Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMSzékely Gábor szerint Vidnyánszky Attilának bocsánatot kellene kérnie
További Kultúr cikkek
A Kossuth-díjas magyar rendező nyílt levélben fejtette ki, hogy mit gondol a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) körül kialakult helyzetről. Az eddig állami fenntartású intézmény nemrég alapítványi tulajdonba került, az SZFE kuratóriumi elnökének pedig a Nemzeti Színház vezérigazgatóját, Vidnyánszky Attilát nevezték ki. Ez pedig az oktatók és a hallgatók körében is óriási visszhangot keltett, előbbiek közül volt, aki szinte azonnal távozott.
Miután ön a Színház- és Filmművészeti Egyetem ellen intézett támadásaival az elmúlt ötven év magyar színháztörténetének politikai érdekek szerinti átírásában aktív szerepet vállal, felhívom a figyelmét néhány, ön által talán át nem gondolt tényre
– kezdi levelét Székely Gábor.
Legutóbbi nyilatkozatában – a korábbiaktól eltérően – szakmainak tűnő kérdések már elő sem kerülnek, szinte csak saját harcáról és saját törlesztéséről beszél, és színházi kollégáit már csak megbélyegző politikai vagy annál rosszabb jelzőkkel illeti. Ez megengedhetetlen!
Megnyilvánulásaiban nem érzi erkölcstelennek azt, hogy 155 éves egyetemünket szakmabeliként politikai érdekek miatt gyalázza, és egy jelentős korszak kitűnő művészeinek munkáját, tanári pályáját és erkölcsi feddhetetlenségét teszi kérdésessé
– folytatja.
A rendező azt is Vidnyánszky Attila szemére veti, hogy a hallgatókat nem tekinti felnőttnek, és azt gondolja, hogy tanáraik tévesztették meg őket. Hozzáteszi, szerinte nem tesz eleget a hivatásának az a színházi ember, aki nem gondolkodik árnyaltan a körülöttünk lévő világról, és kiemeli, hogy
színházainkban, filmjeinkben a magyar emberek közérzetét kell kifejezniük,
az önmagunkban gyönyörködés pedig a szakma elárulása.
Mindezért az ön által „felügyelt” egyetemen szeptember 1-től szerződésemet felmondom, megkezdett munkámat, ha az osztályfőnökök igénylik, bérezés nélkül folytatom. Súlyos tévedéseiért kérjen bocsánatot, vagy szégyellje magát!
– zárja sorait.
Az ügyben pár nappal ezelőtt Vidnyánszky Attila is megszólalt, szerinte egy nagy, nemzetközi háttérhatalom nem akarta, hogy kuratóriumi elnök legyen. Hozzátette, ő nem rombolni, hanem építeni akar, és a kuratórium augusztus 20-án találkozik az egyetem vezetésével.