Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMMegint Stohl a főszereplő: zenés uszítás a Katonából
Fekete Ernő szomorúan konstatálja, hogy az SZFE-vel kapcsolatos események fájóan aktuálissá teszik az igazságáért harcoló és a harcában bukásra ítélt ember történetét. Szirtes Ági szerint a görögök óta nem változik semmi, legalábbis ami az emberiséget érintő drámai helyzeteket illeti.
Azt is nehezményezi, hogy hiába volt csodás kanca, a csődört játszó Fekete Ernő nem figyelt fel rá huszonegy éve. Kollégája ezt cáfolja, és csikókori félszegséggel magyarázza évtizedekkel korábbi viselkedését. Mindezekről és sok más egyébről is a Katona József Színház Közellenség című előadása kapcsán készült rövid videós beszélgetésben esett szó.
A Zenés uszítás Heinrich von Kleist elbeszélése nyomán alcímet viselő darabot, amelyet azóta a Katona legendás előadásai között tartanak számon, 1999-ben mutatták be. A szöveget Tasnádi István írta, Schilling Árpád rendezte, és olyan fiatalok játszották a főbb szerepeket, mint kölyökképű Stohl András, a még kölyökképűbb Fekete Ernő, valamit a sugárzóan szép Szirtes Ági.
Tulajdonképpen érdemes felidézni a teljes szereposztást:
- Kolhaas Mihály – Stohl András/Lengyel Ferenc
- Kanca – Szirtes Ági
- Csődör – Fekete Ernő
- Lisbeth, Apáca – Kiss Eszter
- Luther Márton, Herse – Lukáts Andor
- János Frigyes fejedelem, Várnagy – Terhes Sándor/Szacsvay László
- Vencel, Nagelschmidt – Szabó Győző, majd Nagy Ervin
- Kallheim, Ügyvéd, Sintér, Jünger – Rajkai Zoltán
- Siegfried, Kunz, Apáca, Csikós I. – Rába Roland
- Günther, Hinz, Apáca, Csikós II. – Kocsis Gergely
A 2001-ben felvett előadást 2021. március 4. 19 órától március 5. 19 óráig láthatják az online jegyvásárlók.
(Borítókép: Katona József Színház)