és Dániában a közvélemény szigorúan a beavatkozás elve ellen van.
Tud-e dönteni arról az EU, hogy ki kormányozhat és ki nem?
Igen, létezik az Amszterdami szerződés 7. pontja. (Ennek értelmében, ha egy tagállam súlyosan megsérti az Unió alapításkor lefektetett elveit, akkor az adott ország szavazati jogát a Tanács visszavonhatja. - D.A) De ez a pont csak akkor alkalmazható, ha a kormány már a helyén van. Szőrnyű dilemmába kergetnénk bele magunkat ha akkor el akarjuk kezdeni a tiltást, amikor a kormányalakítás még folyamatban van.
(A belga kormány be szeretné tiltani a szélsőjobboldali pártokat, írta a brüsszeli Le Soir napilap pénteki számában. A javaslatot pénteken terjesztette elő a kormány szocialista munkaügyi minisztere. A tervezett intézkedéssel messze nem ért egyet a teljes koalíció.)
Románia, mint "déli oszlop"? |
A következő írás a bukaresti Adevarul lapban jelent meg azt megelőzően, hogy az Európai Unió és Románia között az egyeztető tárgyalások megkezdődtek volna. Részlet a cikkből:
"2000 február 15-e jegyezve lesz a történelemben. Románia (akárcsak öt másik ország) megkezdi tárgyalását Brüsszellel az Európai Unióhoz való csatlakozásról. Románia számára ez a dátum tíz év bizonytalanságnak, a nagyok geostratégiai kalkulációinak a hivatalos végét jelenti, amelyben országunk még csak számításba sem jött. Tíz évvel a forradalom után Európa végre nyújtja a kezét és abba a földrajzi térbe vezeti be országunkat, ahová valójában mindig is tartoztunk. A tárgyalásokat megkezdő 12 államból területét és népességét tekintve Lengyelország után Románia a második legnagyobb ország. Így tehát az EU kelet felé történő nyitása logikusan két oszlopon állna, északon Lengyelország, délen Románia. Sajnos az északi oszloppal ellentétben, ami minden szempontból jól működik, Románia katasztrofális gazdasági helyzetben van. Ez az oka, hogy Európának tudatában kell lenni annak, hogy Bukarestre egy teljesen más stratégiát kell adaptálnia. Szlovénia, a Cseh Köztársaság vagy Magyarország nagy sebességgel halad Európa felé. Lettországnak, Litvániának és Észtországnak még ha problémáik is vannak, kis országok és kisebb költségekkel is lehet őket segíteni. Bulgária pedig, még ha rosszabbul is áll, mint Románia, előnyére válik, hogy kis ország. Jelenleg Európa úgy döntött, hogy segíti Romániát, mivel mindenkinek érdeke, hogy politikailag és gazdaságilag Európához integrálódjon."
Amíg Románia reménykedik, addig a portugálok egy igen jelentős részének úgy tűnik, édes mindegy, hogy tagjai-e vagy sem az Uniónak. Egy nemrég készített közvélemény-kutatás szerint ugyanis a portugálok 47.8%-ának fogalma sincs arról, hogy országuk az Unióhoz tartozik, olvashattuk a Diario de Noticias lisszaboni lapban. Ez az arány a nőknél eléri a 63.3%-ot. FR.
Andrej Babicki utolsó tudósítása |
A Radio Free Europehoz tartozó Radio Svoboda (Szabadság Rádió) rádióadón nap mint nap bejelentik, hogy immáron hány napja nem kaptak hírt Andrej Boteckiről, akit Csecsenföldön a speciális orosz szolgálat emberei letartóztattak, mivel az orosz újságíró a csecsenek mellett tudósított a háborúról. A szövetségi hatóságok a csecseneknek február 3-án három orosz fogoly ellenében átadták Babickit. Azóta semmi hír nincs róla. Babickinek utoljára január 10-én leadott tudósítását a Obchtchaia Gazeta című lap nemrég publikálta. Íme, teljes egészében magyarul:
![]() |
Groznij Lángokban |
Elfelejtett csecsen menekültek
![]() |
Orosz katonák csecsenföldön |
Franz Walther a CDU-ról |
Az alábbi interjú Franz Walther német politológussal a Die Welt német napilap hasábjain jelent meg. A téma természetesen a német Keresztény-demokrata Unió (CDU), amely még mindig a német sajtó első számú csámcsognivalója. Részlet az interjúból:
Wolfgang Schaüble visszavonulása szükséges áldozat volt-e ahhoz, hogy a párt visszatérjen a saját ismertető jegyeihez, beleértve az alapról való indulást?
A párt igazi problémái csak most kezdődnek majd el. De be kellett iktatni ezt az áldozatot, hogy a viták ne csak formális kérdésekről szóljanak, hogy a párt lélegzetet tudjon venni és saját "gyógyulásának" szentelje magát.
Miből áll ez a folyamat?
A CDU-nak, amely jelen pillanatban teljesen le van gyengülve, szünetre van szüksége ahhoz, hogy levegőt vegyen és erőt gyűjtsön. Ebben az értelemben minden radikális elindulásról szóló vita számomra tiszta retorikának tűnik. A Keresztény-demokrata Uniónak elsősorban stabilizálódnia kell, vissza kell nyernie az alapértékeiben való bizalmat és biztosítania azt az identitást, amit az évszázadok alatt összekovácsolt. Bizonyos értelemben a CDU mostani helyzete emlékeztet engem a SPD 1995-ös válságára. Abban az időben Oscar Lafontainennek (a párt élén) sikerült felemelni a pártot és csillapítani a nézeteltéréseket. A CDU következő elnökének a keresztény-demokrata értékek különféle aspektusaira és a már létező struktúrára kell inkább támaszkodnia, mint újabb programokról vitát sürgetni. Ez lehetőséget adna az új személyiségeknek a felemelkedéshez úgy, hogy ne tűnhessenek el olyan gyorsan, ahogy ez most történik. A következő hónapokban nagyon figyelmesen meg tudjuk majd vizsgálni azt, hogy a hagyományos értékek, koncepciók és magatartások a felszínre jönnek, mindenesetre hamarabb, mint az új ideák és a reformer lendületek.
Látja-e Ön a CDU felbomlásának esetleges veszélyét?
A háborút követően a Keresztény-demokrata Unió hőstettei a protestáns és konzervatív miliőbe integrálódtak, akik szétforgácsolódtak. A legnagyobb veszély amit jelenleg látok az, hogy az Unió e protestáns szárnya felbomlik, mivel nincs nagyon erős kapcsolata egy specifikus párttal. Ami az Unió katolikusainak szociális szárnyát illeti, meg lett ijesztve a modernizációs retorikával, s az utolsó választásokon tett némi nyitást az SPD felé. A szociáldemokráciának itt most nagy esélye van arra, hogy teret nyerjen, pont ott, ahol a történelem során soha sem tudta megállni a helyét.
Pápalátogatás Egyiptomban |
![]() |
A Pápa Egyiptomban |
Érezd a különbséget! |
![]() |
Betty Lous, akit kivegeztek Texasban |