Menyhért, Mirjam
17 °C
28 °C
Index - In English In English Eng

Ezek az előadások versenyeznek a színikritikusok díjaiért

2019.07.16. 10:22

A Színházi Kritikusok Céhe idén negyvenedik alkalommal ismeri el az előző évad legkiemelkedőbb színházi teljesítményeit. A céh életműdíját idén Pogány Judit kapja, a nemrég elhunyt Radnai Annamária dramaturgi és fordítói munkássága előtt pedig posztumusz különdíjjal tisztelegnek a színikritikusok.

Idén 22 kritikus szavazott a 2018/2019-es színházi évad előadásaira, akik ezúttal is 15 kategóriában voksoltak. A legjobbak listája a helyezésekért adott pontok összesítésével állt össze, kategóriánként három (holtverseny esetén négy) név található, a győztesek személye azonban csak szeptemberben fog kiderülni.

A Színházi Kritikusok Céhe által hétfőn közzétett eredmények szerint a Miskolci Nemzeti Színház A velencei kalmár című előadása és a Radnóti Miklós Színház 10 című produkciója öt kategóriában várományos. A független előadások közül négy kategóriában jelölt Az Ügy, három kategóriában pedig a Megfigyelők. A függetlenek legjobbjai között megtalálható a Hybridkult készítette csRSnyés is.

A Katona József Színház három előadással (A Platonov, Jeanne d’Arc – a jelenidő vitrinében, Rozsdatemető 2.0) összesen hat kategóriában érdekelt, csakúgy, mint a Miskolci Nemzeti Színház (A velencei kalmár, Eklektikon 2048), míg az Örkény Színház a Patikával és a Secondhanddel összesen négy jelölést válthat díjra.

A legjobb új magyar dráma/színpadi szöveg:

  • Fábián Péter–Benkó Bence: Eklektikon 2048
  • Kelemen Kristóf: Megfigyelők
  • Székely Csaba: 10

A legjobb előadás:

  • 10 (Radnóti Színház; rendezte: Sebestyén Aba)
  • A velencei kalmár (Miskolci Nemzeti Színház; rendezte: Mohácsi János)
  • Az Ügy (Soharóza, Trafó Kortárs Művészetek Háza, CAFe Kortárs Művészeti Fesztivál; rendezte Halas Dóra, Nagy Fruzsina)

A legjobb rendezés:

  • 10 (Radnóti Színház; rendezte: Sebestyén Aba)
  • A Platonov (Katona József Színház; rendezte: Székely Kriszta)
  • A velencei kalmár (Miskolci Nemzeti Színház; rendezte: Mohácsi János)
  • Jeanne D’Arc – a jelenidő vitrinében (Katona József Színház; rendezte: Hegymegi Máté)

A legjobb zenés/szórakoztató előadás:

  • Állami Áruház (Kecskeméti Katona József Színház; rendezte: Fábián Péter, Benkó Bence)
  • Chicago (székesfehérvári Vörösmarty Színház; rendezte: Horváth Csaba)
  • Valahol Európában (Szegedi Nemzeti Színház; rendezte: Szőcs Artur)

A legjobb független színházi előadás:

  • Az Ügy (Soharóza, Trafó Kortárs Művészetek Háza, CAFe Kortárs Művészeti Fesztivál; rendezte Halas Dóra, Nagy Fruzsina)
  • csRSnyés (Hybridkult Produkció; rendezte: Botos Éva)
  • Megfigyelők (Trafó Kortárs Művészetek Háza; rendezte: Kelemen Kristóf)

A legjobb gyerek- és ifjúsági előadás:

  • A boldog herceg (szombathelyi Mesebolt Bábszínház, Kőszegi Várszínház; rendezte: Jeles András)
  • Coraline (Budapest Bábszínház; rendezte: Ascher Tamás)
  • Lúdas Matyi (pécsi Bóbita Bábszínház; rendezte: Markó Róbert)

A legjobb férfi főszereplő:

  • Görög László (A velencei kalmár, Miskolci Nemzeti Színház)
  • Kocsis Gergely (A Platonov, Katona József Színház)
  • ifj. Vidnyánszky Attila (A diktátor, Vígszínház)

A legjobb női főszereplő:

  • Mészáros Blanka (Jeane d’Arc – a jelenidő vitrinében, Katona József Színház)
  • Simkó Katalin (Árvácska; Dollár Papa Gyermekei, Trafó Kortárs Művészetek Háza)
  • Szirtes Ági (Rozsdatemető 2.0, Katona József Színház)

A legjobb férfi mellékszereplő:

  • Krisztik Csaba (Octopus, avagy Szent György és a sárkány; Színház- és Filmművészeti Egyetem)
  • Nagy Ervin (A Platonov, Katona József Színház)
  • Znamenák István (Patika, Örkény István Színház)

A legjobb női mellékszereplő:

  • Csákányi Eszter (Secondhand, Örkény István Színház)
  • Halász Judit (A vándorkutya, Vígszínház)
  • Kerekes Éva (Patika, Örkény István Színház)
  • Sodró Eliza (10, Radnóti Színház)

A legjobb díszlet:

  • A velencei kalmár (Miskolci Nemzeti Színház; tervezte: Mohácsi András)
  • A vihar (Budapest Bábszínház; tervezte: Cziegler Balázs)
  • Megfigyelők (Trafó Kortárs Művészetek Háza; tervezte: Schnábel Zita)

A legjobb jelmez:

  • Az Ügy (Soharóza, Trafó Kortárs Művészetek Háza, CAFe Kortárs Művészeti Fesztivál; tervezte:  Nagy Fruzsina)
  • Jeanne d’Arc – a jelenidő vitrinében (Katona József Színház; tervezte: Kálmán Eszter)
  • Secondhand (Örkény István Színház; tervezte: Ignjatovic Kristina)

A legjobb színházi zene:

  • 10 (Radnóti Színház; zeneszerző: Cári Tibor)
  • A velencei kalmár (Miskolci Nemzeti Színház; zeneszerző: Kovács Márton)
  • Az Ügy (Soharóza, Trafó Kortárs Művészetek Háza, CAFe Kortárs Művészeti Fesztivál; zeneszerző:  Bartha Márk, Halas Dóra)

A legígéretesebb pályakezdő:

  • Markó-Valentyik Anna
  • Tarnóczi Jakab
  • Vizi Dávid

A győztesek neveit a szeptember 22-i gálaesten hozzák majd nyilvánosságra, amelynek helyszíne a Katona József Színház lesz.