|

A VMSZ képviselői kifogásolják az eljárást
A jelenlegi alkotmány értelmében a szövetségi elnököt a parlament választja, de csak egy mandátumra. Milosevic már kétszer volt szerb elnök, a mostani, jugoszláviai elnöksége 2001 júliusában ér véget.
A Vajdasági Magyar Szövetség alelnöke, Józsa László szövetségi képviselő az ülés összehívásának módját megengedhetetlennek minősítette, idejében eljuttatott előkészítő anyagok nélkül nehéz lesz lebonyolítani a tárgyalást - írta az Indexhez is eljuttatott hírlevelében. A VMSZ szerint alkotmányellenes az ilyen módon előkészített alkotmánymódosítás. A szövetség képviselői részt vesznek az ülésen és hangot adnak álláspontjuknak.
Milosevicnek nincs meg a módosításhoz szükséges kétharmados többsége
![]() |
Milosevics Szeret elnök lenni |
A szövetségi parlament munkáját (is) bojkottáló Szerb Megújhodási Mozgalom egyik vezetője tömören fogalmazott: "Az alkotmánymódosítás nyomán előfordulhat, hogy Jugoszlávia elnökét a nép választja meg, csak éppen már Jugoszlávia nem lesz többé".
Montenegrót a lépés a függetlenségének kikiáltására kényszerítené?
Milosevic szövetségi partnere, Montenegró - ahol azonban egy Milosevic-ellenes kormány van hatalmon - úgy véli, az alkotmánymódosítás egy várva várt ajánlat az életfogytiglani elnökségre. Ha a változásokat megszavazzák, Belgrád Montenegró feletti hatalma megnőhet, erősebb integrálódásra vagy függetlenségének kikiáltására kényszerítvén a partnerországot.
A montenegrói politikusok közül többen is úgy vélik, hogy a hirtelen alkotmánymódosítás csupán egy állomása "Montenegró kidobásának Jugoszláviából", és a kész tények elé állítva a köztárság kénytelen lesz függetlenségét kikiáltani.