Tanzániai brit író kapta idén az irodalmi Nobel-díjat

GettyImages-1129535156
2021.10.07. 13:05 Módosítva: 2021.10.07. 13:48
Bejött a svéd kritikusok találgatása: a legrangosabb irodalmi trófeát az idén a pozitív kolonializmus jegyében egzotikus térségből, egykori brit gyarmatról származó író kapta.

Cikkünk folyamatosan frissül.

A zanzibári születésű, Brightonban élő tanzániai író, Abdulrazak Gurnah kapja 2021-ben az irodalmi Nobel-díjat – jelentette be csütörtök délután egy órakor a Svéd Királyi Tudományos Akadémia. A 73 éves, Canterburyben élő író a kenti egyetem irodalom professzora. Angliába 1968-ban érkezett, akkor még tanulmányokat folytatni, azóta él a szigetországban.

Abdulrazak Gurnah a gyarmatosítás hatásainak és a menekültek sorsának kompromisszumok nélküli bemutatásáért részesül az elismerésben.

Legismertebb regénye az 1994-es Paradicsom, első három regénye pedig azzal foglalkozik különböző aspektusokból, milyen a friss menekültsors Nagy-Britanniában. Andres Olsson, a Nobel Bizottság elnöke Gurnah műveit így jellemezte:

Gurnah irodalmi univerzumában minden folyamatos mozgásban van, az emlékek, a nevek és a szereplők identitása is. Ennek az lehet az oka, hogy legfőbb tematikája, a menekültek sorsa egy soha véget nem érő történet. Gurnah könyvei ugyanolyan jelentősek, mint amikor huszonegy éves menekültként írni kezdett. 

Gurnah a bejelentés szerint a konyhában volt, amikor felhívták a hírrel, hogy ő nyert.

A tanzániai írónak eddig még magyarul nem jelent meg műve. 2020-ban az angol Bloomsbury kiadásában jelent meg Afterlives című regénye, melyért idén a politikai fikciós regényeknek járó Orwell-díjra jelölték.

(Borítókép: Abdulrazak Gurnah 2006. április 6-án. Fotó: Leonardo Cendamo / Getty Images)